Nauka
David McComas, wiceprezes Uniwersytetu Princeton ds. PPPL, otrzymuje prestiżowy medal za badania w dziedzinie fizyki plazmy kosmicznej
Newswise – David McComas, wiceprezes Princeton Plasma Physics Laboratory na Princeton University i profesor astrofizyki na Uniwersytecie Princeton, otrzyma prestiżowy Medal Europejskiej Unii Nauk o Ziemi (EGU) 2022 Hannes Alfvén za swoje badania w dziedzinie fizyki kosmicznej. McComas kierował lub uczestniczył w dziesiątkach misji NASA badających fizykę kosmiczną, jest głównym badaczem trzech misji i napisał ponad 730 recenzowanych artykułów.
Jego wkład obejmuje sondę Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP), której wystrzelenie zaplanowano na 2025 r., która zbada heliosferę, region przestrzeni zdominowany przez Słońce i jego wiatr słoneczny. IMAP ma 10 instrumentów i będzie zbierać cząstki z ośrodka międzygwiazdowego poza heliosferą, a także z heliosfery i obszaru granicznego między wiatrem słonecznym a ośrodkiem międzygwiazdowym, co ogranicza ilość szkodliwego promieniowania kosmicznego, które może przenikać do Układu Słonecznego . Misja będzie również badać promienie kosmiczne, które stanowią zagrożenie dla astronautów i systemów statków kosmicznych.
McComas jest głównym badaczem misji Interstellar Boundary Explorer (IBEX), satelity wielkości opony wahadłowca, który został wystrzelony w 2008 roku, aby zbadać również granice Układu Słonecznego. Prowadzi również Zintegrowane Badania Naukowe Słońca (ISʘIS), a–Zestaw instrumentów na sondzie Parker Solar Probe, który mierzy energetyczne cząstki w szerokim zakresie energii w odległościach bardzo bliskich słońcu.
Medal Hannesa Alfvéna nosi imię szwedzkiego fizyka, który w 1970 roku zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki i jest przyznawany corocznie za wybitny wkład w fizykę plazmy. McComas odbierze nagrodę podczas Walnego Zgromadzenia EGU 2022 w kwietniu. „Osoby te są uhonorowane za swój ważny wkład w nauki ziemskie, planetarne i kosmiczne” – powiedział EGU w swoim ogłoszeniu.
McComas powiedział, że był „zaskoczony i uradowany”, gdy dowiedział się, że otrzymał nagrodę. „To było bardzo nieoczekiwane i super zaszczyt. Jestem bardzo zaszczycony, że zostałem za to nominowany” – powiedział McComas.
McComas jest wiceprezesem ds. PPPL na Uniwersytecie Princeton od 2016 roku. Pracuje w Biurze Prezydenta Uniwersytetu Princeton, Radzie Prezydenta i Komitecie ds. Zgodności Wykonawczej. Od tego czasu zainstalowano nowy zespół zarządzający PPPL, kierowany przez Stevena Cowleya, byłego dyrektora wykonawczego Brytyjskiego Urzędu Energii Atomowej (UKAE) i szefa Culham Center for Fusion Energy, który został szefem PPPL w 2018 roku. McComas wynegocjował i podpisał dla Uniwersytetu przedłużenie umowy Uniwersytetu z DOE na dalsze zarządzanie i obsługę PPPL do 2022 roku.
Postęp w PPPL
„PPPL poczyniło duże postępy od mojego przybycia w 2016 roku” – powiedział McComas. „Wraz z pojawieniem się nowego zespołu kierowniczego poszerzamy przyszłe cele Laboratorium, a po stronie Uniwersytetu także adaptujemy Laboratorium w inny sposób, wprowadzając Laboratorium w strategiczne ramy powierników i administracji. Z mojej perspektywy jest wiele naprawdę pozytywnych zmian. ”
McComas posiada siedem patentów. Prowadzi eksperymentalny kurs licencjacki z fizyki kosmicznej. Jest założycielem Grupa Fizyki Kosmicznej w Princeton Department of Astrophysical Sciences oraz w Space Physics Laboratory, gdzie montowany i testowany jest instrument Solar Wind and Pickup Ion – jeden z 10 instrumentów IMAP.
McComas uzyskał tytuł licencjata z fizyki w Massachusetts Institute of Technology w 1980 r. oraz doktorat z geofizyki i fizyki kosmicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA) w 1986 r. Był zastępcą wiceprezesa ds. nauki o kosmosie i inżynierii w Southwest Research Institute (SwRI) i założyciel SwRI i University of Texas-San Antonio Graduate Physics Program jako profesor fizyki i astronomii
20-letnia kariera w Los Alamos
Wcześniej pracował przez 20 lat w Los Alamos National Laboratory, gdzie był dyrektorem założycielem Centrum Nauki i Eksploracji Kosmicznej, odpowiedzialnym za prowadzenie wszystkich cywilnych programów kosmicznych w laboratorium.
McComas zasiada w Radzie ds. Badań Kosmicznych Narodowych Akademii i Radzie Dyrektorów Brookhaven National Laboratory Science Associates, a ostatnio zasiadał w Radzie Doradczej NASA i przewodniczył Komitetowi Naukowemu NAC. Jest członkiem American Physical Society, American Geophysical Union (AGU) oraz American Association for the Advancement of Science. Otrzymał wiele nagród, w tym 2015 NASA Outstanding Public Service Medal, 2014 Space Research Committee (COSPAR) Space Science Award oraz 1993 AGU James B. Macelwane Medal.
McComas ostatnio skupił się na poprawie różnorodności i włączeniu do PPPL i astrofizyki. Sponsoruje trwającą ocenę równości, różnorodności i antyrasizmu w PPPL. Jest również członkiem komitetu National Academies of Science, Medicine and Engineering ds. zwiększania różnorodności wśród liderów misji kosmicznych NASA.
Liczne misje kosmiczne
Oprócz pracy nad sondami IMAP, IBEX i Parker Solar Probe, McComas był głównym badaczem w kilku innych misjach kosmicznych. Obejmuje to misję Opportunity Mission of Two Wide Angle Imaging Neutral Atom Spectrometers (TWINS) uruchomioną w 2006 i 2008 roku. Jest współkierownikiem badawczym Solar Wind Electron Proton Alpha Monitor (SWEPAM) instrument w Advanced Composition Explorer (W) wystrzelony w 1997 roku i analizator wiatru słonecznego dla misji New Horizons na Plutonie (WYMIENIAĆ SIĘ) który został wystrzelony w 2006 roku. Kierował rozwojem, startem i wstępną analizą eksperymentu JADE (Jowian Auroral Distributions Experiment) na orbicie statku kosmicznego Juno nad biegunami Jowisza.
McComas zauważył, że wiele misji, które kierował, obejmowało współpracę z europejskimi fizykami kosmicznymi. Jego pierwszą misją do Los Alamos był projekt o nazwie „Ulisses”, statek kosmiczny, który wykorzystywał grawitację Jowisza, aby wejść na orbitę nad biegunami Słońca. Statek kosmiczny został zbudowany w Niemczech i miał instrumenty europejskie i amerykańskie. Niedawno misja IMAP objęła sześć krajów, w tym Polskę, Anglię i Szwajcarię.
„Podjąłem wspólny wysiłek, aby zbudować współpracujące ze sobą zespoły z Europejczykami i innymi naukowcami na całym świecie i dużo myśleć globalnie o tym, jak zbudować najsilniejsze zespoły i zajmować się najlepszą nauką na arenie międzynarodowej” – powiedział McComas. „Kiedy więc patrzę na tę nagrodę, mam nadzieję, że w jakiś sposób odzwierciedla ona moje wieloletnie zaangażowanie w zapewnienie, że zajmujemy się nauką o kosmosie na arenie międzynarodowej”.
PPPL, w kampusie Forrestal Uniwersytetu Princeton w Plainsboro w stanie New Jersey, zajmuje się tworzeniem nowej wiedzy na temat fizyki plazmy – ultragorących i naładowanych gazów – oraz opracowywaniem praktycznych rozwiązań w zakresie wytwarzania energii termojądrowej. Laboratorium jest administrowane przez Uczelnię dla Biura Naukowego Departamentu Energii USA, która jest największym sponsorem badań podstawowych nauk fizycznych w Stanach Zjednoczonych i pracuje nad rozwiązaniem niektórych z najbardziej palących wyzwań naszych czasów. Aby uzyskać więcej informacji prosimy odwiedzić nauka.energia.gov.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”