Connect with us

Nauka

David McComas, wiceprezes Uniwersytetu Princeton ds. PPPL, otrzymuje prestiżowy medal za badania w dziedzinie fizyki plazmy kosmicznej

Published

on

David McComas, wiceprezes Uniwersytetu Princeton ds. PPPL, otrzymuje prestiżowy medal za badania w dziedzinie fizyki plazmy kosmicznej

Newswise – David McComas, wiceprezes Princeton Plasma Physics Laboratory na Princeton University i profesor astrofizyki na Uniwersytecie Princeton, otrzyma prestiżowy Medal Europejskiej Unii Nauk o Ziemi (EGU) 2022 Hannes Alfvén za swoje badania w dziedzinie fizyki kosmicznej. McComas kierował lub uczestniczył w dziesiątkach misji NASA badających fizykę kosmiczną, jest głównym badaczem trzech misji i napisał ponad 730 recenzowanych artykułów.

Jego wkład obejmuje sondę Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP), której wystrzelenie zaplanowano na 2025 r., która zbada heliosferę, region przestrzeni zdominowany przez Słońce i jego wiatr słoneczny. IMAP ma 10 instrumentów i będzie zbierać cząstki z ośrodka międzygwiazdowego poza heliosferą, a także z heliosfery i obszaru granicznego między wiatrem słonecznym a ośrodkiem międzygwiazdowym, co ogranicza ilość szkodliwego promieniowania kosmicznego, które może przenikać do Układu Słonecznego . Misja będzie również badać promienie kosmiczne, które stanowią zagrożenie dla astronautów i systemów statków kosmicznych.

McComas jest głównym badaczem misji Interstellar Boundary Explorer (IBEX), satelity wielkości opony wahadłowca, który został wystrzelony w 2008 roku, aby zbadać również granice Układu Słonecznego. Prowadzi również Zintegrowane Badania Naukowe Słońca (ISʘIS), aZestaw instrumentów na sondzie Parker Solar Probe, który mierzy energetyczne cząstki w szerokim zakresie energii w odległościach bardzo bliskich słońcu.

Medal Hannesa Alfvéna nosi imię szwedzkiego fizyka, który w 1970 roku zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki i jest przyznawany corocznie za wybitny wkład w fizykę plazmy. McComas odbierze nagrodę podczas Walnego Zgromadzenia EGU 2022 w kwietniu. „Osoby te są uhonorowane za swój ważny wkład w nauki ziemskie, planetarne i kosmiczne” – powiedział EGU w swoim ogłoszeniu.

McComas powiedział, że był „zaskoczony i uradowany”, gdy dowiedział się, że otrzymał nagrodę. „To było bardzo nieoczekiwane i super zaszczyt. Jestem bardzo zaszczycony, że zostałem za to nominowany” – powiedział McComas.

READ  Zmarł jedyny polski kosmonauta, który okrążył Ziemię w 1978 roku

McComas jest wiceprezesem ds. PPPL na Uniwersytecie Princeton od 2016 roku. Pracuje w Biurze Prezydenta Uniwersytetu Princeton, Radzie Prezydenta i Komitecie ds. Zgodności Wykonawczej. Od tego czasu zainstalowano nowy zespół zarządzający PPPL, kierowany przez Stevena Cowleya, byłego dyrektora wykonawczego Brytyjskiego Urzędu Energii Atomowej (UKAE) i szefa Culham Center for Fusion Energy, który został szefem PPPL w 2018 roku. McComas wynegocjował i podpisał dla Uniwersytetu przedłużenie umowy Uniwersytetu z DOE na dalsze zarządzanie i obsługę PPPL do 2022 roku.

Postęp w PPPL

„PPPL poczyniło duże postępy od mojego przybycia w 2016 roku” – powiedział McComas. „Wraz z pojawieniem się nowego zespołu kierowniczego poszerzamy przyszłe cele Laboratorium, a po stronie Uniwersytetu także adaptujemy Laboratorium w inny sposób, wprowadzając Laboratorium w strategiczne ramy powierników i administracji. Z mojej perspektywy jest wiele naprawdę pozytywnych zmian. ”

McComas posiada siedem patentów. Prowadzi eksperymentalny kurs licencjacki z fizyki kosmicznej. Jest założycielem Grupa Fizyki Kosmicznej w Princeton Department of Astrophysical Sciences oraz w Space Physics Laboratory, gdzie montowany i testowany jest instrument Solar Wind and Pickup Ion – jeden z 10 instrumentów IMAP.

McComas uzyskał tytuł licencjata z fizyki w Massachusetts Institute of Technology w 1980 r. oraz doktorat z geofizyki i fizyki kosmicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA) w 1986 r. Był zastępcą wiceprezesa ds. nauki o kosmosie i inżynierii w Southwest Research Institute (SwRI) i założyciel SwRI i University of Texas-San Antonio Graduate Physics Program jako profesor fizyki i astronomii

20-letnia kariera w Los Alamos

Wcześniej pracował przez 20 lat w Los Alamos National Laboratory, gdzie był dyrektorem założycielem Centrum Nauki i Eksploracji Kosmicznej, odpowiedzialnym za prowadzenie wszystkich cywilnych programów kosmicznych w laboratorium.

McComas zasiada w Radzie ds. Badań Kosmicznych Narodowych Akademii i Radzie Dyrektorów Brookhaven National Laboratory Science Associates, a ostatnio zasiadał w Radzie Doradczej NASA i przewodniczył Komitetowi Naukowemu NAC. Jest członkiem American Physical Society, American Geophysical Union (AGU) oraz American Association for the Advancement of Science. Otrzymał wiele nagród, w tym 2015 NASA Outstanding Public Service Medal, 2014 Space Research Committee (COSPAR) Space Science Award oraz 1993 AGU James B. Macelwane Medal.

READ  10 sposobów na naukową aktualizację witamin ze starej szkoły

McComas ostatnio skupił się na poprawie różnorodności i włączeniu do PPPL i astrofizyki. Sponsoruje trwającą ocenę równości, różnorodności i antyrasizmu w PPPL. Jest również członkiem komitetu National Academies of Science, Medicine and Engineering ds. zwiększania różnorodności wśród liderów misji kosmicznych NASA.

Liczne misje kosmiczne

Oprócz pracy nad sondami IMAP, IBEX i Parker Solar Probe, McComas był głównym badaczem w kilku innych misjach kosmicznych. Obejmuje to misję Opportunity Mission of Two Wide Angle Imaging Neutral Atom Spectrometers (TWINS) uruchomioną w 2006 i 2008 roku. Jest współkierownikiem badawczym Solar Wind Electron Proton Alpha Monitor (SWEPAM) instrument w Advanced Composition Explorer (W) wystrzelony w 1997 roku i analizator wiatru słonecznego dla misji New Horizons na Plutonie (WYMIENIAĆ SIĘ) który został wystrzelony w 2006 roku. Kierował rozwojem, startem i wstępną analizą eksperymentu JADE (Jowian Auroral Distributions Experiment) na orbicie statku kosmicznego Juno nad biegunami Jowisza.

McComas zauważył, że wiele misji, które kierował, obejmowało współpracę z europejskimi fizykami kosmicznymi. Jego pierwszą misją do Los Alamos był projekt o nazwie „Ulisses”, statek kosmiczny, który wykorzystywał grawitację Jowisza, aby wejść na orbitę nad biegunami Słońca. Statek kosmiczny został zbudowany w Niemczech i miał instrumenty europejskie i amerykańskie. Niedawno misja IMAP objęła sześć krajów, w tym Polskę, Anglię i Szwajcarię.

„Podjąłem wspólny wysiłek, aby zbudować współpracujące ze sobą zespoły z Europejczykami i innymi naukowcami na całym świecie i dużo myśleć globalnie o tym, jak zbudować najsilniejsze zespoły i zajmować się najlepszą nauką na arenie międzynarodowej” – powiedział McComas. „Kiedy więc patrzę na tę nagrodę, mam nadzieję, że w jakiś sposób odzwierciedla ona moje wieloletnie zaangażowanie w zapewnienie, że zajmujemy się nauką o kosmosie na arenie międzynarodowej”.

PPPL, w kampusie Forrestal Uniwersytetu Princeton w Plainsboro w stanie New Jersey, zajmuje się tworzeniem nowej wiedzy na temat fizyki plazmy – ultragorących i naładowanych gazów – oraz opracowywaniem praktycznych rozwiązań w zakresie wytwarzania energii termojądrowej. Laboratorium jest administrowane przez Uczelnię dla Biura Naukowego Departamentu Energii USA, która jest największym sponsorem badań podstawowych nauk fizycznych w Stanach Zjednoczonych i pracuje nad rozwiązaniem niektórych z najbardziej palących wyzwań naszych czasów. Aby uzyskać więcej informacji prosimy odwiedzić nauka.energia.gov.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *