Gospodarka
Dariusz Szwed, prezes największego polskiego pożyczkodawcy, rezygnuje w związku ze zmianami na kierownictwie – Republic World
Zaktualizowano 7 lutego 2024 o 17:46 czasu wschodniego
Odejście wpisuje się w szersze zmiany, do których dąży nowy polski rząd, który po ubiegłorocznym zwycięstwie wyborczym dąży do zmiany przywództwa.
Rezygnacja prezesa PKO BP | Zdjęcie:PKO BP
- Posłuchaj tego artykułu
- 2 minuty czytania
Rezygnacja prezesa PKO BP: Prezes Dariusz Szwed, największego polskiego pożyczkodawcy PKO BP (PKO.WA) ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska ze skutkiem od 14 lutego, jak wynika z środowego komunikatu banku, podaje Reuters. Odejście Szweda następuje niemal rok po jego nominacji w kwietniu ubiegłego roku. Tym samym jest czwartym dyrektorem generalnym na czele banku, po odejściu Zbigniewa Jagiełły, który kierował bankiem przez niezwykłe dwanaście lat.
Bank nie podał konkretnych powodów rezygnacji Szweda. Jego odejście wpisuje się jednak w szersze zmiany, do których dąży nowy polski rząd, który po zeszłorocznym zwycięstwie wyborczym dąży do zmiany przywództwa w spółkach kontrolowanych przez państwo. W zeszłym tygodniu na walnym zgromadzeniu PKO BP zagłosowano za zmianą członków rady nadzorczej banku, a Ministerstwo Finansów korzystając ze swoich uprawnień akcjonariuszy wybrało na nową przewodniczącą Katarzynę Zimnicką-Jankowską.
Zmiany odzwierciedlają większą tendencję w spółkach państwowych, w tym w OrlenPKN.WA, największej spółce na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, oraz w kilku innych spółkach użyteczności publicznej, w których rząd ma udziały. Posunięcie to oznacza strategiczną zmianę pozycji kierownictwa i struktur zarządzania pod rządami nowego rządu.
Pomimo istotnej zmiany przywództwa, akcje PKO BP odnotowały minimalne zmiany w wiadomościach, a o godzinie 10:19 GMT spadły zaledwie o 0,5 proc.
(Przy udziale Reutersa.)
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”