Świat
Daniela Klette: Podejrzana członkini RAF zatrzymana po 30 latach
- Autor: Damien McGuinness
- BBC News, Berlin
Podejrzana uchodźczyni z RAF, Daniela Klette, została aresztowana przez niemiecką policję po ponad 30 latach ukrywania się.
65-latka odnaleziono w poniedziałkowy wieczór w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg, tradycyjnie uważanej za bastion lewicy.
Pani Klette znana jest z rzekomego przynależności do skrajnie lewicowej grupy zbrojnej, która terroryzowała Niemcy przez dziesięciolecia.
Jest oskarżona o usiłowanie morderstwa i serię napadów rabunkowych.
Pani Klette została przetransportowana helikopterem do Bremy, regionu, w którym popełniła rzekome napady, i obecnie przebywa w areszcie w Verden. Policja potwierdziła jej tożsamość na podstawie odcisków palców. Nie stawiała oporu przy aresztowaniu. Policja znalazła ją w listopadzie 2023 r. po cynku od opinii publicznej.
Służby twierdzą, że nie wiedzą jeszcze, jak udało jej się pozostać pod ziemią przez 30 lat, czy przebywała w Niemczech i kto pomógł jej pozostać niezauważoną. Mieszkanie jest obecnie przeszukiwane. Policja znalazła w mieszkaniu magazynki i amunicję do pistoletu, ale żadnej broni. Urzędnicy nazywają to aresztowanie kamieniem milowym w walce z „terroryzmem”, twierdząc, że pokazuje, że „terroryści” nigdy nie mogą czuć się bezpiecznie, niezależnie od tego, jak dawno temu popełniono ich zbrodnie.
’Trzecia generacja’
Nagłówki tabloidów o „emerytach RAF” lub po angielsku „emeryci z Frakcji Czerwonej Armii” sprawiają, że napady z lat 1999–2016 brzmią jak serial telewizyjny o uciekającej starszej babci.
Jednak obecnie rozwiązany RAF – czasami nazywany gangiem Baader-Meinhof – był brutalny.
W latach 1971-1993 zginęły 34 osoby. Celem grupy byli osobistości polityczne i liderzy biznesu, a jej ofiarami byli prokurator generalny i dyrektor generalny Deutsche Bank.
Rannych zostało ponad 200 osób.
Urzędnicy twierdzą, że Klette należała do tzw. trzeciego pokolenia RAF-u, działającego w latach 80. i 90. XX wieku.
Według doniesień szef Deutsche Bank zginął od przydrożnej bomby, a centrolewicowy polityk, któremu powierzono zadanie prywatyzacji przedsiębiorstw w byłych komunistycznych Niemczech Wschodnich, został zastrzelony we własnym domu.
W 1991 r. grupa przeprowadziła atak z użyciem broni na ambasadę USA w zachodnim Bonn. Nikt nie odniósł obrażeń, ale później na miejscu odnaleziono ślady DNA pani Klette.
Dwa lata później grupa zbombardowała i częściowo zniszczyła nowo budowane więzienie.
Ukrywanie się w cieniu
Frakcja Czerwonej Armii wyłoniła się z radykalnego ruchu studenckiego lat 60. XX wieku. Ich celem było osłabienie zachodnioniemieckiego kapitalizmu, a grupa miała powiązania z partyzantami na Bliskim Wschodzie.
Nawet dzisiaj RAF jest czasami czczony w niektórych radykalnych kręgach lewicowych. Symbole gangu czasami pojawiają się na ubraniach i wielokrotnie wywołują w Niemczech gorące debaty na temat tego, czy lewicowy ekstremizm i przemoc są gloryfikowane i nietraktowane poważnie.
RAF oficjalnie rozwiązano w 1998 r., a niektórzy członkowie, w tym Daniela Klette, zeszli do podziemia. Mówi się, że od tego czasu ona i dwóch innych byłych członków RAF-u udało im się utrzymać finansowo, dokonując napadów z bronią w ręku na supermarkety i ciężarówki przewożące gotówkę. Uważa się, że w sumie zarobili miliony euro.
Policja chciała wywiesić plakaty z napisem „Ci ludzie mogą być twoimi sąsiadami” i ziarniste zdjęcia całej trójki z lat 80. jako studentów z kudłatymi włosami.
Nowsze zdjęcia policyjne dwóch wspólników pani Klette przedstawiają siwowłosych mężczyzn w średnim wieku. Wygląda jednak na to, że unikała zauważenia i fotografowania, a policyjne zdjęcia przedstawiają jedynie zrekonstruowany obraz tego, jak mogłaby wyglądać w wieku 65 lat.
14 lutego prokurator zażądał od opinii publicznej informacji podczas emitowanego w ogólnokrajowej telewizji serialu dokumentalnego o faktach kryminalnych, a setki osób przedstawiły możliwe tropy.
Jakimś cudem Daniela Klette przez połowę życia pozostawała w cieniu i nieodkryta, a poszukiwania jej przez dziesięciolecia kończyły się daremnie.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”