Świat
Dania rezygnuje z dni ustawowo wolnych od pracy, aby osiągnąć cel wydatków NATO
- Duński parlament ze 179 miejscami głosował we wtorek stosunkiem głosów 95 do 68 za rządową propozycją zniesienia Wielkiego Dnia Modlitwy, święta religijnego przypadającego w czwarty piątek po Wielkanocy.
- Projekt ustawy, przedstawiony po raz pierwszy w grudniu, spotkał się z ostrą krytyką grup religijnych, związków zawodowych i ustawodawców z całego spektrum politycznego.
- W zeszłym miesiącu tysiące ludzi zebrało się przed budynkiem duńskiego parlamentu w Kopenhadze, aby zaprotestować przeciwko ustawie.
Duński parlament liczący 179 miejsc głosował stosunkiem głosów 95 do 68 za rządową propozycją zniesienia Wielkiego Dnia Modlitwy, święta religijnego przypadającego w czwarty piątek po Wielkanocy.
Liselotte Sabroe | AFP | Obrazy Getty’ego
Duńscy prawodawcy głosowali za usunięciem wiosennego święta państwowego z kalendarza narodowego i wykorzystaniem oszczędności do zwiększenia wydatków wojskowych.
Duński parlament, liczący 179 miejsc, głosował we wtorek stosunkiem głosów 95 do 68 za propozycją centrowego rządu koalicyjnego, by znieść Store Bededag, Wielki Dzień Modlitwy, od przyszłego roku.
Wielki Dzień Modlitwy to święto religijne, które przypada w czwarty piątek po Wielkanocy.
Nowo utworzony rząd powiedział, że odwołanie wakacji przyniesie dodatkowe 3 miliardy koron duńskich (około 430 milionów dolarów). Lwia część z tego jest następnie wykorzystywana do zwiększenia wydatków kraju na obronność i dostosowania ich do celu NATO, jakim jest 2% PKB.
Kontrowersyjna ustawa, przedstawiona w grudniu, spotkała się z ostrą krytyką grup religijnych, związków zawodowych i ustawodawców z całego spektrum politycznego. Jednak posłowie opozycji nie mogli zgodzić się na rozpisanie referendum w tej sprawie.
„Zatrzymać złodzieja” – powiedział głośno Karsten Hønge, członek Socjalistycznej Partii Ludowej Stowarzyszenie prasy. „Rząd nakazuje ludziom pracować dodatkowy dzień”.
Podpisało się prawie 500 000 osób petycja internetowa obchodzić święto państwowe od środy.
W zeszłym miesiącu tysiące ludzi zebrało się przed budynkiem duńskiego parlamentu w Kopenhadze, aby zaprotestować przeciwko ustawie.
Według Reutersa związki zawodowe organizujące protest szacują, że w demonstracji uczestniczyło co najmniej 50 000 osób zgłoszone byłaby to największa demonstracja w kraju od ponad dekady.
Duńska koalicja socjaldemokratów, liberałów i umiarkowanych, kierowana przez premier Mette Frederiksen, powiedziała, że ustawa jest częściowo odpowiedzią na wojnę Rosji na Ukrainie.
Pracownicy w Danii mają obecnie 11 dni ustawowo wolnych od pracy.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”