Connect with us

Gospodarka

Dania chorwackie i słowackie są uważane za „mniej niezależne”

Published

on

Dania chorwackie i słowackie są uważane za „mniej niezależne”

Według nowych danych opublikowanych przez UE w czwartek (8 lipca), sądy chorwackie, słowackie i polskie należą do najgorszych w UE ze względu na ich postrzeganą niezależność, głównie z powodu obaw o ingerencję polityczną.

Na czwartym miejscu znajduje się Bułgaria, a za nią Włochy, Hiszpania, Węgry i Słowenia, gdzie większość respondentów określiła niezawisłość sądów jako dość lub bardzo słabą.

Respondenci widzą ingerencję lub naciski ze strony rządu lub polityków jako główne powody niższego zaufania do niezawisłości ich sądów i sędziów. .

Dane zostały opublikowane w ramach Komisji Europejskiej Roczna tablica wyników wymiaru sprawiedliwości, który analizuje skuteczność, jakość i niezależność systemów sądowych w krajach UE.

Również w systemach sądowych Chorwacji, Polski, Włoch, Słowacji, Węgier i Hiszpanii firmy odczuwają brak niezależności od sądów i sędziów.

„W porównaniu z ubiegłym rokiem postrzeganie niezależności przez opinię publiczną spadło w prawie połowie wszystkich państw członkowskich i około połowie państw członkowskich stojących przed szczególnymi wyzwaniami” – czytamy w raporcie, dodając, że „w niektórych państwach członkowskich postrzegana niezależność pozostaje szczególnie niska”. .

W Chorwacji 68 procent osób stwierdziło, że głównym powodem braku zaufania do niezawisłości sądów i sędziów była ingerencja polityczna.

63 procent podało jako przyczynę ingerencję lub naciski ze strony interesów ekonomicznych lub innych szczególnych interesów.

W Polsce 51 proc. osób jako powód podało wpływy polityczne, na Słowacji 52 proc. według danych Eurobarometru.

W Bułgarii 47% stwierdziło, że głównym powodem braku niezależności była ingerencja polityczna, a 48% stwierdziło, że była to presja ze strony interesów gospodarczych i innych szczególnych interesów.

We Włoszech 42 procent podało jako główną przyczynę naciski rządowe i polityczne, podczas gdy 41 procent wskazało interesy gospodarcze i specjalne.

Na Węgrzech 31 proc. respondentów stwierdziło, że presja rządu i wpływy polityczne były głównymi przyczynami braku niezależności sądownictwa.

READ  Nowe protesty, gdy polski sąd przypieczętował decyzję o podziale aborcji

Polska spotkała się z wielokrotnymi ostrzeżeniami ze strony UE i kilkoma postępowaniami sądowymi przed najwyższym sądem bloku, Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, z powodu kompleksowego przeglądu sądownictwa ze względu na zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej.

Warszawski rząd stwierdził, że potrzebne są reformy, aby uczynić system sądowniczy bardziej wydajnym i uwolnić go od komunistycznej przeszłości, i powiedział UE, aby trzymała się z dala od jej spraw wewnętrznych.

Niezawisłość sądów w Austrii, Finlandii, Niemczech, Luksemburgu, Holandii i Danii jest uważana za bardzo lub dość dobrą.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *