Connect with us

Nauka

Czy zimna plazma może być przydatna w utrwalaniu żywności?

Published

on

Czy zimna plazma może być przydatna w utrwalaniu żywności?

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie badają, czy zimna plazma może przydać się w przedłużaniu trwałości żywności: czy może zapobiegać zatruciom pokarmowym i neutralizować szkodliwe mikroorganizmy.

Plazma jest najpowszechniejszym stanem materii we Wszechświecie, jednak rzadko mamy okazję go zobaczyć. Pioruny podczas burzy, zorza polarna – to zjawiska wytwarzające plazmę, zjonizowany gaz mogący przewodzić ładunki elektryczne.

Rozróżniamy „gorącą” plazmę wysokotemperaturową, występującą w gwiazdach, oraz „zimną” plazmę niskotemperaturową, którą można uzyskać na przykład poddając gazy działaniu silnego pola elektromagnetycznego.

Tak uzyskują ją naukowcy, testując produkty na specjalnym prototypie generatora plazmy zbudowanego przez ich kolegów z Wydziału Elektrycznego.

Generator plazmy. Źródło: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

„Celem prowadzonych badań jest opracowanie innowacyjnej metody pozwalającej na eliminację mikroorganizmów z produktów spożywczych, zwłaszcza termoczułych. Ograniczy to występowanie np. zatruć pokarmowych wywołanych przez bakterie takie jak Listeria Lub Salmonella. Chodzi o to, aby przedłużyć trwałość żywności bez utraty cennych składników odżywczych – mówi Emilia Kujawa, rzecznik Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Szczecińscy naukowcy badali już zachowanie żywych szczepów bakterii po ekspozycji na osocze. Sprawdzili także, jakie zmiany pod wpływem osocza zachodzą w mleku krów i klaczy, a dokładniej w siarze (mleku z pierwszych etapów żywienia) oraz w mleku w proszku.

„Być może w przyszłości obróbka plazmowa żywności okaże się alternatywą dla pasteryzacji, ponieważ w odróżnieniu od pasteryzacji obróbka plazmowa nie pozbawia produktów wartości odżywczych, a jedynie zabija mikroorganizmy” – mówi Kujawa.

Prace na ten temat prowadzi dr Elżbieta Bogusławska-Wąs, profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, dr hab. (PAP)

PAP – Nauka w Polsce

lt/ bar/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

READ  Podsumowanie wiadomości naukowych: American Airlines ostrzegają, że 5G może spowodować „poważne zakłócenia operacyjne”; Wyjaśnienie – Czy telekomunikacja 5G stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa linii lotniczych? i więcej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *