Nauka
Czy zimna plazma może być przydatna w utrwalaniu żywności?
Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie badają, czy zimna plazma może przydać się w przedłużaniu trwałości żywności: czy może zapobiegać zatruciom pokarmowym i neutralizować szkodliwe mikroorganizmy.
Plazma jest najpowszechniejszym stanem materii we Wszechświecie, jednak rzadko mamy okazję go zobaczyć. Pioruny podczas burzy, zorza polarna – to zjawiska wytwarzające plazmę, zjonizowany gaz mogący przewodzić ładunki elektryczne.
Rozróżniamy „gorącą” plazmę wysokotemperaturową, występującą w gwiazdach, oraz „zimną” plazmę niskotemperaturową, którą można uzyskać na przykład poddając gazy działaniu silnego pola elektromagnetycznego.
Tak uzyskują ją naukowcy, testując produkty na specjalnym prototypie generatora plazmy zbudowanego przez ich kolegów z Wydziału Elektrycznego.
„Celem prowadzonych badań jest opracowanie innowacyjnej metody pozwalającej na eliminację mikroorganizmów z produktów spożywczych, zwłaszcza termoczułych. Ograniczy to występowanie np. zatruć pokarmowych wywołanych przez bakterie takie jak Listeria Lub Salmonella. Chodzi o to, aby przedłużyć trwałość żywności bez utraty cennych składników odżywczych – mówi Emilia Kujawa, rzecznik Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Szczecińscy naukowcy badali już zachowanie żywych szczepów bakterii po ekspozycji na osocze. Sprawdzili także, jakie zmiany pod wpływem osocza zachodzą w mleku krów i klaczy, a dokładniej w siarze (mleku z pierwszych etapów żywienia) oraz w mleku w proszku.
„Być może w przyszłości obróbka plazmowa żywności okaże się alternatywą dla pasteryzacji, ponieważ w odróżnieniu od pasteryzacji obróbka plazmowa nie pozbawia produktów wartości odżywczych, a jedynie zabija mikroorganizmy” – mówi Kujawa.
Prace na ten temat prowadzi dr Elżbieta Bogusławska-Wąs, profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, dr hab. (PAP)
PAP – Nauka w Polsce
lt/ bar/ kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”