Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Czy zdjęcie przedstawiało Wagnera na granicy NATO między Polską a Białorusią?

Published

on

Czy zdjęcie przedstawiało Wagnera na granicy NATO między Polską a Białorusią?

Zaniepokojenie wśród krajów NATO wzrosło po doniesieniach, że członkowie wspieranej przez Rosję grupy paramilitarnej Wagner byli na Białorusi w drodze do granicy z Polską.

Od czasu nieudanego buntu finansisty grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna w czerwcu tysiące najemników Wagnera przesiedliło się na Białoruś, przyjmując ofertę Kremla dotyczącą ułaskawienia w zamian za wygnanie.

Premier Mateusz Morawiecki ostrzegł w lipcu, że Grupa Wagnera może planować „atak hybrydowy” na jego kraj po tym, jak organizacja paramilitarna przemieściła ponad 100 żołnierzy w pobliżu Przesmyku Suwalskiego – pasa ziemi wzdłuż granicy polsko-litewskiej, który oddziela Białoruś na wschód od rosyjskiej eksklawy Kaliningrad na zachód.

Wśród tego napięcia w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie przedstawiające żołnierza Wagnera na białoruskiej granicy z Polską.

Żołnierz stoi przy metalowym murze wzniesionym na granicy polsko-białoruskiej w Białowieży, 8 lipca 2023 r. Polski rząd ogłosił niedawno, że rozmieści 500 funkcjonariuszy policji antyterrorystycznej na granicy z Białorusią po rzekomym przeniesieniu sił Grupy Wagnera na Białoruś.Omar Marques/Getty

Oświadczenie

Wejscie Prorosyjski kanał Telegram Topaz Penetrator, opublikowany 2 sierpnia 2023 r., pokazywał osobę w mundurze z naszywkami PMC Wagner i rosyjską flagą pozującą na polskim przejściu granicznym.

Obraz został również udostępniony na X (dawniej Twitter). Newsfeed @clashreport opublikował zdjęcie 2 sierpnia 2023 r., które zostało wyświetlone 120 000 razy, z tweetem: „Zdjęcie członka PMC Wagnera na granicy z Polską krąży w Internecie”.

Fakty

Obraz nie jest tym, czym się wydaje z wielu powodów.

Zdjęcie wydaje się być manipulacją innym obrazem przedstawiającym kogoś z inną naszywką (znalezione na Imgurze przez Reddita). Dla porównania zdjęcie z naszywką PMC Wagner jest znacznie mniej szczegółowe. Naszywka PMC wygląda płasko i nie odbija światła. Ogólnie rzecz biorąc, zdjęcie wygląda ogólnie bardziej mętnie, co sugeruje degradację obrazu w wyniku manipulacji lub kompresji plików.

READ  Pytania i odpowiedzi dotyczące ERC: Maciej Woda, M-Sport Poland

Odwrócony obraz słowa „Polska” w tle zdjęcia udostępnionego na Telegramie również wskazuje na manipulację.

Kolejnym gratisem jest flaga na mundurze. Na zdjęciu udostępnionym na Imgur widać fragment polskiej flagi, a na obrazie Wagnera widać flagę rosyjską.

Chociaż żołnierze Grupy Wagnera czasami noszą standardowy rosyjski mundur „Ratnika” i mogą nosić naszywki z rosyjską flagą, zdjęcia ich sił są najczęściej widoczne tylko z insygniami grupy. Dlatego na podstawie dowodów wydaje się bardziej prawdopodobne, że rosyjska flaga na zdjęciu PMC była edytowana w porównaniu ze zdjęciem opublikowanym na Imgur.

Zrzuty ekranu na Twitterze pokazują również, że zdjęcie Imgur był Wysłany na 4Chan w dniu 31 lipca 2023 r., dwa dni przed wprowadzeniem do obiegu obrazu łaty Wagnera.

Jednak zdjęcie Imgur jest również nieco niezwykłe. Naszywka na kurtce głosi „Comfy Happenings in Ukraine” i „/chug/”. Wyszukiwanie tych terminów powoduje wyświetlenie archiwów 4Chan zaśmieconych materiałami antyukraińskimi i prorosyjskimi, w tym linkami do prorosyjskich kanałów Telegramu.

Ta sama łatka „/chug/”. był również widziany w innym niedawnym pościeJeszcze raz coś, co wygląda jak kolejne polskie przejście graniczne. Ten obraz został również zmanipulowany gdzie indziej. Zmieniono naszywkę „/chug/” na logo kanału Pro Wagner Telegram.

Cel zdjęć „/chug/” jest niejasny. Może to być część prorosyjskiej lub Wagnerowskiej kampanii trollingowej, ale nie ma wystarczających weryfikowalnych informacji, aby to potwierdzić.

Warto zauważyć, że o ile polskie punkty kontrolne na zdjęciach wydają się być legalne, to żadnej z lokalizacji na zdjęciach nie udało się zweryfikować. Tła nie są wystarczająco wyraźne, aby analiza obrazu kryminalistycznego była łatwa lub nawet możliwa.

W każdym razie wydaje się, że wizerunek żołnierza Wagnera został zmanipulowany, chociaż oryginał mógł zostać wykonany przez sympatyka Wagnera.

READ  Iga Świątek po raz trzeci z rzędu została najcenniejszą kobietą w Polsce

Newsweek zwrócił się do polskiego MON o komentarz.

Rozporządzenie

Wprowadzający w błąd materiał.

Wygląda na to, że zdjęcie żołnierza „Wagnera” na polskiej granicy zostało przerobione.

Sugerowano, że to samo zdjęcie z innym zestawem łat zostało opublikowane dwa dni przed opublikowaniem obrazu „Wagnera” w Internecie, co w porównaniu z nim było ewidentnie niższej jakości.

Co niezwykłe, edytowane zdjęcie przedstawiało osobę noszącą naszywkę związaną z prorosyjską społecznością 4Chan.

Mimo, że przejścia „Polska” wydają się być legalne, nie ma wystarczających informacji, gdzie są zlokalizowane na polskiej granicy.

WERYFIKACJA FAKTÓW OD Newsweeki Zespół sprawdzania faktów

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *