Gospodarka
Czy wojna na Ukrainie podzieli Zachód? – OpEd – Przegląd Eurazji
Żaden myśliciel nie był w stanie przewidzieć, jak zakończy się wojna rosyjsko-ukraińska wraz z rosyjską inwazją, która rozpocznie się za kilka dni 24 marcacz Luty. Ukraina stoi teraz w ruinach grobów. Tysiące cywilów i żołnierzy zginęło, a setki tysięcy zostało rannych. Znaczna część populacji jest pozbawiona wody, ogrzewania, żywności i schronienia podczas mniej surowej europejskiej zimy.
Ukraina będzie kiedyś potrzebowała takiej pomocy finansowej i wsparcia, jaką Europa Zachodnia otrzymała po II wojnie światowej na odbudowę zniszczonych miast, a USA po raz kolejny zmuszą ONZ i UE do przyjścia im z pomocą. Szkody poniesione przez Rosję również były znaczne. Jego armia bardzo ucierpiała wraz z sankcjami.
Rosyjska inwazja na Ukrainę zjednoczyła Europę i sojusz transatlantycki (USA-NATO-UE), aby rzucić wyzwanie rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi. Skutki konfliktu rozprzestrzeniły się z pola walki na sferę gospodarczą, energetyczną, polityczną i inne. Wojna na Ukrainie ujawniła ważne nieporozumienia między USA i członkami NATO w różnych kwestiach, które prawdopodobnie pogłębią się w nadchodzących miesiącach.
Ujawnione kluczowe różnice:
- rosyjski gaz pierwsza różnica miała ogromne znaczenie. Chodziło o połączenia gazociągowe między Rosją a Niemcami i rozwój ich relacji gospodarczych poprzez gaz. Niektóre partie polityczne mają oskarżony USA do wykorzystywania problemów energetycznych Europy. Europa wpadła również w pułapkę silnego uzależnienia od dostaw energii ze Stanów Zjednoczonych, a Waszyngton stał się największym beneficjentem europejskiego kryzysu energetycznego, korzystając z okazji, aby go wykorzystać i niszcząc w ten sposób europejskie zdolności produkcyjne przemysłu. Stany Zjednoczone sprzeciwiły się rosyjskiemu gazowi przez Nord Stream 2, argumentując, że bezpośrednie dostawy gazu do Europy zwiększyłyby gospodarcze i polityczne wpływy Rosji w regionie.Rosyjski gaz ziemny po prostu nie jest surowcem, ale wojna rosyjsko-ukraińska zamieniła go w broń polityczną i gospodarczą.
- sankcje wobec Rosji. Stany Zjednoczone wezwały do nałożenia sankcji na Rosję, a następnie odniosły korzyści, czerpiąc miliardy dolarów zysków brutto ze sprzedaży skroplonego gazu ziemnego do Europy. Rosnące ceny energii są bardzo widoczną oznaką zawirowań gospodarczych. W UE ceny energii wzrosły o 40%, co przyczyniło się do wzrostu inflacji. Rosnące ceny energii uderzają w osoby o najniższych dochodach i w połączeniu z wyższymi cenami żywności mogą oznaczać trudne wybory dla najbardziej wrażliwych gospodarstw domowych.
- Rada USA dotycząca unikania handlu z Chinami. Jednak Europejczycy nadal postrzegają Chiny jako „partnera do współpracy” i nie w pełni popierają USA w wykorzystywaniu narodów europejskich przeciwko Chinom. Niemiecka kanclerz Scholz złożyła wizytę w Chinach. Była to pierwsza wizyta głównego zachodniego przywódcy po przewrocie Xi na XX Zjeździe Partii. To złamanie umowy koalicyjnej. Francja i Niemcy odrzuciły konfrontacyjne stanowisko wobec Chin, uważając, że należy przyjąć bardziej wyważoną strategię i w większym stopniu uwzględnić interesy europejskie. Pomimo napięć UE i Chiny pozostają ze sobą ściśle powiązane gospodarczo.
- Dostawa zbiorników. Europejscy i amerykańscy przywódcy obronni spotkali się w bazie sił powietrznych Ramstein w Niemczech i nie osiągnęli porozumienia w sprawie wysłania niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę. Stany Zjednoczone ogłosiły politykę poświęcenia Europy na rzecz wojny zastępczej z Rosją, a później zawarto umowy na dostawy czołgów na Ukrainę. Przywódcy polityczni składają obietnice z silną wolą, nie uznając podstawowych realiów. Rzecznik USA realistycznie zwrócił uwagę na problemy z zaopatrzeniem, szczególnie dla amerykańskich czołgów Abram. Czołgi Abram mogą nigdy nie dotrzeć na Ukrainę, a teraz Polska, widząc amerykańskie realia, może zwolnić! Jeśli czołgi potrzebują więcej niż 6 miesięcy plus szkolenie, USA-NATO wydaje się być chętne do kontynuowania tego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego bez perspektyw pokoju.
- Ukraina prosi o F-16. Wyżsi urzędnicy ukraińscy w ostatnich dniach eskalowali swoje publiczne pokazy, pytając o samolot F-16, opisując go jako jeden „Priorytet”.USA wcześniej uważały, że dostarczanie Ukrainie myśliwców było prowokacją i groziło eskalacją między NATO a Rosją. W marcu ubiegłego roku Polska zgodziła się przenieść swoje myśliwce MiG-29 na Ukrainę, o ile Stany Zjednoczone zgodzą się uzupełnić braki w Warszawie samolotami F-16. Wcześniej prezydent Biden wypowiadał się dobitnie „Nie”. Zapowiedział jednak, że porozmawia z prezydentem Zełenskim na temat niedawnej prośby o broń. „Zapewniamy im to, co naszym zdaniem są w stanie obsługiwać, konserwować i podtrzymywać” — powiedziała zastępca sekretarza prasowego Pentagonu, Sabrina Singh; „F-16 to bardzo skomplikowany system”. Kraje europejskie, które mają w swoich flotach myśliwce F-16 i inne typy myśliwców, również nie wydają się gotowe do ich transferu. Wydawało się, że kanclerz odrzucił ten pomysł; „Motywy domowe” dlatego Chorwacja skrytykowała kraje zachodnie za dostarczanie Ukrainie ciężkiej broni.
- bezpieczeństwo europejskie wiąże się z historycznym istnieniem państw członkowskich UE i wynikającym z tego postrzeganiem zagrożeń. Bez względu na to, jak bardzo NATO i Stany Zjednoczone nagłaśniają rosyjskie zagrożenie dla Europy, wiele krajów zachodnich nie jest w stanie poświęcić własnych interesów, aby stać się aktywnymi uczestnikami planu NATO mającego na celu pokonanie Rosji. Francja i Niemcy rozważają przyszłą europejską architekturę bezpieczeństwa, która obejmie w jakiejś formie Rosję. Francja, Niemcy, Włochy, Belgia i Hiszpania nie oczekują od Ukrainy odzyskania Krymu i widzą nieuchronność wynegocjowanego porozumienia oraz trwałość Rosji jako sąsiada. Dla mieszkańców Europy Wschodniej bezpieczeństwo oznacza obronę przed Rosją i dlatego narody Europy Wschodniej chcą, aby NATO broniło Ukrainy. „Jeżeli Ukraina nie będzie «uzbrojona po zęby», by zapewnić Ukrainie zwycięstwo Zachodu i nie będzie w stanie odzyskać swojego terytorium, w tym Krymu, to Rosja zniszczy Ukrainę”. Berlin wciąż jest uważany za za mały dla Ukrainy!
W miarę jak wojna na Ukrainie się przeciąga, koszty dla Europy rosną. Ekonomiczna i społeczna presja, przed którą stoi Europa, bez wątpienia doprowadzi Europejczyków do poznania prawdziwych intencji Stanów Zjednoczonych. Dokonają ponownej oceny zaangażowania Europy w konflikt rosyjsko-ukraiński oraz wsparcia Europy dla Ukrainy. Kraje są już zaniepokojone bieżącymi kosztami wspierania Ukrainy i jak długo?
Pęknięcia te nie będą miały bezpośredniego wpływu na UE w najbliższej przyszłości. Ale będą się pogłębiać, wywołując niechęć między Europą Zachodnią i Wschodnią, jeśli obie strony nie będą świadome rzeczywistego postrzegania zagrożenia ze strony Rosji. koniec wojny ukraińskiej, kiedy tylko się skończy, Europa może odejść od amerykańskiego snu o amerykańskiej dominacji i bezpieczeństwie w Europie i zmierzyć się z rzeczywistością, że Europa musi dbać o siebie i własne interesy.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”