Connect with us

Gospodarka

Czy warto inwestować w altcoiny? Wskazówki dla początkującego inwestora

Published

on

Czy warto inwestować w altcoiny? Wskazówki dla początkującego inwestora

Inwestorzy mają obecnie wiele okazji do inwestowania swoich pieniędzy w kryptowaluty. Są to jedne z najbardziej zmiennych aktywów, dlatego przed rozpoczęciem inwestowania, warto poznać podstawy – sposób w jaki rozróżniane są kryptowaluty oraz charakterystyczne cechy każdej z nich. Równie istotne jest skorzystanie z odpowiedniej platformy do handlu kryptowalutami. Jeśli jesteś zainteresowany handlem kryptowalutą, koniecznie odwiedź oficjalną stronę Bitcoin Up i dowiedz się więcej.

Kryptowaluty dzielimy na dwie główne grupy: Bitcoina i pozostałe kryptowaluty, nazywane altcoinami. Bitcoin pojawił się w branży w 2009 roku, a pierwszy altcoin zadebiutował na rynku już dwa lata później.

Jaki był cel powstania altcoinów? Przede wszystkim, stworzenie alternatywy dla dominującego w świecie finansów Bitcoina, a także odróżnienie się od tradycyjnych walut krajowych. Obecnie liczbę altcoinów liczy się w tysiącach – nowe kryptowaluty tego typu powstają dość często – niektórym z nich udaje się umocnić na rynku, inne są wręcz niezauważalne.

W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie, czy warto inwestować w altcoiny. Poznamy ich główne zalety i wady, oraz wyróżniające je cechy.

Czy inwestowanie w altcoiny się opłaca?

Inwestowanie w altcoiny nie jest proste. Wymaga dość rozległej wiedzy na temat kryptowaluty, w którą chce się zainwestować. Świat altcoinów jest niezwykle różnorodny. Pojawiają się w nim tzw. stablecoiny, które cechują się stabilną wartością i przywiązaniem do wartości innego aktywa (np. dolara), tzw. zielone kryptowaluty, które są uważane za przyszłość świata cyfrowego, a także inne, które wyróżniają się dużymi wahaniami cen.

Każdy, kto chce zainwestować w kryptowaluty, powinien upewnić się, że jego portfel inwestycyjny jest urozmaicony, a także przygotować się na znaczne wahania wartości swojej inwestycji – trudno jest bowiem określić, jak będzie kształtowała się ich cena na przestrzeni kolejnych miesięcy i lat.

READ  Dzisiejsze podsumowanie wiadomości w Polsce – The First News

Jak dzielimy altcoiny?

Wspomnieliśmy już o tym, jak różnorodny jest świat altcoinów. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że każdy inwestor może wybrać taką kryptowalutę, która najbardziej odpowiada jego potrzebom. Główny podział altcoinów wygląda następująco:

    1. Stablecoiny

Najpopularniejsze stablecoiny to: Tether, USD Coin, Binance USD, Dai, TerraUSD, TrueUSD. Jak możesz zauważyć, niektóre z nich posiadają w nazwie dolary amerykańskie. Nie jest to przypadek, ponieważ większość stablecoinów jest ściśle powiązana właśnie z amerykańską walutą. Oznacza to, że za pojedynczą jednostkę zawsze zapłacimy taką samą wartość w dolarach (np. 1 Tether [UDST] ma zawsze wartość 1 dolara amerykańskiego).

Inwestowanie w stablecoiny jest uważane za jedną z bezpieczniejszych inwestycji, jednak dużo częściej jest używana do oszczędzania lub przesyłania waluty innym. Właściciele stablecoinów nierzadko zarabiają na odsetkach z pożyczek.

    2. Mining coins

Tego rodzaju altcoiny są wydobywane w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku Bitcoina. Różnica między altcoinami i bitcoinami jest tu jednak spora – altcoiny starają się wdrażać nowe, bardziej funkcjonalne algorytmy, które ułatwiają wydobywanie kryptowaluty po niższych stawkach i ze zużyciem mniejszej ilości energii. Najpopularniejsze altcoiny tego rodzaju to: Litecoin, Ravencoin, Monero.

    3. Staking coins

Staking to koncepcja, którą stosują wybrane altcoiny. Jej celem jest zużywanie mniejszej ilości energii, niż w przypadku wydobycia. Pomaga w tym specjalnie zaprojektowany protokół blockchain, który wybiera uczestnika weryfikującego transakcję. Cały proces weryfikowania transakcji, a tym samym zwiększania podaży altcoinów odbywa się przez obstawianie. Najpopularniejsze altcoiny tego typu to: Cardano, Tezos, Theta, Polygon, Peercoin.

Mocne i słabe strony altcoinów

Jakie są największe zalety altcoinów?

  • duży wybór różnorodnych altcoinów na rynku
  • zastosowanie zaawansowanej technologii i algorytmów
  • wiele z nich poprawiło niedociągnięcia Bitcoina lub swoich poprzedników
  • niektóre z nich pobierają znacznie mniej energii
  • szybsze przetwarzanie transakcji.
READ  UE stara się zwierać szeregi wokół planu częściowego zakazu rosyjskiej ropy

A co z wadami?

  • Bitcoin wciąż pozostaje kryptowalutą numer 1
  • altcoiny są narażone na więcej prób oszustwa i kradzieży
  • niektóre altcoiny są wyjątkowo ryzykowne
  • nie można je kupić w tak wielu miejscach, jak Bitcoin.

W co lepiej inwestować: w Bitcoin czy w altcoiny?

Poznałeś już największe zalety i wady altcoinów, oraz ich podstawowy podział. Rozważając wszystkie za i przeciw można wysnuć pierwsze wnioski na temat tego, czy inwestowanie w altcoiny jest zgodne z Twoim portfelem inwestycyjnym. Na rynku pojawia się coraz więcej altcoinów, jednak żaden z nich nie dorównał jeszcze Bitcoinowi, pod względem kapitalizacji rynkowej oraz popularności. Z drugiej strony najpopularniejsze altcoiny są tańsze, szybsze i efektywniejsze niż Bitcoin. Działają na podstawie nowoczesnych technologii i wdrażają rozwiązania, których nie posiada ich główny konkurent. Pierwsze kroki w inwestowaniu w altcoiny, warto rozpocząć od wybrania najbardziej popularnych monet – dobrym pomysłem może być zainwestowanie w Ripple, Cardano, Litecoin czy Dogecoin.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *