Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Czy w Polsce jest więcej certyfikowanych budynków?

Published

on

Czy w Polsce jest więcej certyfikowanych budynków?

Jak wygląda sytuacja z certyfikowanymi budynkami? W jakich sektorach rosną one najbardziej? Najnowszy raport opublikowany przez PLGBC odpowiada na te pytania.

Jako część naszego #Reportczwartek W cyklu prezentujemy dokumenty, raporty i poradniki dotyczące architektury, miast i gmin, które zdecydowanie warto publikować i promować. W tym tygodniu przyjrzymy się wydaniu z tego tygodnia „Budynki certyfikowane w sposób zrównoważony 2024” Raport przygotowany przez PLGBC.

Raport przygotowała firma Dawid Franke I Alicji Kuczery. To dalsza część tego dokumentu, której celem jest podsumowanie zmian związanych z pojawieniem się certyfikacji budynków, monitorowanie tych trendów i określenie ich kierunku. Opisy poprzednich edycji z lat 2022 i 2023 znajdziesz na naszym portalu.

Jak zmienia się segment budownictwa w związku z certyfikowanymi budynkami?

Raport Zrównoważone Budynki Certyfikowane 2024 opracowany przez PLGBC.

© Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Raport dostępny jest na PLGBC strona internetowa.

Wpływ gospodarki światowej

Pierwszym elementem widocznym w raporcie jest wpływ globalny Kryzys ekonomiczny spowodowane dwoma wydarzeniami: pandemią Covid-19 i wojną na Ukrainie. W porównaniu do roku 2023 wzrost powierzchni certyfikowanej wyniósł 2,1 miliona metrów kwadratowych. Dla porównania, w 2023 r. nastąpi wzrost o 7,7 mln metrów kwadratowych. Spowolnienie w branży budowlanej było widoczne także w budownictwie certyfikowanym.

Powierzchnia użytkowa certyfikowanych budynków wraz z podziałem na poszczególne certyfikaty

Powierzchnia certyfikowanych budynków w podziale na certyfikaty

© Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Niekwestionowanym hegemonem systemów certyfikacji pozostaje BREEAMco stanowi 86% całkowitej certyfikowanej powierzchni w Polsce. Powoli, choć dużymi krokami, będzie to możliwe SZKLARNIA Liczba certyfikatów rośnie i odnotowaliśmy ponad 50% wzrost liczby certyfikatów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wzrost też był tego powodem LEED System.

Chociaż nastąpił spadek tempa dodawania nowej powierzchni, wskaźnik certyfikacji nowych budynków znacznie wzrósł – o 24% w porównaniu z rokiem poprzednim. Oznacza to, że rośnie liczba mniejszych certyfikowanych budynków, mimo że sam przyrost powierzchni jest mniejszy.

READ  KO jest gotowy do wyborów. „Mamy do czynienia z teatrem politycznym”

Wzrost liczby certyfikowanych budynków w podziale na certyfikaty

Wzrost liczby certyfikowanych budynków po certyfikacie

© Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Który segment rośnie najszybciej?

Ważnym punktem poruszonym w raporcie podsumowującym jest identyfikacja sektorów, które dominują w zestawie certyfikowanych budynków. Jeszcze raz, w branży magazynowej i przemysłowej znalazła się na szczycie zestawienia z 46,8% wszystkich certyfikowanych certyfikatów. To już drugi rok z rzędu reprezentacja tego typu obiektu Dominacja rynkowa. Dodatkowo certyfikowana powierzchnia magazynowa stanowi 53% całkowitej nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Udział powierzchni użytkowej certyfikowanych budynków według branży

Udział powierzchni użytkowej certyfikowanych budynków według sektorów

© Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

W której prowincji dominuję?

W której części Polski znajduje się najwięcej certyfikowanych budynków? Podobnie jak w latach ubiegłych jest to województwo mazowieckieivodschaft. Niemniej jednak dystans hegemona do województw małopolskiego i śląskiego uległ zmniejszeniu. Co istotne, wzrost liczby certyfikowanych budynków zaobserwowano w większości województw, z wyjątkiem podlaskiego i opolskiego.

Budynki certyfikowane według lokalizacji

Certyfikowane budynki według lokalizacji

© Polska Rada Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Co dalej?

Raport przygotowany przez PLGBC pozwala zidentyfikować zmiany jakie zachodzą w zakresie wzrostu certyfikatów. Jak eksperci widzą przyszłość tego segmentu?

Od lat obserwujemy rosnące zainteresowanie certyfikatami i oczekuje się, że tendencja ta będzie się utrzymywać. Oprócz dotychczasowych sił napędowych, takich jak oczekiwania funduszy inwestycyjnych i najemców, dobry zrównoważony design czy przynajmniej aspekty marketingowe, dostajemy kolejne argumenty. Systemy ratingowe budynków są bardzo dobrym narzędziem do wdrażania strategii ESG i pozyskiwania finansowania. Zawierają szereg elementów, które przy niewielkim przeprojektowaniu można przełożyć np. na kryteria standardu ESRS lub standardu ESRS UE Taksonomia. Zapewniają również solidną podstawę do obliczania wbudowanych i operacyjnych śladów węglowych (które stanowią podstawę dekarbonizacji), a także aspektów związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, gospodarką o obiegu zamkniętym i różnorodnością biologiczną. „Mamy nadzieję, że zmiany legislacyjne (np. GOZ) i transformacyjne (zwłaszcza energetyczne) będą odpowiadać oczekiwaniom i działaniom branży budowlanej oraz pozwolą jeszcze radykalnie przyspieszyć proces dekarbonizacji polskiego budownictwa” – komentuje Marcin GawrońskiegoWywiad z Prezesem PLGBC Wiktorem Bochenkiem w kwietniowym numerze A&B.

Raport dostępny jest na PLGBC strona internetowa.

READ  UEFA potwierdza oferty Francji, Polski, Szwajcarii i krajów nordyckich na organizację Euro 2025

opracowane przez {tag:AuthorA&B}

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *