Connect with us

Zabawa

Czy poparcie Ukrainy wśród sojuszników maleje? Oto, co musisz wiedzieć:

Published

on

Czy poparcie Ukrainy wśród sojuszników maleje?  Oto, co musisz wiedzieć:

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Dlaczego wspierasz? Te z Ukrainy Wydaje się, że sojusznicy nagle się kurczą?

The NAS, Słowacja I Polska Wszyscy oni, z tego czy innego powodu, w ostatnich tygodniach wzbudzili w Kijowie niepokój co do stabilności ich poparcia dla Ukrainy.

Jeśli międzynarodowe poparcie dla Ukrainy waha się choćby nieznacznie, istnieją obawy Rosja mógłby próbować wpłynąć na przebieg wojny na swoją korzyść – szczególnie w przypadku przerwy w dostawach zachodniej broni na Ukrainę.

Jak poważne są te obawy? Oto, co musisz wiedzieć:

Co się dzieje z USA?

Prezydent USA Joe Biden wita prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Gabinecie Owalnym Białego Domu, 21 września 2023 r.

Prezydent USA Joe Biden wita prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Gabinecie Owalnym Białego Domu, 21 września 2023 r.

Prezydent USA Joe Biden wita prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Gabinecie Owalnym Białego Domu, 21 września 2023 r.

Kongres Stanów Zjednoczonych podjął niedawno decyzję o nieuwzględnianiu w swoim budżecie 6 miliardów dolarów (4,92 miliarda funtów) dla Ukrainy, aby uniknąć tymczasowego zawieszenia działalności rządu USA.

Ale te problemy wewnętrzne rozwijają się w chwili, gdy Ukraina zabiegała o więcej międzynarodowego finansowania.

Tylko w zeszłym miesiącu, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Biały Dom, aby zażądać większej ilości broni oraz wsparcia finansowego i wojskowego.

A w miarę zbliżania się wyborów prezydenckich w USA coraz bardziej prawdopodobne jest, że stanie się to kwestią sporną.

A więc prezydent USA Joe Bidena szybko zwrócił się do ówczesnego spikera Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego o podjęcie dodatkowych zobowiązań finansowych, aby udowodnić, że opóźnienie było tymczasowe.

„Obecnie współpracujemy z obiema stronami Kongresu, aby w żadnych okolicznościach taka sytuacja się nie powtórzyła” – powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

Brytyjski sekretarz obrony Granta Shappsa ona też powiedziała Partia Torysów Konferencja w Manchesterze: „Prezydent Biden właściwie dał jasno do zrozumienia, że ​​nie zmienia to jego opinii na temat dalszego dawania i finansowania. Ale oczywiście polityka wewnętrzna odegra pewną rolę”.

READ  Piekielna Dziura (2022) - Recenzja | horror Netflix

Jednak po komentarzach Shappsa McCarthy został faktycznie usunięty ze stanowiska spikera Izby Reprezentantów USA.

Biden nadal ma nadzieję, że następny mówca poprze Ukrainę, ale ponieważ Partia Republikańska w dalszym ciągu wyraża frustrację w związku z dalszym wsparciem dla rozdartego wojną kraju, pytanie pozostaje otwarte.

Co się dzieje ze Słowacją?

Prezydent Słowacji Zuzana Caputova

Prezydent Słowacji Zuzana Caputova

Prezydent Słowacji Zuzana Caputova

Do władzy na Słowacji został właśnie wybrany prokremlowski nacjonalista Robert Fico. gdyż jego partia Smer-SD zdobyła w ostatnich wyborach 23% głosów.

Były członek Partii Komunistycznej i trzykrotny premier, w 2018 r. został zmuszony do rezygnacji po masowych demonstracjach przeciwko korupcji w jego rządzie.

Teraz chce rządzić po raz czwarty, jeśli uda mu się stworzyć koalicję i rząd.

Fico otwarcie powiedział, że tego nie chce wysłać „Kolejny pocisk” w pomocy wojskowej dla Ukrainy, wymowny Telegraf że „uzbrojenie Ukrainy nie przynosi nic poza zabijaniem”.

Dodał: „Lepiej negocjować pokój i zaprzestać działań wojennych na dziesięć lat, niż pozwolić Ukraińcom i Rosjanom na wzajemne zabijanie się bez rezultatów przez kolejne dziesięć lat”.

„Nie w ten sposób można rozwiązać konflikt między Ukrainą a Federacją Rosyjską”.

Fico chce także zakończyć „natychmiastowe negocjacje pokojowe” i sankcje gospodarcze wobec Moskwy.

Wiodący kandydat uchodzi za szczególnie przyjaznego Rosji i dał jasno do zrozumienia, że ​​jego wzorem do naśladowania jest premier Węgier Viktor Orban.

Słowacja ma krótką granicę z Ukrainą, długą na około 60 mil, ale chce zakończyć dostawy broni z Zachodu przez granice Słowacji.

Co się stało z Polską?

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Kolejny bliski sąsiad Ukrainy, Polska od miesięcy głośno wspiera Kijów.

Na lipcowym szczycie NATO Polska zachęcała inne państwa do ustalenia jasnego harmonogramu przystąpienia Ukrainy do sojuszu wojskowego.

READ  Enola Holmes powraca w sequelu First Look Images

Polska zarejestrowała także 1,5 miliona osób, które uciekły z Ukrainy w poszukiwaniu tymczasowej ochrony, i wysłała mnóstwo broni, aby uzupełnić arsenał Kijowa.

Jednak sytuacja zaczęła się pogarszać w połowie września, gdy Warszawa przygotowywała się do wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 15 października.

19 września Zełenski oskarżony Niektórzy anonimowi członkowie UE „udawali solidarność, a jednocześnie bezpośrednio wspierali Rosję”.

Warszawa wezwała ambasadora Ukrainy w Polsce – wkrótce potem polski premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że jego kraj nie będzie już wysyłać broni na Ukrainę.

Twierdził, że Polska potrzebuje tej broni dla siebie.

Oświadczenie wydał Prezydent RP Andrzej Duda ONZ w którym porównał Ukrainę do „tonącego człowieka chwytającego się wszystkiego, co jest dostępne”.

Potem były spory o zboże.

W zeszłym roku uzgodniono, że ukraińskie towary będą mogły ominąć rosyjską blokadę Morza Czarnego i przemieszczać się przez UE.

Jednak w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji lokalni rolnicy zostali wyparci przez obfitość ukraińskich upraw, co w niektórych przypadkach doprowadziło do bankructwa.

W 2022 roku Polska widziała import ok. 2,4 mln ton zbóż. Przed wojną było to około 100 000 ton.

W odpowiedzi UE na krótko ograniczyła krajową sprzedaż ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika, począwszy od maja, a następnie ponownie zniosła ją we wrześniu.

Potem Polska, Węgry i Słowacja i tak kontynuowały grę.

Ukraina złożyła na nie skargę do Światowej Organizacji Handlu i zażądała rekompensaty finansowej.

Na szczęście na początku tego miesiąca Ukraina, Polska i Litwa uzgodniły nowy plan przeniesienia kontroli zboża z granicy polsko-ukraińskiej do litewskiego portu nad Morzem Bałtyckim.

Następnie podczas wizyty Zełenskiego Kanada nieświadomie zgotowała owację na stojąco ukraińskiemu weteranowi jednostki Waffen-SS — jednostki oskarżonej o zabijanie polskiej i żydowskiej ludności cywilnej w imieniu nazistów podczas drugiej wojny światowej.

READ  Riot zatrudnia byłych dyrektorów Netflix do tworzenia oryginalnych filmów, programów telewizyjnych i seriali animowanych

Nie trzeba było długo czekać, aż Minister Edukacji Narodowej oświadczył, że zależy mu na ekstradycji weterana.

Co gorsza, w oświadczeniu z 26 września polskie media nagle podały, że rakieta, która w listopadzie 2022 roku trafiła w silos zbożowy we wschodniej Polsce, została wystrzelona przez Ukrainę – mimo że początkowo tak twierdziła. wyprodukowane w Rosji.

Czy zatem wsparcie ogólnie spada?

Nie – ogólnie rzecz biorąc, Kijów ma nadal duże poparcie.

szef polityki UE Josep Borrell powtarzający się w poniedziałek: „Może nie wszyscy na świecie tak to widzą, ale dla nas, Europejczyków, powtórzę: jest to zagrożenie egzystencjalne”.

„I dlatego musimy nadal cię wspierać i rozmawiać z naszymi amerykańskimi sojusznikami i przyjaciółmi o dalszym wspieraniu cię”.

UE ogłosiła już, że w ciągu najbliższych kilku lat przekaże Ukrainie pomoc wojskową i cywilną o wartości ponad 60 miliardów funtów.

Francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna powiedziała również, że spotkanie jej unijnych odpowiedników było „demonstracją naszego zdecydowanego i trwałego wsparcia dla Ukrainy do czasu, aż może ona zwyciężyć”.

„To także sygnał dla Rosji, że nie powinna liczyć na nasze zmęczenie. Zostaniemy tam przez długi czas” – powiedziała.

Powiązany…

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *