Samsung ogłosił premierę Galaxy Z Fold 6 i Galaxy Z Flip 6 10 lipca, a korzystając z narzędzi programistycznych Androida, odkryliśmy, że nowe składane urządzenia nie obsługują płynnych aktualizacji.
Minęło prawie dziesięć lat, odkąd Google wprowadziło funkcję płynnej aktualizacji dla Androida i telefonów Pixel. W 2024 roku Samsung wreszcie wprowadził tę funkcję do jednego ze swoich telefonów komórkowych.
O dziwo, był to Galaxy A55 i przez wiele miesięcy telefon z serii A jako jedyny na rynku korzystał z płynnych aktualizacji. I wygląda na to, że w przypadku Z Fold 6 i Z Flip 6 to się nie zmieni.
Co to są bezproblemowe aktualizacje i jak działają?
Telefony obsługujące funkcję bezproblemowych aktualizacji mają dwie partycje systemowe/rozruchowe. Podczas gdy nowe aktualizacje są instalowane na jednej partycji, możesz kontynuować korzystanie z telefonu na drugiej partycji bez żadnych przerw.
W przypadku regularnych (nie płynnych) aktualizacji proces instalacji wymaga od użytkowników ponownego uruchomienia telefonów i zaczekania na zakończenie aktualizacji. Dzięki temu przez kilka minut nie będą mogli używać telefonu do niczego, nawet do wykonywania połączeń alarmowych.
Dzięki płynnym aktualizacjom nowe oprogramowanie sprzętowe można zainstalować w tle, nie przeszkadzając użytkownikowi. Po zastosowaniu nowego oprogramowania w ten sposób użytkownicy będą musieli tylko raz ponownie uruchomić telefon i nie będą musieli czekać na długie paski postępu.
Historia ma ciąg dalszy po nagraniu wideo…
W zależności od tego, jak często instalujesz aktualizacje na swoich telefonach, płynne aktualizacje mogą, ale nie muszą, być ważną funkcją. Mimo to jest to poprawa jakości życia, szczególnie w przypadku urządzeń, które otrzymują comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń, co dotyczy większości nowych smartfonów Galaxy ze średniej i wyższej półki.
Wydaje się, że Fold 6 i Flip 6 nie obsługują płynnych aktualizacji
Niestety, Z Fold 6 i Z Flip 6 nie obsługują płynnych aktualizacji, przynajmniej na podstawie naszych wstępnych testów. Jednak metody sprawdzania, czy obsługiwane są bezproblemowe aktualizacje, są najwyraźniej nieco zawodne. Nie będziemy więc tego pewni, dopóki nowe składane urządzenia nie otrzymają pierwszej aktualizacji oprogramowania.
Galaxy A55, który obsługuje płynne aktualizacje, wyświetla podzielony pasek postępu podczas pobierania i instalowania aktualizacji. Jednak urządzenia, które tego nie obsługują, mają pojedynczy pasek postępu. Na poniższym obrazku możecie zobaczyć oba w porównaniu – ta po lewej stronie jest bezszwowa, ta po prawej jest tradycyjna.
Jeśli Fold 6 i Flip 6 nie obsługują natywnie płynnych aktualizacji, nie zmieni się to później. Ten system instalowania aktualizacji wymaga dwóch partycji systemowych, a dodanie obsługi telefonu, który nie obsługuje płynnych aktualizacji, wymaga ponownego podziału istniejącej partycji systemowej, co może wprowadzić szereg problemów, których Samsung po prostu nie chce ryzykować.
Siedem lat aktualizacji Fold 6 i Flip 6 prawdopodobnie zostanie zainstalowanych w staromodny sposób
Samsung mógł zrezygnować z płynnych aktualizacji swoich nowych flagowców, ponieważ oprogramowanie na flagowych smartfonach i tabletach Galaxy zajmuje zwykle dużo miejsca – prawie dwa razy więcej – w porównaniu do urządzeń ze średniej półki i budżetowych.
Na przykład pełnowymiarowe oprogramowanie Galaxy A55 zajmuje około 8 GB, podczas gdy pobranie oprogramowania Galaxy Z Fold 5 i Galaxy S24 Ultra zajmuje odpowiednio około 14 GB i 16 GB.
Mimo to trochę rozczarowujące jest to, że wszystkie aktualizacje są instalowane w staromodny sposób, ponieważ w przypadku Fold 6 i Flip 6 dostępnych jest siedem lat systemu operacyjnego i aktualizacji zabezpieczeń.
Galaxy Z Fold 6 i Z Flip 6 trafią do sprzedaży 24 lipca
Nowe składane urządzenia są dostarczane z systemem Android 14 i One UI 6.1.1, a także nowymi funkcjami Galaxy AI. Do sprzedaży trafią 24 lipca, ale jeśli złożysz zamówienie wcześniej, możesz otrzymać bonusy.