Connect with us

Gospodarka

Czy Afganistan stworzy kolejny kryzys migracyjny dla Europy? | Głos Ameryki

Published

on

Czy Afganistan stworzy kolejny kryzys migracyjny dla Europy?  |  Głos Ameryki

LONDYN – Sześć lat temu ponad 1,2 miliona migrantów uciekło do Europy z wielu części świata, podróżując setki lub tysiące kilometrów wstecz w poszukiwaniu nowego życia w kryzysie, który pozostawił głębokie blizny polityczne.

Czy kontynent stoi w obliczu kolejnego kryzysu uchodźczego, gdy miliony Afgańczyków próbują uciec przed talibami?

Kilku europejskich przywódców wyraziło takie obawy w ciągu ostatnich kilku dni. W telewizyjnym przemówieniu z 16 sierpnia prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że „radzenie sobie z tymi, którzy uciekają przed talibami, wymagałoby zorganizowanego i uczciwego wysiłku międzynarodowego”.

„Sama Europa nie może ponieść konsekwencji obecnej sytuacji” – dodał.

Migranci, głównie z Afganistanu, przechodzą przez ośrodek deportacyjny w Van w Turcji, graniczącej z Iranem, 23 sierpnia 2021 r.

W Niemczech sekretarz generalny rządzących Chrześcijańskich Demokratów powiedział nadawcy n-tv: „Jest dla nas jasne, że rok 2015 nie może się powtórzyć. … Nie będziemy w stanie rozwiązać kwestii Afganistanu poprzez emigrację do Niemiec”.

W 2015 roku większość ludzi, którzy przybyli do Europy, uciekło przed wojną w Syrii. Po wejściu do Turcji udało im się dotrzeć do Grecji, członka Unii Europejskiej, albo przeprawiając się łodzią na wyspy greckie, albo próbując przełamać granicę lądową przez rzekę Evros, która oddziela oba kraje. Następnie podróż zaprowadziła ich przez Bałkany i dalej, do Europy Zachodniej.

Migranci afgańscy podejmujący podobną podróż napotykają wiele innych przeszkód. Turcja buduje ogrodzenie wzdłuż swojej granicy z Iranem, głównego szlaku dla afgańskich migrantów do Europy.

Grecja zakończyła również budowę ogrodzenia granicznego wzdłuż granicy lądowej z Turcją. Wielu migrantów, którzy próbują dostać się na greckie wyspy łodzią z Turcji, utknęło w przepełnionych obozach dla uchodźców.

FILE – Policjant patroluje wzdłuż stalowego muru na rzece Evros, w pobliżu wioski Poros, na granicy grecko-tureckiej, Grecja, 21 maja 2021 r.

Umowa migracyjna z 2016 r. między Unią Europejską a Turcją również znacznie utrudniła migrantom podróżowanie.

Minister ds. obywatelstwa Grecji Michalis Chrisochoidis podczas sobotniej wizyty na płocie granicznym bronił posunięć rządu.

„Kryzys afgański tworzy nowe fakty geopolityczne, a jednocześnie stwarza możliwości dla przepływów migrantów. Powszechnie wiadomo, że jako kraj europejski uczestniczymy w instytucjach Unii Europejskiej iw tym kontekście podejmujemy szereg decyzji. Ale nie możemy biernie czekać na możliwy wpływ – powiedział dziennikarzom Chrisochoidis.

Helena Hahn, analityk ds. migracji w European Policy Centre w Brukseli, powiedziała, że ​​wielu Afgańczykom w ogóle będzie trudno opuścić kraj.

„Środki powstrzymywania i powstrzymywania przez sąsiednie kraje i być może samych talibów, ponieważ nadal ujawniają swój prawdziwy program, faktycznie uniemożliwią ludziom opuszczenie kraju. Na przykład Iran wielokrotnie zamykał przejścia graniczne, co sugeruje, że „Turcja zbudowała mur na swojej granicy z Iranem i zwiększyła przepustowość tak zwanych centrów powrotów” – powiedział Hahn VOA.

Pomimo podjętych środków, w ciągu ostatnich kilku tygodni setkom Afgańczyków udało się dotrzeć do Turcji. Murtaza Faqiri, 19-letni migrant z Afganistanu przetrzymywany w areszcie dla migrantów we wschodnim mieście Van, zaapelował do Europy o pomoc.

„Chciałbym to powiedzieć Europie i innym krajom, aby nam pomogły. Jesteśmy Afgańczykami. Nie walczymy. Chcemy mieć dobre życie ”- powiedział Faqiri Associated Press.

Turcja poinformowała, że ​​zawiesiła loty powrotne do Afganistanu.

„Nigdy nie wysyłaliśmy imigranta, który był prześladowany lub skazany na śmierć i nie wyślemy go w trakcie tego procesu” – powiedział dziennikarzom Ramazan Secilmis, zastępca dyrektora tureckiej Dyrekcji Generalnej ds. Zarządzania Migracją. „Przesyłamy ludzi potrzebujących ochrony do ich zarejestrowanych prowincji (w Turcji), otrzymując ich wnioski o ochronę. W ramach programu przesiedleń zapewniamy następnie ich przeniesienie do krajów takich jak Unia Europejska, Ameryka i Kanada. ”

PLIK – Afgański migrant odpoczywa w oczekiwaniu na transport przez przemytników po przekroczeniu granicy irańsko-tureckiej w Tatvan na zachodnim brzegu jeziora Van we wschodniej Turcji 15 sierpnia 2021 r.

Nie jest jednak jasne, ilu uchodźców przyjmą te kraje. Podczas niedzielnej wizyty w ośrodku dla uchodźców afgańskich w pobliżu Madrytu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała państwa członkowskie do dalszych działań.

„Wzywam wszystkie państwa, które wzięły udział w misjach w Afganistanie, Europejczyków i inne kraje, aby zapewniły wystarczające kwoty przesiedleń i bezpieczne trasy, abyśmy mogli wspólnie przyjąć tych, którzy potrzebują ochrony”, powiedziała dziennikarzom von der Leyen.

Do tej pory większość ewakuowanych współpracowała z siłami zachodnimi w Afganistanie. Europa mogłaby zrobić więcej, powiedział analityk Hahn.

„Państwa członkowskie UE mogą dobrowolnie zwiększyć swoje zobowiązania w zakresie przesiedleń. W ostatnich latach tradycyjnie skupiano się na Syryjczykach. Ale widzimy, że te priorytety geograficzne zmieniają się ”.

Tymczasem Polska zapowiedziała, że ​​zbuduje również ogrodzenie wzdłuż granicy z Białorusią, do której w ostatnich tygodniach napływali uchodźcy, w tym Afgańczycy.

Polska twierdzi, że są „uchodźcami ekonomicznymi” i oskarża Białoruś o „wojnę hybrydową”, kierując ich w stronę granicy. Organizacje praw człowieka oskarżyły Polskę o łamanie Konwencji Genewskiej poprzez ignorowanie wniosków azylowych migrantów.

READ  Banki w tarapatach. Łączna strata 20 z nich przekroczyła 1 mld zł
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *