Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Czternastu obywateli Rosji, Ukrainy i Białorusi uznano winnymi szpiegostwa na rzecz Moskwy

Published

on

Czternastu obywateli Rosji, Ukrainy i Białorusi uznano winnymi szpiegostwa na rzecz Moskwy

Polska uznała 14 członków rozwiązanej siatki szpiegowskiej za winnych spisku na korzyść Moskwy.

REKLAMA

Czternastu członków nieistniejącej siatki szpiegowskiej Polska zostali we wtorek uznani za winnych przygotowywania aktów dywersyjnych i prowadzenia działań wywiadowczych na rzecz Moskwy.

Oskarżeni, wśród których są obywatele Rosji, Ukrainy i Białorusi, zostali w zeszłym miesiącu postawieni w stan oskarżenia pod zarzutem m.in. spiskowania w celu wykolejenia pociągów przewożących dostawy pomocy dla Ukrainy oraz nadzoru nad obiektami wojskowymi i infrastrukturą krytyczną w Polsce. Rozpowszechniali także materiały propagandowe nawołujące do nienawiści wobec Ukraińców.

„Po rozpatrzeniu sprawy sąd uznał wszystkich oskarżonych za winnych zarzucanych im czynów, a część z nich przynależała do zorganizowanej grupy przestępczej” – stwierdził w swoim orzeczeniu sędzia polskiego sądu Jarosław Kowalski.

Wszyscy oskarżeni przyznali się do zarzucanych im czynów. Nie byli obecni w sądzie, gdy ogłoszono wyrok w ich sprawie. Jednym z skazanych jest Maxim S., rosyjski hokeista, który w chwili aresztowania w czerwcu grał w polskim klubie w Sosnowcu. Moskwa protestowała przeciwko jego aresztowaniu i żądała od Warszawy „pełnych wyjaśnień”.

Choć nie ujawniono pełnej tożsamości wszystkich oskarżonych, według dziennika „Rzeczpospolita” w grupie znajduje się „dwóch ukraińskich prawników i politolog, nauczyciel języka francuskiego, technik farmacji i inżynier informatyk”.

Według rzecznika sądu dwóch innych podejrzanych członków siatki szpiegowskiej, którzy wycofali swoje pierwotne przyznania się do winy, będzie rozpatrywanych oddzielnie.

Śledczy odkryli, że członkowie sieci otrzymywali swoich instruktorów za pośrednictwem Telegramu, szyfrowanej aplikacji do przesyłania wiadomości w chmurze, i otrzymywali wynagrodzenie w kryptowalutach. Według polskich mediów otrzymali od 300 do 10 000 dolarów, czyli od 273 do 9 112 euro.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *