- W Pekinie spotkali się czołowi wysłannicy Iranu i Arabii Saudyjskiej
- Regionalni rywale zgadzają się na przywrócenie stosunków dyplomatycznych
- Teheran twierdzi, że spotkanie było „dobre, perspektywiczne”.
- Delegacje techniczne zbadają możliwości dalszej współpracy
Świat
Czołowi wysłannicy Iranu i Arabii Saudyjskiej spotykają się w Chinach, aby omówić stosunki dyplomatyczne
BEIJING/RIADH (Reuters) – Ministrowie spraw zagranicznych Iranu i Arabii Saudyjskiej spotkali się w czwartek w Pekinie na pierwszym formalnym spotkaniu swoich czołowych dyplomatów od ponad siedmiu lat po tym, jak Chiny wynegocjowały porozumienie w sprawie przywrócenia więzi między regionalnymi rywalami.
Po latach wrogości, która podsycała konflikty na Bliskim Wschodzie, Iran i Arabia Saudyjska zgodziły się w zeszłym miesiącu zakończyć spory dyplomatyczne i ponownie otworzyć ambasady w ramach ułatwionej przez Chiny wielkiej transakcji.
W krótkim materiale wyemitowanym w irańskiej telewizji państwowej książę Faisal bin Farhan Al Saud i jego irański odpowiednik Hossein Amirabdollahian przywitali się, zanim usiedli obok siebie.
Oba kraje oświadczyły we wspólnym oświadczeniu, że zainicjują porozumienia w sprawie ponownego otwarcia ambasad i konsulatów w terminie dwóch miesięcy określonym w umowie z zeszłego miesiąca.
„Zespoły techniczne będą kontynuować koordynację w celu zbadania sposobów rozszerzenia współpracy, w tym wznowienia lotów i wizyt dwustronnych delegacji z sektora oficjalnego i prywatnego oraz ułatwienia wydawania wiz obywatelom obu krajów” – powiedziała.
W marcu prezydent Chin Xi Jinping pomógł wynegocjować niespodziewaną umowę między rywalami, aby zakończyć siedmioletni rozłam i przywrócić stosunki dyplomatyczne – świadectwo rosnących wpływów Chin w regionie.
W tym miesiącu Xi rozmawiał telefonicznie z księciem saudyjskim Mohammedem bin Salmanem Al Saudem w wielu kwestiach.
Irański minister spraw zagranicznych Amirabdollahian powiedział, że czwartkowe spotkanie z jego saudyjskim odpowiednikiem było „dobre i przyszłościowe”, jak podaje irańska telewizja państwowa.
Rola Chin w przełomie zachwiała impetem na Bliskim Wschodzie, gdzie Stany Zjednoczone przez dziesięciolecia odgrywały kluczową rolę.
Arabia Saudyjska zerwała stosunki z Iranem w 2016 roku po tym, jak jej ambasada w Teheranie została zaatakowana podczas kłótni między dwoma krajami w sprawie egzekucji szyickiego duchownego w Rijadzie.
Następnie królestwo poprosiło irańskich dyplomatów o opuszczenie kraju w ciągu 48 godzin na czas ewakuacji personelu ambasady z Teheranu.
Relacje zaczęły się psuć rok wcześniej po interwencji Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w wojnie w Jemenie, gdzie sprzymierzony z Iranem ruch Houthi obalił wspierany przez Arabię Saudyjską rząd i przejął stolicę, Sanę.
Dla Arabii Saudyjskiej zbliżenie może oznaczać poprawę bezpieczeństwa. Królestwo oskarżyło Iran o uzbrajanie Huti, którzy przeprowadzali ataki rakietowe i bezzałogowe na miasta i obiekty naftowe Arabii Saudyjskiej.
W 2019 roku Rijad bezpośrednio obwinił Republikę Islamską o atak na obiekty naftowe Aramco, który zamknął połowę jej produkcji ropy. Iran zaprzeczył tym zarzutom.
Sprawozdania Hatem Maher i Enas Alashray, Aziz El Yaakoubi w Rijadzie, Parisa Hafezi w Dubaju i Liz Lee w Pekinie Pisanie: Hatem Maher, Michael Georgy i Parisa Hafezi; Pod redakcją Clarence’a Fernandeza i Gerry’ego Doyle’a
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”
Continue Reading