Connect with us

Gospodarka

Czerwony alarm w różowym mieście – EURACTIV.com

Published

on

Czerwony alarm w różowym mieście – EURACTIV.com

Pierwszy Europejski Dzień Wina (27 października) rozgrywa się w Tuluzie – mieście bardziej znanym z różowych domów i fabryk lotniczych. Ale czy pomijając te wszystkie różowe wiwaty, europejski sektor wina zaczyna się psuć?

Miasto w południowo-zachodniej Francji zostało nazwane Europejską Stolicą Wina 2023 wraz z portugalską Doliną Douro. Odznaka ta przyznawana jest od 1993 roku Sieć odbiorczaskupiający prawie 800 miast europejskich w 12 krajach UE.

Zasłużony tytuł dla Tuluzy, ponieważ różowe miasto zawsze było centrum wina – jeszcze zanim Rzymianie najechali tereny zwane wówczas Galią. Obecnie region Oksytanii, w którym znajduje się Tuluza, może poszczycić się 28 oznaczeniami geograficznymi wina, z których niektóre są znane na całym świecie, jak na przykład Gaillac.

Hasłem tegorocznego Europejskiego Dnia Wina jest „Dusza Europy” – to sformułowanie lubią podkreślać europejscy winiarze.

„W Europie wino ma aspekt gospodarczy i społeczny, ale także aspekt kulturowy. Nasza cywilizacja opiera się na winie, to nasz wspólny mianownik” – powiedział Euractiv w przemówieniu prezes Vignerons Coopérateurs de France. wywiad.

Niemniej jednak sektor nie radzi sobie zbyt dobrze i podczas trzech rund dyskusji, które odbędą się w ciągu dnia, w różowym mieście zostanie podniesiony alarm, ponieważ będą one skupiać się na bieżących kwestiach, które wstrząsają europejskim sektorem wina: transformacji agronomicznej , Pozycja wina w społeczeństwie i trendy w konsumpcji wina.

Jednym z głównych problemów jest nadprodukcja. Po raz trzeci z rzędu Komisja Europejska dała zielone światło dla kryzysowej kampanii destylacyjnej mającej na celu uregulowanie wolumenów – a tym samym rynku.

Ta forma środka rynkowego ma wyraźnie na celu umożliwienie państwom członkowskim radzenie sobie z nadwyżkami ilości wina na rynku, a tym samym uniknięcie spadków cen producentów ze względu na duże zbiory w poprzednich latach.

Francuskie miasto Bordeaux do października 2024 roku będzie mogło przetworzyć 300 mln litrów wina, ale część z tych nektarów będzie miała zaszczyt trafić do… aptek, jako część wodnoalkoholowego żelu do dezynfekcji rąk.

Według stowarzyszenia rolników Copa-Cogeca zbiory w 2023 r. nieznacznie spadły – o 5% w porównaniu ze średnią z pięciu lat – z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak deszcze i fale upałów.

Produkcja jest jednak nadal zbyt wysoka, biorąc pod uwagę utrzymujący się spadek popytu. Do 2022 r. popyt spadnie o 7% we Włoszech, 10% w Hiszpanii, 15% we Francji, 22% w Niemczech i 34% w Portugalii.

Zjawisko to pogłębia inflacja, która prawdopodobnie utrzyma się w tym roku.

READ  Under Fire Truss i Kwarteng przygotowują się do stawienia czoła lojalistom torysów

Jednocześnie wywóz wina z UE spadł o 8,5% w latach 2022–2023 (od stycznia do kwietnia), powodując przepełnienie zapasów.

Jednak Francja nadal utrzymuje się na rynku dzięki swoim najlepszym winom: eksport Bordeaux Grands Crus, Cognac i Burgundy wzrósł w 2022 r. nawet o 10%.

Nacisk na wymiar kulturowy jest być może odpowiedzią na niedawne wywołanie przez Komisję gniewu europejskiego przemysłu winiarskiego, opisującego uprawę winorośli jako sektor „nieistotny” dla Europy.

Stwierdzenie to uwzględniono w ocenie skutków zawierającej przegląd przepisów UE dotyczących pestycydów i wykazało 27% spadek produkcji wina w Europie. FNSEA, wiodące francuskie stowarzyszenie winiarzy, nazwało to „niedopuszczalnym” zagrożeniem dla uprawy winorośli.

Stawka jest wysoka dla Europy, ponieważ pozostaje ona zarówno wiodącym producentem na świecie (64%), jak i wiodącym konsumentem (48%). Ale wina z dawnego Nowego Świata (USA, Argentyna, Chile itd.) niebezpiecznie stają nam na drodze.

Dodaj do tego wyzwania środowiskowe i fakt, że spożycie wina może spaść o kolejne 25% do 2034 r.

Ogólny obraz, który nie jest szczególnie różowy – ani nawet różowy – i o którym zapewne będziemy dyskutować w przyszłym roku, kiedy miasto Mostar w Bośni i Hercegowinie przejmie rolę europejskiej stolicy wina, zastępując różowe miasto.

Hugo Struny

Zapisz się do raportu EURACTIV dotyczącego rolnictwa, w którym znajdziesz najświeższe informacje z zakresu rolnictwa i żywności z całej Europy. Dokument Agrifood Brief przygotował zespół Agrifood firmy EURACTIV – Gerardo Fortuna (@gerardofortuna), Natasza Foote (@NataszaFoote) i Julia Dahm (@dahm_julia)

Wiadomości tygodnia

Reforma pestycydów żyje kolejnym dniem

Trudny proces przeglądu unijnych przepisów dotyczących pestycydów był kolejnym kamieniem milowym w postaci przyjęcia przez Komisję Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego projektu tekstu zaproponowanego przez sprawozdawczynię Zielonych w tej sprawie, austriacką posłankę do Parlamentu Europejskiego Sarah Wiener. Wszystkie kluczowe uzupełnienia zaproponowane przez ustawodawców i o których pisaliśmy przed głosowaniem, zostały uwzględnione w zatwierdzonym tekście, który obecnie ma uzyskać ostateczne zatwierdzenie na pełnym posiedzeniu plenarnym w listopadzie.

Nawet jeśli posłom do PE uda się uchwalić mandat negocjacyjny w listopadzie, będą musieli poczekać, aż ministrowie UE zaakceptują ich mandat, zanim rozpoczną rozmowy, aby uzgodnić wspólny zestaw zmian do tekstu Komisji.

Uzyskany przez Euractiv program Parlamentu na rok 2024, który wyciekł, również potwierdził na początku lutego przyszłego roku, że będzie to „ostatni tydzień na osiągnięcie tymczasowego porozumienia z Radą w sprawie opublikowania dokumentacji przed latem 2024 r.”, co oznacza, że ​​szanse na osiągnięcie porozumienie w sprawie tak złożonej dokumentacji jest niewielkie, a zaledwie kilka miesięcy jest bliskie zera.

READ  RYNKI CEE: Złoty słabszy przed decyzją w sprawie stóp procentowych

Nagroda Pocieszenia za Oznaczenie Geograficzne

Przynajmniej rotacyjna hiszpańska prezydencja Rady UE mogła twierdzić, że zamknęła nierozstrzygniętą sprawę, ponieważ we wtorek (24 października) minister rolnictwa Luis Planas osiągnął porozumienie ze sprawozdawcą parlamentarnym Paolo De Castro w sprawie przeglądu ram oznaczeń geograficznych (OG).

Reforma – początkowo określona przez samą Komisję jako rozwój, a nie rewolucja – ma głównie na celu harmonizację różnych obecnie obowiązujących systemów oznaczeń geograficznych i połączenie ich wszystkich w jeden zbiór przepisów. Do najważniejszych innowacji należy obowiązek umieszczania oznaczeń geograficznych na składnikach oraz zwiększenie ochrony tych produktów w Internecie. Zrównoważone praktyki będą również uznawane na zasadzie dobrowolności, a producenci otrzymają więcej narzędzi umożliwiających egzekwowanie ochrony.

Niebieski język

Po zmaganiach z ptasią grypą i afrykańską grypą świń (ASF) kilka krajów UE stoi obecnie w obliczu kolejnej epidemii chorób zwierząt gospodarskich: Niebieski język.

W ostatnich miesiącach w Holandii zarejestrowano ponad 2600 przypadków choroby przenoszonej przez komary, która dotyka przede wszystkim owce i bydło, ale także kozy, lamy i alpaki. W ostatnich tygodniach pierwsze pojedyncze przypadki odnotowano także w sąsiednich regionach Niemiec i Belgii.

Ministrowie rolnictwa trzech krajów obawiają się negatywnych skutków dla eksportu zwierząt gospodarskich dzwoniły firmy farmaceutyczne Do szybko opracować odpowiednią szczepionkę.

Obecna epidemia choroby niebieskiego języka jest pierwszą w regionie od 2009 r. i choć istnieją szczepionki przeciwko niektórym wariantom choroby, nie ma jeszcze szczepionki przeciwko serotypowi 3 – temu, który pojawia się u obecnie zakażonych zwierząt.

Umowa handlowa z kiwi

Komisja Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego głosowała dla umowy handlowej Unia Europejska podpisał kontrakt z Nową Zelandią wcześniej w tym roku.

Komisja zatwierdziła zdecydowaną większość, a rzeczniczka Partii Zielonych ds. polityki handlowej, Anna Cavazzini, określiła porozumienie jako „punkt zwrotny w europejskiej polityce handlowej” ze względu na rozdział dotyczący zrównoważonego rozwoju.

Z drugiej strony stowarzyszenie drobnych rolników Confederation Paysanne powiedział na X Byli „zdumieni tak dużą niespójnością”, dodając, że wolny handel prowadzi do „delokalizacji”.

Kącik CAP

Większa elastyczność w radzeniu sobie z kryzysami?

Biorąc pod uwagę rosnącą częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz skutki wojny Rosji z Ukrainą, sektor rolny krajów UE stoi w obliczu szeregu zakłóceń, na które musi zareagować Wspólna Polityka Rolna (WPR).

Obecnie rezerwa rolna w ramach WPR – rocznego funduszu na wypadek kryzysów rynkowych – została już wyczerpana na rok 2023, a kraje UE coraz częściej zastanawiają się, czy jest to właściwe narzędzie do radzenia sobie z kryzysami spowodowanymi zmianami klimatycznymi.

READ  Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: Aktualizacje na żywo

Na odbywającym się w tym tygodniu posiedzeniu ministrów rolnictwa kilka krajów wezwało do opracowania nowych instrumentów radzenia sobie z kryzysami w ramach WPR: Delegacje Słowenii i Chorwacji, przy wsparciu sześciu innych krajów, zażądał obiektu „skuteczny, elastyczny i prosty mechanizm pomocy finansowej „ad hoc” w przypadku kryzysu”.

Wiadomości rolno-spożywcze ze stolic

POLSKA

Rolnictwo może podzielić przyszłą koalicję prounijną Polski. Trzy partie opozycyjne, które mają zastąpić obecnie rządzącą w Polsce partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), mogą zostać zakłócone przez listę żądań związków zawodowych rolników zwanych Dwunastką Rolniczą. Przeczytaj całą historię.

NIEMCY

Bawarski sąd orzekł w sprawie „wprowadzających w błąd” etykiet piwa O tym, czy marka piwa może zostać nazwana, ma zdecydować sąd okręgowy w Monachium Wunderbräu („Wonder Brew”), mimo że dana firma sama warzy piwo. Centrum Przeciwdziałania Nieuczciwej Konkurencji złożyło pozew, podnosząc, że oznakowanie wprowadzało w błąd. Decyzji sądu można spodziewać się na początku grudnia. (Julia Dahm I EURACTIV.de)

FRANCJA

Paryż wzywa do uwzględnienia strat w rolnictwie w dyrektywie w sprawie odpadów. Podczas tegotygodniowego spotkania ministrów rolnictwa UE francuski minister rolnictwa Marc Fesneau wezwał do włączenia całego łańcucha wartości, w tym strat w rolnictwie, do wysiłków UE na rzecz zwalczania marnotrawienia żywności. EURACTIV Francja ma więcej.

AUSTRIA

Ze względu na rosnące koszty zwiększono budżet rolny. Rząd austriacki zdecydował się przeznaczyć w budżecie rolnym o 130 mln euro więcej w 2024 r. w porównaniu z 2023 r. Dodatkowy budżet jest „bardziej potrzebny niż kiedykolwiek w obliczu inflacji i coraz bardziej zauważalnych konsekwencji zmian klimatycznych” – stwierdził minister rolnictwa krajuPastor Norbert Totschnig powiedział w sobotnim oświadczeniu. Przedstawiciele rolników z zadowoleniem przyjęli to posunięcie jako „absolutnie konieczne” dostosowanie się do rosnących kosztów w branży. (Julia Dahm I EURACTIV.de)

[Edited by Nathalie Weatherald]

Przeczytaj więcej z EURACTIV

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *