Connect with us

Gospodarka

Czego Rosja chce od Ukrainy? Wyjaśnienie napięć między Putinem a NATO

Published

on

Czego Rosja chce od Ukrainy?  Wyjaśnienie napięć między Putinem a NATO

Ukraina stała się w ostatnich tygodniach w centrum uwagi geopolitycznej, ponieważ rosyjskie wojska gromadzą się wzdłuż jej wschodniej granicy, a lista żądań Kremla wywołała groźby sankcji ze strony Zachodu i rozmieszczenia wojsk przez sojuszników z NATO. Ostatnio Stany Zjednoczone formalnie zareagowały na żądania Kremla w zakresie bezpieczeństwa, gdy dyplomatycznie trwają próby rozładowania kryzysu.

Dlaczego Ukraina jest ważna dla Rosji?

Ukraina była częścią Związku Radzieckiego przed jego upadkiem pod koniec zimnej wojny w 1991 roku i graniczy z Rosją na wschodzie. Rozpad Związku Radzieckiego pozostawił w Rosji znacznie uszczuplone populacje, terytorium i gospodarkę. Zmniejszyło to także status supermocarstwa Rosji. Teraz rosyjski prezydent Władimir Putin stara się odzyskać część tej chwały i cofnąć część tego, co Rosja straciła w czasie zimnej wojny. Opisał Rosjan i Ukraińców jako „jeden naród, jedna całość”.

Ukraiński członek służby w pobliżu linii oddzielenia od wspieranych przez Rosję rebeliantów w pobliżu miejscowości Gorłówka w obwodzie donieckim na Ukrainie w styczniu.


Zdjęcie:

ANNA KUDRIAVTSEVA/REUTERS

Czy Rosja chce zaatakować Ukrainę?

Rosja wielokrotnie zaprzeczała planom inwazji. Ale Moskwa zgromadziła 100 000 żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą i przewoziła na zachód czołgi, wozy bojowe piechoty, wyrzutnie rakiet i inny sprzęt wojskowy z baz na dalekim wschodzie Rosji.

W gromadzeniu wojsk w pobliżu Ukrainy celem prezydenta Rosji Władimira Putina jest wymuszenie ustępstw od swojego ukraińskiego odpowiednika.


Zdjęcie:

alexey nikolsky/SPUTNIK/Agence France-Presse/Getty Images

Ponadto Rosja przenosi wojska i systemy rakiet ziemia-powietrze S-400 na Białoruś, która graniczy z Ukrainą i członkami NATO – Polską, Łotwą i Litwą. Rosja przemieściła również kilka statków w pobliżu wybrzeży Ukrainy na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim.

Prowadzi również ćwiczenia morskie na Oceanie Atlantyckim i Pacyfiku oraz na Morzu Arabskim z udziałem chińskich sił morskich. 25 stycznia Moskwa ogłosiła nowe ćwiczenia wojskowe na Kaukazie Północnym.

Celem Putina, gromadzącego wojska w pobliżu Ukrainy, jest wymuszenie ustępstw od ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i zmuszenie go do wypowiedzenia się Rosji w sprawie przyszłości Ukrainy. Byłoby to przesłaniem do innych krajów byłego Związku Radzieckiego, że Zachód nie może zagwarantować ich bezpieczeństwa. Aby zwiększyć presję, Putin ma do dyspozycji szereg opcji wojskowych, którym brakuje pełnej okupacji, od dyskretnych najazdów po ograniczony konflikt we wschodnim regionie Donbasu, gdzie wspierani przez Rosję separatyści ogłosili swoją niezależność od Ukrainy, ale są t uznany przez rząd w Kijowie.

Prezydent Biden powiedział, że spodziewa się, że Rosjanie w jakiś sposób wystąpią przeciwko Ukrainie, chociaż Waszyngton i Moskwa zgodziły się kontynuować rozmowy o tym, jak rozładować kryzys.

Gdzie jest Ukraina?

Ukraina leży w Europie Wschodniej, a jej wschodnia flanka graniczy z Rosją. Od zachodu graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią i Mołdawią, a od północy z Białorusią. Morze Czarne biegnie wzdłuż południowego wybrzeża Ukrainy.

Lokalizacje sił zbrojnych:

Lokalizacje sił zbrojnych:

Lokalizacje sił zbrojnych:

Czy Ukraina jest sojusznikiem USA i czy jest częścią NATO?

Od rozpadu Związku Radzieckiego, kiedy Ukraina uzyskała niepodległość, USA utrzymują z tym krajem stosunki dyplomatyczne. USA chcą, aby Ukraina rozkwitała jako demokracja w obliczu tego, co Departament Stanu określa jako „ciągłą rosyjską agresję”.

Ukraina nie jest częścią Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, ale jest „krajem partnerskim” sojuszu wojskowego, a zawarte umowy oznaczają, że może w przyszłości zostać członkiem NATO. Biden powiedział, że przyszłe członkostwo Ukrainy w NATO nie jest prawdopodobne w najbliższym czasie, chociaż powiedział, że decyzja ostatecznie należy do sojuszu.

Robotnicy wyładowali amerykańską pomoc wojskową dla Ukrainy na Międzynarodowym Lotnisku Boryspol pod Kijowem na Ukrainie 25 stycznia.


Zdjęcie:

Sergey Dolzhenko/EPA/Shutterstock

Co robi NATO w odpowiedzi na rozbudowę wojskową Rosji?

Sojusznicy z NATO wzmacniają wschodnią flankę sojuszu, która graniczy z Ukrainą, w odpowiedzi rozmieszczając w regionie myśliwce odrzutowe i statki. Unia Europejska przygotowała plany pożyczek i dotacji dla Ukrainy o wartości ponad 1,3 miliarda dolarów. Pentagon nakazał tysiącom żołnierzy przygotowanie się do ewentualnego rozmieszczenia.

USA poinformowały, że w pobliżu granicy z Ukrainą rozmieszczono około 100 000 rosyjskich żołnierzy. Zdjęcia satelitarne pokazują rosnącą obecność sprzętu wojskowego w kilku lokalizacjach. Zdjęcie: Maxar Technologies

Czego chce Putin?

Putin jasno wyraził chęć umocnienia wpływów Rosji na jej sąsiadów, zwłaszcza na Ukrainę. W 2014 roku dokonał aneksji ukraińskiego Półwyspu Krymskiego, wzniecając ośmioletnią wojnę na wschodzie kraju.

Ale pielęgnuje aurę nieprzewidywalności swoich kolejnych ruchów.

Jak dotąd Putin pozostawiał przywódcom zachodnim zgadywanie, czy zorganizuje poważną inwazję na Ukrainę i sprowokuje ewentualne zerwanie więzi z Zachodem, czy też zadowoli się wyciśnięciem kilku ustępstw z obszernej listy żądań, które wysunął. Należą do nich, że NATO gwarantuje, że nie da członkostwa Ukrainie.

Moskwa domagała się również, by NATO powstrzymało ćwiczenia wojskowe na Ukrainie iw innych krajach byłego Związku Radzieckiego, a sojusz wycofał swoje siły ze wschodnich państw członkowskich. NATO rozmieściło około 5000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich po inwazji Rosji na Ukrainę w 2014 roku.

Na całej Ukrainie grupy cywilów przechodzą podstawowe szkolenie bojowe.


Zdjęcie:

Sean Gallup/Getty Images

Co USA odpowiedziały na te żądania?

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy odrzucili żądania Moskwy podczas serii spotkań z rosyjskimi urzędnikami w połowie stycznia, argumentując, że państwa mogą swobodnie łączyć się z dowolnymi innymi państwami, które wybiorą.

26 stycznia USA przekazały rosyjskiemu MSZ nieopublikowane propozycje, które mogą prowadzić do dyskusji na temat sposobów uniknięcia konfrontacji na Morzu Czarnym i inspekcji związanych z pociskami rakietowymi po obu stronach, według urzędników amerykańskich i osób poinformowanych przez administrację Bidena.

Moskwa powiedziała, że ​​Putin nie spieszy się z rozpatrzeniem propozycji.

Co by się stało, gdyby Rosja zaatakowała Ukrainę?

Pan Biden powiedział, że gdyby wszystkie wojska na granicy przemieściły się na Ukrainę, byłoby to największą inwazją od czasów II wojny światowej.

25 stycznia pan Biden powiedział, że dał jasno do zrozumienia Putinowi, że „jeżeli miałby przenieść się na Ukrainę, pociągnęłyby za sobą poważne konsekwencje, w tym znaczne sankcje gospodarcze, a także, jak sądzę, zobowiązany do wzmocnienia naszej obecności, obecności NATO, na froncie wschodnim, w Polsce, Rumunii itd.”

Eksperci twierdzą, że pomimo wysiłków Moskwy, aby sankcjonować swoją gospodarkę, ponieważ kary zostały nałożone po aneksji Krymu, bardziej dotkliwe działania mogą spowodować poważny ból gospodarczy kraju.

Ukraińska armia rozrosła się od czasu inwazji Rosji na Krym i choć wciąż przegrywa z Rosją, może wyrządzić wysoką cenę każdej armii inwazyjnej, twierdzą jej przywódcy i analitycy.

Czym jest Nord Stream 2 i jaką rolę odgrywa w kryzysie?

Nord Stream 2 to gazociąg biegnący z Rosji do Niemiec, członka NATO, i czeka na zgodę niemieckich regulatorów.

Ustawodawcy amerykańscy i niektórzy urzędnicy obawiają się, że 764-kilometrowy rurociąg wzmocni kontrolę Rosji na europejskim rynku energetycznym i osłabi Ukrainę, która jest gospodarzem sieci przesyłu gazu, próbując przeciwstawić się rosyjskiej agresji. Niemcy są największym na świecie odbiorcą rosyjskiego gazu, czerpiąc ponad połowę jego dostaw z Rosji. Nord Stream 2 podwoiłby przepustowość dla eksportu rosyjskiego gazu do kraju, który jest obecnie kierowany równoległym gazociągiem Nord Stream 1.

Urzędnicy w rządzie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza poinformowali prywatnie, że w przypadku rosyjskiej agresji zamknie Nord Stream 2 na mole.

Publicznie pan Scholz nie podjął takiego zobowiązania pomimo wielokrotnych nalegań Waszyngtonu i innych sojuszników, którzy mają nadzieję wykorzystać rurociąg jako dźwignię przeciwko Kremlowi. Kanclerz powiedziała, że ​​Nord Stream 2 to projekt czysto prywatny, który należy oddzielić od dyskusji politycznych.

—Georgi Kantchev i William Mauldin przyczynili się do powstania tego artykułu.

Copyright ©2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Europa przesuwa się do centrum po zwycięstwach Partii Pracy i Tuska
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *