Connect with us

Zabawa

Czech Film Week powraca do izraelskich kin

Published

on

Czech Film Week powraca do izraelskich kin

Tydzień Filmu Czeskiego to punkt kulminacyjny w izraelskim kalendarzu kinowym i odbędzie się w tym roku od 14 do 31 sierpnia w kinach w Jerozolimie, Tel Awiwie, Hajfie, Hercliji i Holonie.

Tegoroczny festiwal otwiera Szarlatan, nowy film uznanej reżyserki Agnieszki Holland.

Nagrodzony film to złożony dramat biograficzny o uzdrowicielu wiarą Janie Mikolasku, który krytyk New York Times Lena Wilson określiła jako „lek na wspólną biografię”.

Mikołajek był uznanym specjalistą, który stosował niekonwencjonalne metody diagnozowania i leczenia, umiejętności, dzięki którym osiągnął sukces i był zamożny.

Był tak szanowany, że pozwolono mu kontynuować pracę w czasach nazistowskich, ale potem popadł w niełaskę reżimu komunistycznego.

Jest przedstawiany w różnych okresach przez prawdziwy duet ojciec-syn, Ivan Trojan i Josef Trojan.

Holland, która urodziła się w Polsce, ale często pracuje w Czechach, ma długą listę uznanych filmów, w tym nominowane do Oscara dramaty Europa, Europa i W ciemności, a także filmy takie jak Pan Jones, Historia reportera z Zachodu Kto stworzył historię ukraińskiego głodu i naśladowania Beethovena. Wyreżyserowała także odcinki amerykańskich seriali telewizyjnych The Wire, Treme i House of Cards.

Reżyser Petr Zelenka, znany ze swoich dziwacznych historii i czarnego humoru, wydał nowy thriller psychologiczny zatytułowany Droneman, skupiający się na dwóch bardzo różnych przyjaciołach, którzy zakładają firmę z dronami. Ich przyjaźń rozpada się, gdy jeden z nich ma obsesję na punkcie polityki i planuje zamordować ówczesnego wiceprezydenta USA Dicka Cheneya podczas jego wizyty w Pradze. Sceny z filmu kręcono w Izraelu.

READ  SkyShowtime powiększa zespół kierowniczy – Media Play News

Tiger Theory, komedia przygodowa z 2016 roku w reżyserii Radka Bajgara, skupia się na życiu weterynarza Jana Bergera (w tej roli Jiri Bartoska, prezes Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach), który ma trudny związek

z jego rodziną.

Czechy mają bogatą historię klasycznego kina, tzw. czeską nową falę, sięgającą lat 60. XX wieku, a na festiwalu są dwa filmy z tego okresu.

Trainer nach Wien (1966) w reżyserii Karela Kachyny został opisany jako „wstydliwy ideologiczny nonsens” i potępiony jako antyczeski, antyniemiecki i antypartyjny, a jego dyrektor uciekł na Zachód.

Opowiada historię austriackiego żołnierza, który podczas II wojny światowej ucieka przed armią rosyjską i zmusza do towarzyszenia mu kobietę. Iva Janzurova, jedna z najlepszych czeskich aktorek wszechczasów, która zagrała w filmie, obchodzi w tym roku 80. urodziny.

Kolejnym czeskim klasykiem w składzie jest komedia Ecce homo Homolka (1969) w reżyserii Jaroslava Papouska, który współpracował z Milosem Formanem. Film opowiada o życiu trzech pokoleń praskiej rodziny, która utknęła w małym mieszkaniu, kłócąc się o weekendowe plany.

Dokument Jaromila Jiresa z 1990 roku Antonin Dvorák opowiada historię słynnego czeskiego kompozytora, który zmarł w 1904 roku. Dvorák, znany z przekształcania materiału ludowego w kompozycje romantyczne, był pierwszym czeskim kompozytorem, który zdobył światowe uznanie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *