Nauka
Czaszka wilka na szczycie 1800-letniego grobowca pozostawionego przez złodzieja obawiającego się zemsty, twierdzą eksperci
Kopiąc w środku starożytnego grobowca w Rumunii, złodziej ponownie otworzył grobowiec. Złodziej zabrał to, co wartościowe wyłoniło się z ziemi, zasypał dziurę i zostawił niewielką daninę w nadziei na uniknięcie zemsty.
Tysiące lat później archeolodzy odkryli hołd złożony złodziejowi – i nietknięty szkielet z pieniędzmi w ustach.
O niepublikowany grób pogrzebowy odkryto na polu w Cheia, poinformowało Science in Poland w komunikacie prasowym z 15 czerwca. Okrągły pochówek ma około 250 stóp średnicy, ale orka zasłoniła większość konstrukcji.
Archeolodzy odkryli w grobowcu dwa starożytne rzymskie groby. Oba groby miały około 1800 lat.
Podczas wykopywania centralnego grobu archeolodzy odkryli stos kamieni z czaszką wilka na wierzchu – hołd pozostawiony przez starożytnego rabusia grobów – wyjaśnił Science in Poland kierownik polskich wykopalisk Bartłomiej Szymon Szmoniewski.
Złodziej splądrował grobowiec, pozostawiając fragmenty glinianej lampy i drewnianą konstrukcję przypominającą trumnę – powiedział Szmoniewski. W obawie przed duchem zemsty zmarłego złodziej zasypał grobowiec i pozostawił w ramach magicznego rytuału czaszkę wilka.
Archeolodzy zidentyfikowali splądrowany grobowiec jako pochówek kremacyjny pozostałych fragmentów. Znaleźli także kilka spalonych orzechów włoskich, praktykę pogrzebową z czasów rzymskich polegającą na pozostawianiu nasion jako pokarmu dla duszy zmarłego.
Wzdłuż krawędzi grobowca wykopaliska odsłoniły drugi nietknięty grób. Grób zawierał fragmenty drewnianej trumny powyżej i poniżej stosunkowo kompletnego szkieletu – napisano w oświadczeniu.
Eksperci twierdzą, że w ustach szkieletu archeolodzy znaleźli monetę z około 126 r. n.e. Pieniądze miały być zapłatą dla mitologicznej postaci Charona za przetransportowanie duszy zmarłego do zaświatów – powiedział Szmoniewski.
Szkielet miał również w żołądku szklany pojemnik na płyny lub perfumy. Zdjęcie pokazuje, co pozostało z pochówku.
Grobowiec został znaleziony w 2022 roku. Archeolodzy będą kontynuować przeszukiwanie tego miejsca od sierpnia – czytamy w oświadczeniu.
Wspólny zespół rumuńskich i polskich archeologów bada okolice Chei od 2008 roku – poinformowało Science in Poland. Rumuńskim liderem wykopalisk w miejscu grobowca jest Valentina Voinea.
Cheia to mała górska wioska położona około 130 kilometrów na północ od stolicy kraju, Bukaresztu.
Do przetłumaczenia komunikatu prasowego Science w Polsce wykorzystano Google Translate.
„Kamień” znaleziony na wycieczce szkolnej to odkrycie sprzed 3500 lat – twierdzą izraelscy eksperci
Ktoś zakopał skarb 1700 lat temu i zniknął. Wykrywacz metalu właśnie cię znalazł
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”