Connect with us

Nauka

Cyberataki w kosmosie: jak bezpieczne są nasze satelity?

Published

on

Cyberataki w kosmosie: jak bezpieczne są nasze satelity?

Ponieważ przestrzeń kosmiczna staje się ostatnią granicą ludzkiej dominacji, satelity stają się coraz ważniejsze dla funkcjonowania życia na Ziemi.

Obecnie na orbicie Ziemi krąży 10 352 satelitów, z czego 2317 zostało wystrzelonych w ubiegłym roku. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej.

Ale jak każdy inny złożony element technologii, satelity można zhakować.

W zeszłym roku, na krótko przed rosyjską inwazją na Ukrainę, domniemani rosyjscy hakerzy uniemożliwili komunikację Ukraina przeprowadzenie ataku na amerykańską firmę satelitarną Viasat.

Incydent stał się jednym z największych publicznie znanych cyberataków od czasu inwazji Rosji na Ukrainę i pokazał, że nasz cenny sprzęt kosmiczny rzeczywiście można zhakować.

Chociaż cyberatak na KA-SAT firmy Viasat był wymierzony w infrastrukturę naziemną satelity, a nie w samego satelitę, nadal spowodował, że dziesiątki tysięcy ludzi nie miało dostępu do Internetu.

Atak miał również efekt domina, zakłócając połączenia internetowe w całej Europie, od Polski po Francję.

Poprzednie hacki satelitarne

To nie pierwszy przypadek zhakowania satelitów. Amerykańskie satelity wojskowe były poddawane wrogim atakom zagłuszającym co najmniej od 2006 roku.

W 2007 r. niezależni rebelianci powiązani z Tamilskimi Tygrysami na Sri Lance włamali się do kanału komunikacyjnego wyprodukowanego w USA satelity Intelsat i wykorzystali go do rozpowszechniania propagandy za pośrednictwem międzynarodowych programów telewizyjnych i radiowych.

Hakerzy przejęli również kontrolę nad satelitą systemu obserwacji Ziemi Terra EOS NASA kilka razy na kilka minut.

W 2014 roku hakerzy z Chin z powodzeniem zniszczyli amerykańskie satelity pogodowe na około 12 godzin.

W zeszłym roku hakerzy przejęli nawet wycofanego z eksploatacji satelitę i wykorzystali go do strumieniowego przesyłania filmów. Oczywiście zagrożenie jest bardzo realne, a stawka wysoka.

READ  Dziewczyny chodzą na agritech w Olsztynie

Włamanie do satelity i jego konsekwencje

Hakowanie satelitów różni się od hakowania typowych systemów informatycznych, ponieważ sieci satelitarne tradycyjnie wykorzystują wbudowane oprogramowanie.

Oznacza to, że kod jest tworzony tak, aby działał tylko na jednym specjalnie zaprojektowanym elemencie sprzętu, zamiast być wymienny na tysiącach różnych typów urządzeń w tradycyjnych systemach informatycznych.

Jednak satelity nowej generacji mają połączenia ze stacjami naziemnymi, co czyni je podatnymi na naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego.

Możesz nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy zależni od satelitów w kosmosie, które wspierają komunikację, rolnictwo, pogodę, operacje wojskowe, łańcuchy dostaw, ropę naftową i rynki finansowe.

Życie na Ziemi może szybko zostać zatrzymane, jeśli globalne systemy komunikacji satelitarnej zostaną zakłócone.

Globalne działania związane z przestrzenią kosmiczną wygenerował 447 miliardów dolarów w 2020 rokuwspierając wszystko, od nawigacji samochodowej po efektywne zarządzanie gospodarstwem.

Napięcia polityczne również napędzają zagrożenie bezpieczeństwa cybernetycznego, jakie stwarzają satelity. Na przykład megakonstelacje satelitów Elona Muska mogą być zagrożone cyberatakami.

W maju, Chinjakiś wyraził zaniepokojenie zagrożeniem militarnym przedstawiony przez konstelację Starlink Muska i podkreślił potrzebę opracowania przez Chiny środków zaradczych w celu zniszczenia satelitów, jeśli zagrażają one bezpieczeństwu narodowemu kraju.

Co się robi z satelitami odpornymi na ataki hakerskie?

Od zeszłorocznego włamania do Viasata, FBI wydał ostrzeżenie w marcu w sprawie zagrożeń dla łączności satelitarnej.

USA też Ustawa ponadpartyjna została uchwalona w czerwcu które poleciłoby Agencji ds. Infrastruktury i Cyberbezpieczeństwa zebranie zaleceń dotyczących obrony satelitów komercyjnych.

W 2019 r. utworzono Space Information Sharing and Analysis Center dla przemysłu kosmicznego w celu globalnej wymiany danych o zagrożeniach.

Ostatnio trwają prace nad centrum obserwacyjnym, w którym przedstawiciele przemysłu kosmicznego na całym świecie mogą śledzić cyberataki na satelity i inne systemy kosmiczne.

„Cyberbezpieczeństwo w kosmosie stanie się jeszcze jedną rzeczą. Może myślimy o hakowaniu statków kosmicznych jako o fantastyce naukowej, ale tak nie jest” – powiedziała Metro.co.uk Sarah Al Amiri, prezes Agencji Kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Renderowanie ściany wideo Centrum Udostępniania i Analiz Informacji Przestrzennej (Zdjęcie: Centrum Udostępniania i Analiz Informacji Przestrzennej)

„Istnieją mechanizmy ingerencji, które należy traktować tak samo, jak traktuje się bezpieczeństwo cybernetyczne w każdym systemie, aby zapewnić bezpieczeństwo protokołów komunikacyjnych i uniemożliwić ingerencję w nie”,

Ponieważ prywatne firmy, takie jak SpaceX i Blue Orgin, dołączają do wyścigu kosmicznego, obecnie na orbicie znajduje się około 10 351 satelitów, dzięki czemu Twoje bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem.

„Zarówno bezpieczeństwo fizyczne, jak i bezpieczeństwo cybernetyczne to kwestie, na które zwracamy szczególną uwagę” – powiedziała Metro.co.uk Erika Wagner, starszy dyrektor Blue Origin na rynki wschodzące.

„Myślimy o bezpieczeństwie od sposobu, w jaki projektujemy nasze systemy, po sposób, w jaki je obsługujemy, iz pewnością jesteśmy wdzięczni organizacjom po stronie rządowej, które opiekują się nami wszystkimi w kosmosie”.

W większości wydaje się, że to rządy muszą dbać o bezpieczeństwo infrastruktury kosmicznej.

Hack-A-Sat

Jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań w zakresie satelitów odpornych na hakowanie zostało wprowadzone przez Siły Powietrzne USA w 2020 roku – coroczny konkurs hakowania satelitów.

„Hack-A-Sat” to konkurs dla etycznych hakerów, mający na celu znalezienie luk w zabezpieczeniach satelitów, zanim dostaną się do nich cyberprzestępcy.

Wydarzenie to rywalizacja w czasie rzeczywistym między zespołami badaczy bezpieczeństwa, którzy rywalizują, aby udowodnić swoje umiejętności hakerskie w ataku i defensywie.

Systemy, które hakerzy próbują złamać, będą bezpieczne na ziemi.

Członkowie zespołu Poland Can Into Space CTF rywalizują w pierwszym w 2020 roku konkursie Hack-A-Sat. (Foto: Stanisława Podgórskiego/Polska może polecieć w kosmos)

Jeśli lubisz hakować satelity, tegoroczna runda kwalifikacyjna odbędzie się w weekend 1 kwietnia.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich osób, narodowości, grup wiekowych, instytucji akademickich i podmiotów gospodarczych, zgodnie z jego stroną internetową.

„Tak jak cyberbezpieczeństwo ewoluowało w Internecie i innym sprzęcie, ostatecznie ewoluuje w kosmosie” – powiedział Al Amiri.

Satelity są niezbędną infrastrukturą kosmiczną dla płynnego działania systemów na Ziemi, a hakowanie ich to już nie tylko science fiction.

Zapewnienie im bezpieczeństwa będzie musiało zająć ważne miejsce w programach rządowych, ponieważ ludzie zapuszczają się dalej w kosmos, a napięcia polityczne mogą wykraczać poza Ziemię.

JESZCZE : Satelita pokazuje, jak Korea Północna przygotowuje się do piątej defilady wojskowej w ciągu trzech lat

JESZCZE : Zdjęcia satelitarne pokazują skalę niedoboru prądu na Ukrainie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *