Connect with us

Gospodarka

CPI w Polsce spada, ale inflacja bazowa pozostaje podwyższona | pstryknąć

Published

on

CPI w Polsce spada, ale inflacja bazowa pozostaje podwyższona |  pstryknąć

Inflacja zasadnicza dalej spada

Inflacja CPI spadła do 13,0% r/rw maju z 14,7% w kwietniu. Po raz pierwszy od lutego 2022 r. ceny nie wzrosły miesiąc do miesiąca. Inflacja towarów (która jest zwykle ściśle związana z czynnikami zewnętrznymi) spada szybciej niż inflacja cen usług (która jest ściślej związana z rozwojem sytuacji krajowej). W maju ceny towarów wzrosły o 13,3% r/r wobec 15,1% r/r miesiąc wcześniej, a ceny usług wzrosły o 12,3% r/r wobec 13,3% r/r miesiąc wcześniej.

Ceny energii nadal się normalizują

Stopniowa normalizacja rynków energii znacząco przyczyniła się do dezinflacji, obniżając roczny wskaźnik inflacji o jeden punkt procentowy w maju w porównaniu z kwietniem. Ceny benzyny i oleju napędowego spadły o 9,5% r/r, podczas gdy wzrost cen energii dla gospodarstw domowych zwolnił do 20,4% r/r w zeszłym miesiącu z 23,5% r/rw kwietniu. Od lutego obserwujemy spadek poziomu cen nośników energii, do czego przyczyniają się przede wszystkim tanie paliwa (głównie węgiel) oraz LPG. Ceny żywności rosły w maju wolniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Paliwa do samochodów niższe niż przed rokiem

Ceny benzyny i oleju napędowego, %r/r

źródło: WNP.

Inflacja bazowa wreszcie zaczęła spadać

Maj przyniósł znaczny spadek inflacji bazowej. Według naszych szacunków inflacja korporacyjna spadła w ubiegłym miesiącu do 11,5-11,6% rdr z 12,2% w kwietniu. Po miesiącach stabilizacji obserwowaliśmy również spadek inflacji w usługach. Niemniej jednak bazowy obraz inflacji bazowej w polskiej gospodarce jest mniej korzystny niż w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w Czechach. W Polsce bazowy wskaźnik CPI spadł zaledwie o 0,7 punktu procentowego od szczytu, w porównaniu z 6,1 punktu procentowego w Czechach, 2,8 punktu procentowego na Węgrzech i 1,8 punktu procentowego w Rumunii.

Średnioterminowe ryzyko wzrostu inflacji jest jeszcze większe

CPI będzie kontynuował trend spadkowy i we wrześniu powinien osiągnąć wartości jednocyfrowe. Prezes NBP Adam Glapiński zasugerował w zeszłym tygodniu, że może to skłonić Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych. Naszym zdaniem taki krok byłby przedwczesny.

W Polsce tempo dezinflacji znacznie wyhamuje w IV kwartale i nie można zakładać dalszego spadku do poziomu docelowego. Szczególnie na tle oczekiwanego ożywienia aktywności gospodarczej i ekspansywnej polityki fiskalnej. Rząd zwiększył w tym roku deficyt budżetu państwa do 92 mld zł (o 24 mld zł) i podwyższy zasiłek na dzieci powyżej 500 roku życia do 800 zł w 2024 roku. Ponadto w przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie o ponad 20%. Naszym zdaniem przyczyni się to do dalszego dwucyfrowego wzrostu przeciętnych wynagrodzeń w gospodarce i utrzymania inflacji bazowej na wysokim poziomie.

Obniżenie inflacji do celu wymaga naszym zdaniem obniżenia dynamiki płac poniżej 5% r/r oraz zmiany paradygmatu w polityce gospodarczej w kierunku mniejszej konsumpcji i większej inwestycji. Niedawne złagodzenie fiskalne budzi obawy, czy łagodna struktura PKB z pierwszego kwartału utrzyma się w kolejnych kwartałach.