Nauka
Coraz więcej osób opuszcza Kościół katolicki w Polsce, mówią działacze
W Polsce była złość na Kościół katolicki o jego poparciu dla prawa, które skutecznie zakazuje aborcji.
Teraz coraz więcej osób przygotowuje formalne dokumenty, aby opuścić kościół, mówią aktywiści.
Jedną z takich osób jest Ola Gosk, która przygotowuje się do przyłączenia się do rosnącego ruchu apostazji. Idzie do księdza w celu ostatecznego potwierdzenia, że nie jest już częścią kościoła.
„Miałam silne przeczucie, że chciałam coś symbolicznie podkreślić” – mówi. „I że świat – nawet taki mikroświat jak mój, jedna parafia – wie, że to, co się dzieje, jest dla mnie nie do przyjęcia”.
Ola zanosi papiery księdzu i po krótkim spotkaniu wszystko staje się oficjalne. Nie ma jej.
Władze religijne w Polsce mówią, że wielu z tych, którzy odeszli z Kościoła, początkowo nie było szczególnie religijnych, ale nie jest jasne, ilu było.
– Są to prawdopodobnie decyzje osób, które od dawna formalnie nie są w społeczności Kościoła katolickiego – powiedział Piotr Pierzchała, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej. „Mogę sobie powiedzieć, że w parafii, w której pracuję, miałem cztery podobne sytuacje”.
Ale aktywiści twierdzą, że liczba ta wzrosła. Właścicielem serwisu jest Krzysztof Gwizdała www.apostazja.eu.
Mówi, że w tym roku około 3000 osób wydało oświadczenia o apostazji – a liczba ta jest sześciokrotnie większa niż w zeszłym roku.
Mówi, że kościół ukrywa prawdziwą liczbę odstępców, ponieważ liczby te nie są korzystne.
„W 2020 roku, według biskupa krakowskiego, na jego terenie było około 450 takich apostazji” – powiedział. „W 2020 r. na samej mojej stronie internetowej w tym samym okresie w diecezji krakowskiej wygenerowano 3000 oświadczeń o apostazji, a trzeba pamiętać, że takich stron jak moja, z formularzami do wydrukowania, jest więcej.
„Moim zdaniem kościół nie poda faktycznej liczby osób, które popełniły odstępstwo, ponieważ nie jest to na ich korzyść”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”