Nauka
Copernicus DIAS to największy jak dotąd kontrakt ESA dla Polski
LONDYN — Europejska Agencja Kosmiczna przyznała kontrakt o wartości 15 mln euro (17,8 mln dolarów) na budowę jednej z pięciu platform usług dostępu do danych i informacji programu Copernicus (DIAS) konsorcjum pod przewodnictwem Polski. Największa umowa ESA z byłym krajem komunistycznym została zamknięta Od momentu dołączenia do agencji w 2012 roku.
Konsorcjum, na którego czele stoi Creotech Instruments, ale w skład którego wchodzą także polski dostawca usług chmurowych CloudFerro oraz Wrocławski Instytut Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji, znajduje się wśród czterech odbiorców kontraktu, z których każdy zbuduje osobną platformę DIAS.
Pozostałe trzy kontrakty trafiły do konsorcjów, na których czele stoją Serco, ATOS Integration i Airbus. Piątą platformę zbuduje Eumetsat we współpracy z Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych i Mercator Ocean.
Platformy DIAS zapewnią kompleksowe usługi w chmurze, które zgromadzą w jednym miejscu wszystkie dane programu Copernicus, a także dane od innych dostawców. Platformy zapewnią także narzędzia do przetwarzania danych badaczom i przedsiębiorcom zainteresowanym tworzeniem produktów na podstawie danych.
Konsorcjum pod przewodnictwem Serco obejmuje także francuską firmę zajmującą się przetwarzaniem w chmurze OVH, twórcę oprogramowania GAEL Systems i słoweńskiego twórcę systemów informacji geograficznej Sinergise.
Partnerami integracyjnymi ATOS są niemiecka agencja kosmiczna DLR, firma świadcząca usługi komunikacyjne i IT T-SYSTEMS, Thales Alenia Space, eGEOS, EOX, GAF i Spacemetric.
Konsorcjum pod przewodnictwem Airbusa ma jako partnerów operatora sieci Orange, firmę świadczącą usługi profesjonalne i doradztwo biznesowe Capgemini, CLS i Vito.
Komisja Europejska, która zarządza programem Copernicus za pośrednictwem ESA, na początku tego roku zleciła agencji koordynację rozwoju DIAS, aby uniknąć konieczności przechowywania dużej ilości danych generowanych przez program we własnych sieciach komputerowych.
Copernicus ma na orbicie sześć satelitów, a w planach są nowe misje. Konstelacja generuje w ciągu roku tyle danych, ile poprzednia misja ESA obserwacji Ziemi – Envisat, która zakończyła się w 2012 r., wygenerowałaby w ciągu pół wieku.
Według ESA platformy DIAS mają zostać udostępnione online w drugim kwartale 2018 r.
Powiązany
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”