Connect with us

Gospodarka

COP26: Protestujący atakują londyńskie banki przed szczytem

Published

on

COP26: Protestujący atakują londyńskie banki przed szczytem

LONDYN – Protestujący zebrali się w piątek w samym sercu historycznej dzielnicy finansowej Londynu, aby prowadzić kampanię przeciwko wykorzystaniu paliw kopalnych w ramach przygotowań do szczytu klimatycznego ONZ w szkockim mieście Glasgow.

Protesty w Londynie, w których miała wziąć udział szwedzka aktywistka Greta Thunberg, wpisują się w światowy dzień akcji przed wyjazdem przywódców do Glasgow na rozpoczęcie konferencji klimatycznej ONZ COP26. Wielu ekologów dzwoni od 31 października do listopada. 12 ostatnia na świecie szansa na odwrócenie losów w walce ze zmianami klimatycznymi.

Aktywiści w Londynie rozpoczęli dzień akcji w Climate Justice Memorial przed londyńskim rynkiem ubezpieczeniowym Lloyd’s. Na miejscu protestu umieścili czerwone kwiaty z napisem „Rise Remember Resist”.

Protestujący domagają się, aby globalny system finansowy przestał inwestować w wykorzystanie paliw kopalnych. Oczekuje się, że przez cały dzień będą prowadzić kampanię poza kilkoma lokalizacjami w Londynie.

Wczesnym popołudniem w centrum uwagi jest międzynarodowy bank Standard Chartered, po którym następuje czuwanie w Banku Anglii. Planowane są również działania w brytyjskich bankach Lloyds i Barclays.

Wśród protestujących znaleźli się ludzie, którzy przybyli z awangardy zmian klimatycznych w Azji i Pacyfiku, aby nazwać banki, które twierdzą, że są odpowiedzialne za finansowanie działalności, którą obwiniają za zniszczenie swoich domów.

Na całym świecie demonstranci wyszli na ulice wzywając do działania, w tym w uzależnionej od węgla Polsce, gdzie w południe w Warszawie i innych dużych miastach zabrzmiały miejskie syreny. Polski rząd powoli wdraża nowe cele klimatyczne, argumentując, że kraj potrzebuje czasu na zmniejszenie uzależnienia od węgla i przejście na bardziej odnawialne źródła.

Szczyt w Glasgow jest spóźniony o rok z powodu pandemii koronawirusa. Sześć lat temu w Paryżu prawie 200 krajów uzgodniło indywidualne plany walki z globalnym ociepleniem. Zgodnie z paktem paryskim narody muszą co pięć lat ponownie rozważyć swoje wcześniejsze zobowiązania do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, a następnie ogłosić plany jeszcze większych i szybszych cięć.

READ  Pierwsze spotkanie tajwańsko-polskie w sprawie współpracy wodorowej rozpoczyna dwustronny dialog energetyczny

Mamy nadzieję, że przywódcy przekonają się nawzajem, by robili więcej, jednocześnie zapewniając biedniejszym narodom walczącym ze zmianami klimatu wsparcie finansowe, którego potrzebują.

Głównym celem wyznaczonym w Paryżu było ograniczenie ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza (2,7 stopnia Fahrenheita) od czasów przedindustrialnych. Od tego czasu świat ocieplił się o 1,1 stopnia Celsjusza (2 stopnie Fahrenheita).

——

Monika Ścisłowska w Warszawie przyczyniła się do powstania tej historii

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *