Connect with us

Gospodarka

Colliers: Rumunia ma wystarczające zasoby, aby pozostać światowym liderem pod względem wzrostu gospodarczego w ciągu następnej dekady

Published

on

Colliers: Rumunia ma wystarczające zasoby, aby pozostać światowym liderem pod względem wzrostu gospodarczego w ciągu następnej dekady

Według raportu rocznego opublikowanego przez Colliers w 2021 roku, w następnej dekadzie może nastąpić znaczące ożywienie gospodarcze w większości krajów na całym świecie, w tym w Rumunii. Chociaż Rumunia nadal pozostaje w tyle za krajami regionalnymi pod względem praworządności, infrastruktury transportowej, opieki zdrowotnej, skuteczności administracji publicznej lub ogólnie stabilności pod względem praw i polityk, to odblokowanie potencjału wzrostu na tych frontach byłoby znaczące, doradcy mówią z wyprzedzeniem von Colliers.

Segment nieruchomości nadal oferuje atrakcyjne długoterminowe możliwości inwestycyjne, zwłaszcza dla inwestorów, którzy radzą sobie z mniejszą płynnością.

W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci PKB na mieszkańca Rumunii wzrósł z 28% w porównaniu z krajami uprzemysłowionymi do 58,6% w 2020 roku. Wzrost o 30 punktów procentowych oznacza, że ​​zajmuje piąte miejsce na świecie w latach 2000-2020, wyprzedzając większość gospodarek regionalnych i na przykład Chiny, a Litwa jest jedynym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który jest nieco dalej do przodu. Przed nami także Irlandia, Singapur i Tajwan. Opierając się na prognozach MFW, Rumunia doświadczy również jednego z najszybszych w Europie wychodzenia z COVID, przedłużając nadwyżkę wyników ostatnich kilku dziesięcioleci.

Pierwszą zaletą Rumunii byłby rynek pracy, który w porównaniu z innymi krajami nadal oferuje wydajnych pracowników po niższych kosztach. W produkcji rumuńskie koszty pracy są porównywalne z Chinami i wielokrotnie niższe niż w krajach Europy Zachodniej, podczas gdy sytuacja wygląda dobrze również w sektorach o wysokiej wartości dodanej. Chociaż płace IT&C mogą być o połowę niższe w krajach Europy Zachodniej, koszty utrzymania w Rumunii (zwłaszcza na rynku nieruchomości) sugerują, że siła nabywcza przeciętnego pracownika IT jest tutaj lepsza.

Drugim ważnym atutem jest pozycja i coraz ważniejsza geopolityka, biorąc pod uwagę fakt, że Rumunia jest ważnym regionem dla swoich zachodnich sojuszników. Nieznacznie zwiększona korupcja i historycznie niska potrzeba reform to główne wady, ale mimo tych czynników Rumunia osiągnęła piąty najlepszy wynik gospodarczy na świecie.

„Istnieją również ważne trendy, które mogą znacząco zmienić rumuńską gospodarkę, stwarzając możliwości zarówno dla wybiegających w przyszłość, jak i problemów dla nieprzygotowanych. Nieco ponad połowa rumuńskiej populacji mieszka na obszarach miejskich zgodnie z definicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jeśli porównać to do 80% w krajach o wysokim dochodzie i prawie 70% średnio w Europie Wschodniej, perspektywa powstania wielu szybko rozwijających się ośrodków miejskich w ciągu najbliższych kilku dekad jest Twoja. Otwiera to wiele możliwości dla różnych firm, w tym firm budowlanych i nieruchomości ”- mówi Silviu Pop, dyrektor ds. Badań w firmie Colliers.

Automatyzacja (zarówno w produkcji, jak iw serwisie handlowym) to kolejny ważny trend. Ponad 40% miejsc pracy w Rumunii, znacznie więcej niż w innych krajach UE, może być zagrożonych automatyzacją (w tym usługami), która będzie następować stopniowo, wraz ze wzrostem wynagrodzeń w Rumunii. Statystyki sprzed kilku lat pokazują, że Rumunia miała około 20 robotów na 10 000 pracowników w przemyśle, o połowę mniej w Polsce i wielokrotnie mniej niż w Czechach. Jeśli polityka rządu może powstrzymać negatywne efekty zewnętrzne automatyzacji, proces ten okaże się bardzo pozytywną dynamiką, ponieważ prawdopodobnie pomoże Rumunii wspiąć się po drabinie złożoności gospodarczej pod względem produkcji.

Czwarta kwestia, która zdaniem konsultantów Colliers będzie kształtować następną dekadę, dotyczy globalizacji, która może stać się mniej globalna, a bardziej regionalna. Powinno to otworzyć wiele możliwości dla krajów takich jak Rumunia, które mogą służyć jako baza dla zaawansowanych gospodarek europejskich. Brexit i restrukturyzacja relacji między gospodarkami rozwiniętymi a Chinami powinny przynieść pozytywne rezultaty dla Rumunii i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

READ  Czy Brexit oferuje UE zbliżenie się i przekształcenie w potężną siłę geopolityczną?

Ważną szansą, którą Rumunia powinna wykorzystać, są fundusze unijne: pakiet pomocy na koronawirusa plus normalna alokacja finansowania dla Rumunii na lata 2021-2027 wynosi około 80 mld euro, czyli jedną trzecią PKB kraju. Po półtorej dekadzie członkostwa w Unii Europejskiej Rumunia powinna być w stanie wchłonąć wszystkie te fundusze. Ponieważ Rumunia rozwija się tak dobrze pomimo braku infrastruktury, takie inwestycje doprowadziłyby do znacznej poprawy, a to umożliwiłoby znaczący i trwały wzrost PKB. Jednak w tym zakresie mogą być wymagane pewne zmiany w opodatkowaniu.

„Biorąc pod uwagę dużą presję na finanse publiczne i deficyt budżetowy w nadchodzących latach spowodowany COVID-19, prawodawcy coraz częściej mogą rozważyć zwiększenie efektywnych kosztów podatkowych od nieruchomości w dłuższej perspektywie. Dlatego korzystna luka podatkowa w stosunku do droższych krajów może z czasem ulec zmniejszeniu ”- wyjaśnia Alex Milcev, dyrektor ds. Podatków i prawa w EY Romania.

Za kilka lat zasoby nowoczesnych biur ponownie wzrosną i do końca dekady mogą zbliżyć się do 4 mln m²

W tej dekadzie rynek biurowy zmieni się drastycznie po włączeniu pracy zdalnej do modelu pracy większości firm usługowych. Jednak pozytywne czynniki, które uczyniły Bukareszt jednym z najciekawszych i najbardziej dynamicznych centrów usług w Europie, pozostają – stosunkowo niskie płace (w porównaniu z Europą Zachodnią) połączone z dobrymi umiejętnościami technicznymi i językowymi.

W rezultacie spodziewalibyśmy się, że miasto będzie rosło nie tylko ilościowo, ale także jakościowo, i że osiedli się tutaj wiele innych światowych firm typu blue-chip (zorientowanych technicznie, ale nie tylko). Wzrost będzie pochodził również z dynamicznej sceny start-upów, która już zrodziła jedną z najszybciej rozwijających się firm technologicznych na świecie (UiPath). W międzyczasie biura zmienią się, aby mniej koncentrować się na rzeczywistej pracy, a bardziej na promowaniu takich rzeczy, jak współpraca i kultura korporacyjna.

READ  Ukraina, Polska zacieśnią współpracę w sektorze kolejowym

Ponadto niedobór nowoczesnych biur w Bukareszcie postrzegamy jako czynnik izolujący w dłuższej perspektywie i wolelibyśmy, aby za kilka lat liczba nowoczesnych biur ponownie wzrosła. W rezultacie do końca nowej dekady może osiągnąć 4 miliony stóp kwadratowych. Tymczasem miasta regionalne pozostaną w tyle pod względem rozwoju za Bukaresztem, ale będą rosły szybciej niż stolica i nadal będą się rozwijać.

Pod koniec dekady rzeczywiste spożycie indywidualne w Rumunii może zbliżyć się do 90% średniej UE, czyli obecnie poniżej 80%

Z nowoczesnymi zasobami handlowymi o łącznej powierzchni około 4 milionów stóp kwadratowych moglibyśmy przekroczyć 5,5 miliona do przełomu tej dekady, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca prawdopodobnie nadal byłoby niższe niż w przypadku niektórych regionalnych odpowiedników, takich jak Polska czy Czechy. Zdecydowana większość nowych programów będzie realizowana w miastach o ograniczonej obecności detalicznej, podczas gdy deweloperzy na bardziej konkurencyjnych podrynkach będą coraz bardziej ostrożni, ponieważ rozwój handlu elektronicznego to więcej niż tylko chwilowa moda. Sprzedaż wielokanałowa zajmie lub złamie pozycję sprzedawcy w nadchodzących latach, ponieważ integracja osobistych preferencji i dodatkowa elastyczność będą napędzać mieszankę handlu online offline.

Zmiana pokoleniowa mogłaby również zdefiniować wiele rzeczy, ponieważ millenialsi i „zoomerzy” (Gen Z) są zwykle bardziej świadomi konsumpcjonizmu i kwestii takich jak ekologia czy kwestie etyczne. Pokolenie Z, składające się z pierwszych ludzi, którzy naprawdę dorastają w cyfrowym świecie, będzie odgrywać większą rolę w miejscu pracy w ciągu następnej dekady, dzięki czemu będą bardziej istotni jako konsumenci. Ponadto płace w Rumunii będą rosły znacznie szybciej niż średnia UE w ciągu następnej dekady, co prawdopodobnie doprowadziłoby zarówno do wyższej konsumpcji, jak i do wzrostu zamiłowania do ekskluzywnych towarów.

Całkowity zasób nowoczesnych obiektów przemysłowych i logistycznych w Rumunii w bieżącej dekadzie wyniesie blisko 10 milionów metrów kwadratowych

READ  AKTUALIZACJA 1-UE kłóci się o pułap cen gazu, ponieważ 12 krajów krytykuje najnowszą propozycję

W ciągu następnych 10 lat prawdopodobnie nastąpi dalsze przyspieszenie wzrostu, ponieważ nowoczesne tabor I&L nie radzą sobie szczególnie dobrze w porównaniu z szybkim tempem rozwoju gospodarczego w ostatniej dekadzie, nie mówiąc już o wzroście w przyszłości. Nawet jeśli zbliżyć się do obecnego poziomu nowoczesnych magazynów per capita w Polsce, oznaczałoby to przekroczenie bezpiecznie osiągalnego progu 10 mln mkw. Kolejna dekada przyniesie również kilka ważnych trendów, które będą miały głęboki wpływ na branżę.

Ponieważ handel elektroniczny staje się trwałą częścią codziennego życia, a dostawy muszą być realizowane w krótkim czasie (czasami dostawa tego samego dnia), detaliści potrzebują silniejszej obecności magazynów, w tym logistyki ostatniej mili, a także gruntów w innych częściach świat. Automatyzacja będzie również stosowana znacznie częściej, ponieważ organizacje starają się ominąć wyższe koszty pracy i całkowity spadek dostępności siły roboczej. Następną granicą będzie włączenie do logistyki jeszcze nowszych technologii, takich jak: B. samochody bez kierowców, dostawy robotów lub dronów i tak dalej.

Wewnętrzne przesunięcie ludności sprawi, że rynki mieszkaniowe będą atrakcyjne

Sektor mieszkaniowy jest głównym motorem transakcji na rynku gruntów, a doradcy Colliers są przekonani, że w ciągu dekady scena mieszkaniowa w Bukareszcie i niektóre z nielicznych tętniących życiem miast w kraju będą się rozwijać, gdy więcej osób zacznie szukać możliwości ekonomicznych. Biorąc pod uwagę konieczność wymiany bardzo starych zapasów, miasta te powinny co roku otrzymywać rozsądną ilość dostaw.

Z drugiej strony mniejsze miasta i te o ograniczonych możliwościach ekonomicznych, a także obszary wiejskie, które nie są ściśle powiązane z dużymi miastami, powinny dostrzec dobrą podaż starszych mieszkań / domów, co zmniejsza atrakcyjność dla nowych projektów. W kontekście trwającej migracji wewnętrznej do miast, przy czym Rumunia pozostaje daleko w tyle za wskaźnikami urbanizacji w Europie Zachodniej, populacja miast w Rumunii będzie stopniowo wzrastać w ciągu następnych kilku dziesięcioleci, nawet przy spadku liczby ludności kraju.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *