Gospodarka
Co zobaczyć w 2022
Wojny szczepień w Europie i USA
Pandemia koronawirusa zwiększyła podatność na wprowadzające w błąd narracje i zatarła granice między kampaniami informacyjnymi motywowanymi (geo)politycznie i finansowo oraz między zagranicznymi i krajowymi manipulatorami informacji. Chociaż kampanie internetowe kilkakrotnie wywołały przemoc poza internetem, a protesty szczepień wydają się być bramą do ruchów skrajnie prawicowych, populistyczni przywódcy jak dotąd starali się wykorzystać moment, by skierować odporność na szczepienia na ukierunkowane działania polityczne. To może się zmienić w 2022 roku. Wariant Omicron zmusił rządy do wprowadzenia szybszych, ostrzejszych środków. W Europie Austria jako pierwsza zareagowała, wprowadzając obowiązkowe szczepienia, a prawicowa ekstremistyczna FPÖ podnosi nastroje antyszczepionkowe w związku z możliwymi nowymi wyborami w tym roku. W Stanach Zjednoczonych przygotowujących się do wyborów w połowie kadencji były strateg Białego Domu Steve Bannon zasugerował, że „wojna z nieszczepionymi” może wywołać zbrojną reakcję ze strony w większości nieszczepionych Republikanów. Taki scenariusz służyłby krajowym i zagranicznym mistrzom masowej manipulacji, którym zależy na osłabieniu liberalnych demokracji.
Well Bentzen, rezydent
Wybór kolejnego prezydenta Włoch
24 stycznia włoski parlament wybiera nowego prezydenta republiki. Prezydent Sergio Mattarella dał jasno do zrozumienia, że nie będzie ubiegał się o reelekcję, co przekreśliło nadzieje tych, którzy chcieli go zatrzymać do wyborów powszechnych w 2023 roku. Dla nich Mario Draghi byłby naturalnym kandydatem na swojego następcę po zakończeniu kadencji premiera. Draghi byłby bardzo silnym kandydatem, biorąc pod uwagę jego prestiż, ale wiele partii rządzących obawia się, że jego awans na prezydenta przyspieszyłby koniec rządu i wywołałby przedterminowe wybory. Na tym tle pozostali kandydaci to wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Giuliano Amato, który wcześniej dwukrotnie pełnił funkcję premiera, Pierferdinando Casini, były przewodniczący Izby Deputowanych i najdłużej urzędujący poseł, minister sprawiedliwości Marta Cartabia, Senat Przewodnicząca Maria Elisabetta Casellati i komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. Były premier Silvio Berlusconi również ma nadzieję na wybór, ale centrolewicowe partie postrzegają jego kandydaturę jako zbyt dzielącą. W historii wyborów prezydenckich we Włoszech obowiązuje jedna zasada: niespodzianki nie są aż tak zaskakujące. Wybór ten jest istotny dla Włoch i Europy, ponieważ nada ton polityce kraju na kolejne lata, gdy ma on szansę zmienić się i unowocześnić dzięki funduszom unijnym nowej generacji.
Dario Cristiani, IAI / Senior Fellow GMF
Wybuchowa sytuacja energetyczna w Europie
Rok zaczyna się od kilku nierozwiązanych problemów energetycznych w Europie. Jednym z nich są kontrowersje wewnątrzwspólnotowe dotyczące statusu energetyki jądrowej i gazu jako przyszłościowych źródeł energii na kontynencie. Plany nadania obu zielonemu statusowi ujawniły głębokie podziały między krajami europejskimi i wewnątrz nich. Kolejnym problemem są niskie rezerwy gazu ziemnego spowodowane mniejszą liczbą rosyjskich dostaw w ostatnich miesiącach. Oprócz wyjątkowo łagodnej zimy, ten ważny surowiec może w Europie zabraknąć. Kolejnym wyzwaniem jest kryzys polityczny na Białorusi i możliwa eskalacja militarna Rosji na Ukrainie. Ponieważ dwa kraje obsługują główne żyły gazu do Europy, pogorszenie jednego lub obu może zagrozić dostawom. Wreszcie bardzo kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 czeka na zatwierdzenie operacji przez władze niemieckie. Ten rosyjsko-niemiecki projekt jest odrzucany przez dużą część Europy i Stany Zjednoczone, a politycznego rozwiązania nie widać. Te zawiłe kwestie energetyczne tworzą wybuchową mieszankę, która może łatwo wywołać kryzys polityczny i gospodarczy.
Jörg Forbrig, Dyrektor na Europę Środkową i Wschodnią
Wybory na Węgrzech sprawdzą UE
To będzie kluczowy rok dla demokracji i rządów prawa w Unii Europejskiej. Trwająca autokratyzacja w niektórych państwach członkowskich może się utrwalić lub odwrócić, w zależności od dwóch głównych wydarzeń. Kwietniowe wybory parlamentarne na Węgrzech dają wyborcom szansę na pozbycie się najdłużej urzędującego antyliberalnego rządu w UE, który zmienił system polityczny kraju w jeden reżim hybrydowy, ale mogą również rzucić wyzwanie UE podczas pierwszych mocno sfałszowanych wyborów w państwie członkowskim. Jak i czy inne państwa członkowskie i instytucje UE zareagują na to wyzwanie? chętnych do wsparcia dużej misji obserwacji wyborów OBWE lub usankcjonowania partii Fidesz, jeśli pozostanie ona u władzy z powodu nieprawidłowości w wyborach, może mieć długofalowy wpływ na uczciwość wyborów w Europie Środkowo-Wschodniej w ogóle, aw Polsce w szczególności. Podobnie wczesna wypłata zawieszonych płatności z Europejskiego Funduszu Naprawy na rzecz Węgier i Polski osłabiłaby efekt dźwigni na oba autokratyczne reżimy. Jeśli nie zostaną spełnione konstytucyjne warunki postawione w niej przez Budapeszt i Warszawę – a nie są – Komisja Europejska powinna oprzeć się naciskom opozycyjnych państw członkowskich i zawiesić fundusze na czas nieokreślony. W przeciwnym razie rok 2022 może być rokiem straconych szans dla UE w zakresie praworządności.
Daniel Hegedüs, Visiting Fellow na Europę Środkową
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”