Connect with us

Nauka

Co przyniesie przyszłość rosyjskiej nauce?

Published

on

Co przyniesie przyszłość rosyjskiej nauce?

Rosyjska społeczność naukowa ma ograniczony dostęp do sprzętu i materiałów eksploatacyjnych dzięki sankcjom nałożonym przez USA.

Społeczność naukowa Rosji zmaga się nie tylko z izolacją swoich rówieśników na całym świecie, ale także z ucieczką utalentowanych naukowców i zamrożeniem głównych projektów międzynarodowych.

Więzi naukowe między Rosją a innymi krajami zaczęły się rozpadać w pierwszych dniach militarnej operacji Moskwy na Ukrainie. Na przykład Massachusetts Institute of Technology, Australian University i European Association of Universities, które zrzesza 850 uniwersytetów, ogłosiły całkowite zaprzestanie wszelkich interakcji z rosyjskimi organizacjami.

Finlandia, Niemcy, Polska, Dania i Norwegia odrzucony wspólne programy badawcze i edukacyjne. W najlepszym razie kontakty naukowe między Zachodem a Rosją zostały „zamrożone” na czas nieokreślony.

„To bardzo niepokojące”, powiedział niedawno Aleksander Siergiejew, prezes Rosyjskiej Akademii Nauk.

„W końcu nauka od dawna jest międzynarodowa, a jeśli z jakiegoś powodu znajduje się w poważnym trybie izolacji, praktycznie nie ma perspektyw na znalezienie się wśród liderów” – dodał.

„Całkowicie zniszczony”

„Nauka rosyjska, która była już w bardzo złym stanie, została całkowicie zniszczona” – powiedział uczony w dziedzinie fizyki i matematyki oraz adiunkt w Moskiewskim Instytucie Fizyki i Technologii (MIPT), który odmówił wykrycia. powiedział w wywiadzie dla The Insider.

Mówiąc o oddzieleniu od Rosji, habilitant powiedział, że znaczące badania naukowe są możliwe tylko w kontekście międzynarodowym.

„Jeśli ktoś myśli, że wszystko zrobimy sami bez współpracy z zagranicą i że będziemy w stanie nadążyć za światową nauką, to jest co najmniej bardzo naiwny” – powiedział podobnie Aleksander Siergiejew.

„I oczywiście musimy zwrócić szczególną uwagę na przepływ personelu naukowego” – powiedział.

Rosja wciąż ma szansę współpracować z krajami, które poparły jej działania na Ukrainie lub wstrzymały się od głosu przeciwko Moskwie w ONZ.

Tak więc to Chiny, Azja Środkowa, Indie i kilka krajów w Afryce i Ameryce Łacińskiej mogą pomóc Rosji przezwyciężyć izolację w dziedzinie nauki, to mówi Rosyjski ekspert ds. edukacji Dara Melnik.

READ  Awans starożytnej Grecji po odkryciu skarbu: „Coś wyjątkowego” | Nauka | Aktualności

Ale ta współpraca, dodał, nie będzie już odbywała się na zasadach równości, ale na wymuszonych warunkach.

„Nie widzimy masowego odejścia urzędników, jak mówią niektóre media, i to jest dobry trend. Emocje opadły i wszyscy odpowiedzialnie oceniają obecną sytuację” – powiedział rosyjski wicepremier Dmitrij Czernyszenko. powiedział We wczesnym kwietniu.

Czernyszenko zapewnił, że rosyjski rząd będzie kontynuował program „mega koncesji” z milionowym funduszem i zmodernizuje obóz.

Niektóre z polityk rządu doprowadziły już do otwarcie ponad 270 nowych laboratoriów prowadzących badania naukowe na 20 obszarach kraju.

W czasopismach naukowych opublikowano ponad sześć tysięcy artykułów, zarejestrowano około półtora tysiąca patentów na wynalazki i odkrycia naukowe oraz utworzono lub zmodernizowano ponad tysiąc kursów edukacyjnych.

Jednak naukowcy nadal są zaniepokojeni, zarówno o swoje badania, jak io własne dobro. Jak na przykład mogą publikować w zagranicznych czasopismach pod sankcjami? Innymi słowy: jak mogą informować świat o rosyjskich postępach?

naukowcy też bać się wzrost nienaukowych teorii, które będą promowane przez „naukowców o patriotycznym nastawieniu”.

„Nauka Prowincjonalizująca”

Brak możliwości zakupu zagranicznego sprzętu poważnie zaszkodzi rosyjskiej nauce, a „wszyscy, którzy są związani z platformą high-tech, na pewno bardzo poważnie ucierpią”, naukowcy uwierzyć.

Nieprzypadkowo nawet wicepremier Czernyszenko podkreślał, że Rosja dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje konkretnych wyników naukowych, które można zastosować w rodzimym przemyśle. Aby jednak zminimalizować zagrożenia dla sfery technologicznej, potrzebne są nadzwyczajne środki ze strony władz.

„W przeciwnym razie Rosja na zawsze pozostanie w tyle w sferze zaawansowanych technologii” – ostrzegł Siergiejew.

Siergiejew chce, aby rosyjski rząd opracował środki i wspierał branżę IT, której pracownicy masowo „uciekli” z kraju.

Siergiejew dodał, że wsparcie rządu powinno zostać rozszerzone przynajmniej na zaawansowane technologicznie instytuty naukowe, ponieważ sankcje USA i UE są ściśle związane z zaawansowaną technologią.

READ  Polscy naukowcy opracowują prototypową szczepionkę przeciwko wirusowi Zika

„Jeżeli wcześniej przyznawaliśmy, że na wielu pozycjach pozostajemy w tyle za czołowymi krajami, teraz musimy wprost powiedzieć, że popadamy w technologiczną izolację” – powiedział Siergiejew.

„Biorąc pod uwagę obecne tempo rozwoju naukowego na świecie, trzy do pięciu lat może być krytycznym okresem, w którym Rosja wyłoni się z kohorty liderów w wielu dziedzinach nauki” – powiedział niedawno jeden z czołowych rosyjskich konsultantów edukacyjnych Jegor Jabłokow. powiedział.

Do innego ekspercijeśli sytuacja będzie się utrzymywać przez długi czas, a rząd rosyjski nie znajdzie szybkiego rozwiązania tego problemu, „doprowadzi to do prowincjonizacji nauki rosyjskiej”.

„Kontakty na poziomie osobistym”

Odnośnie Dziennikarka naukowa Alexandra Borisova-Sale, kręgosłup społeczności naukowej aktywnie działającej w Rosji, będzie utrzymywać kontakty międzynarodowe na poziomie osobistym.

Ale najprawdopodobniej „ci ludzie spotkają się z krytyką z obu stron”, mówi Borisova-Sale, dodając, że wszyscy naukowcy w Rosji staną w obliczu niezręcznej sytuacji, niezależnie od ich stanowiska politycznego.

„Wszystkie problemy związane z brakiem środków finansowych, powolnymi dostawami wynikającymi z przepisów celnych, trudnościami w dostępie do międzynarodowej literatury naukowej zostaną pomnożone przez spadek rubla oraz wszelkiego rodzaju sankcje i ograniczenia” – dodał.

Ale nie każdy ekspert zgadza się z twierdzeniem Borisova-Sale. W 2018 r. Witalij Siergiejew, prodziekan ds. pracy naukowej na Uniwersytecie Politechnicznym im. Piotra Wielkiego św. powiedział:

„Sankcje zachęcają do tworzenia krajowych technologii wiedzochłonnych oraz rozwoju branż i dziedzin, które są nam całkowicie obce”.

Pomimo całego pesymizmu, wielu naukowców teraz uwierzyć że okres sankcji i zerwania stosunków naukowych powinien służyć jako zachęta do krajowych innowacji technologicznych.

Aleksander Siergiejew, prezes Rosyjskiej Akademii Nauk, powiedział, że chociaż sytuacja jest „bardzo skomplikowana”, należy również pamiętać, że kilkadziesiąt lat temu Rosja stworzyła bombę atomową w niemal globalnej izolacji.

„A 16 lat po wojnie (II wojna światowa) wysłał pierwszego człowieka w kosmos. Rosja niejednokrotnie znajdowała się w pozornie beznadziejnych sytuacjach, ale zawsze znajdowała wyjście” – dodał Siergiejew.

READ  Dobra wiadomość dla rzek Vermont w całym stanie, od górnego biegu po śródmieście

Źródło: Świat TRT

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *