Świat
Co najmniej 12 zabitych w 2 osuwiskach w Indonezji
JAKARTA, Indonezja – Dwa osunięcia ziemi wywołane obfitymi opadami deszczu i niestabilną glebą zabiły co najmniej 12 osób na Jawie, najbardziej zaludnionej wyspie Indonezji, i opuściły ratowników szukających ocalałych, poinformowali w niedzielę przedstawiciele katastrofy.
Wśród zabitych w osuwiskach ziemi w prowincji Jawa Zachodnia był szef lokalnej agencji pomocy w przypadku katastrof i kapitan armii indonezyjskiej, który pomógł uratować tych, którzy przeżyli pierwsze osuwisko w sobotę po południu. Tego wieczoru uderzyło w nich drugie osunięcie się ziemi.
Osuwiska zniszczyły również most i oddzieliły kilka ulic w wiosce Cihanjuang w zachodniej Jawie. Ratownicy pracowali dobrze do nocy, ale musieli pilnie użyć ciężkich maszyn, aby przesunąć ziemię i dotrzeć do potencjalnych ocalałych.
„Pierwsze osunięcie się ziemi było spowodowane ulewnymi opadami deszczu i niestabilnymi warunkami glebowymi” – powiedział Raditya Jati, rzecznik National Disaster Mitigation Agency. „Kolejne osuwiska miały miejsce, gdy urzędnicy ewakuowali ofiary w rejonie pierwszego osuwiska”.
Kobieta, której rodzina mieszka we wsi, Dameria Sihombing, powiedziała, że jej ojciec, matka, siostrzeniec i siostrzenica byli w domu w wiosce w czasie osuwiska. Wszyscy czterej wciąż zaginęli, powiedziała telefonicznie z Dżakarty, stolicy Indonezji, około 90 mil na północny zachód.
Pierwsza lawina błotna pogrzebała dom rodzinny, powiedziała, a druga, większa niż pierwsza, pogrzebała go jeszcze głębiej. Wielu widzów było też w drodze na drugi slajd.
„Wiele osób przyszło odwiedzić ekipę ratowniczą i nagle nastąpiło drugie osunięcie się ziemi”, powiedziała. „Z drugiej strony było więcej ofiar, ponieważ było znacznie większe niż pierwsze osuwisko. Moja rodzina jest pochowana w domu i do tej pory ich nie znaleziono. „
Pani Sihombing powiedziała, że jej rodzice, oboje po 60, przeprowadzili się do wioski z Bandung, około godziny drogi stąd, po przejściu na emeryturę dwa lata temu.
Powiedziała, że wielu ludzi nie było w swoich domach w czasie osuwiska, ponieważ było popołudnie. Ale w domu byli też sąsiedzi jej rodziców – mama i troje dzieci. Nie wiedziała, czy znaleziono ich ciała.
Śmiertelne osuwiska są powszechne w Indonezji Wylesianie i nielegalne wydobycie złota na małą skalę Operacje często przyczyniają się do niestabilnych warunków glebowych.
Prezydent Indonezji Joko Widodo ostrzegł w październiku, że kraj może doświadczyć więcej powodzi i osunięć ziemi niż zwykle z powodu dobrze znanej okresowej pogody Dziewczyna. Pora deszczowa ma potrwać do marca.
„Chcę, żebyśmy wszyscy przygotowali się na możliwe katastrofy hydrometeorologiczne”. – powiedział ówczesny prezydent.
Lokalny oficer katastrofy powiedział, że ratownicy wciąż próbują ustalić, ile osób zaginęło do południa w niedzielę. Osiemnaście osób zostało rannych.
Film przedstawiający tę scenę pokazywał rzekę błota przepuszczaną przez zatłoczoną okolicę, która wydawała się miażdżyć i pokrywać wiele budynków.
Klip wideo ze sceny National Search and Rescue Agency pokazał ratowników pracujących w nocy, podnoszących ciało na noszach i przenoszących je.
Inny pokazał, że koparko-ładowarka podnosi zabłoconą furgonetkę, aby ratownicy mogli dotrzeć do ziemi poniżej. Furgonetka z napisem „Walcz z wirusem” z tyłu.
Pierwsze osunięcie ziemi nawiedziło wioskę kilka godzin po pasażerskim odrzutowcu Sriwijaya Air wpadł do Morza Jawajskiego start z Dżakarty, stolicy Indonezji, w ulewnym deszczu, zabijając wszystkie 62 osoby na pokładzie.
Indonezja, archipelag składający się z 17 500 wysp rozciągających się na równiku, była kiedyś pokryta rozległymi lasami deszczowymi. Ale w ciągu ostatniego półwiecza wiele lasów zostało spalonych i wyciętych, aby zrobić miejsce dla plantacji palm i innych pól uprawnych.
Z 270 milionami mieszkańców Indonezja jest czwartym co do wielkości krajem na świecie, a najbardziej zaludniona wyspa Jawa liczy ponad 140 milionów ludzi.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”