Nauka
Cmentarz gotycki pełen nagrobków odkryty w Polsce
Cmentarz pochodzi z IV wieku naszej ery i zawiera dziesiątki grobów, a także bursztynowe koraliki i srebrną biżuterię.
Podczas spaceru wzdłuż rzeki Wdy w Polsce twórca treści wideo poświęconych archeologii Olaf Popkiewicz zauważył srebrzystą poświatę. Powiadomił archeologów parku, którzy zbadali to miejsce i odkryli rozległy gotycki cmentarz pełen ozdobnych grobowców.
„Ostatnie trzy tygodnie były bardzo intensywne dla części archeologicznej parku” – stwierdzili w oświadczeniu przedstawiciele parku. Wpis na Facebooku o szokującym odkryciu. „W trzy tygodnie udało nam się zbadać ponad 250 metrów kwadratowych terenu cmentarza i odkryć 50 gotyckich grobów! [This] stanowi tylko ułamek powierzchni stacji, bo szacujemy, że jej powierzchnia wynosi ponad hektar!”
Jak Codzienne dziedzictwo Według doniesień archeolodzy ustalili, że początki cmentarza sięgają IV wieku, kiedy tereny zajęli Goci. Oprócz 50 grobów, w tym grobów zawierających pochowane szczątki i kremacje pochowane w urnach, odnaleziono także dwa srebrne naszyjniki, dwie srebrne strzałki (broszki), naszyjnik ze srebrnych koralików, biżuterię z motywem węża, ceramikę i koraliki z bursztynu.
Jak Nauka na żywo Według doniesień Goci byli plemieniem germańskim, być może najbardziej znanym ze splądrowania Rzymu w roku 410 n.e. Część z nich osiedliła się na terenie dzisiejszej Polski między I a IV wiekiem, kierując się na południe z rodzinnej Skandynawii w stronę Cesarstwa Rzymskiego. Goci zajęli terytorium i na krótko rozkwitli w całej Europie, ale w 711 roku n.e. padli ofiarą Maurów
Odkryty w pobliżu rzeki Wdy cmentarz gotycki przypomina inne obiekty gotyckie, odkryte także w północnej Polsce. W 2020 r. Nauka na żywo podaje, że podczas wykopalisk archeologicznych w Weklicach, kilka godzin na północ od rzeki Wdy, odkryto setki ozdobnych ozdób srebrnych, w tym bransoletek, zapięć i ozdób odzieży.
Te srebrne ozdoby „zostały wykonane z metalu bardzo wysokiej jakości, którego próba przewyższała nawet skład produkowanej dziś biżuterii” – mówi Magdalena Natuniewicz-Sekuła, pracownik naukowy Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawa, która nie brała udziału w wykopaliskach na rzece Wdzie, m.in Nauka na żywo.
Choć Gotów czasami określa się mianem „barbarzyńców”, Natuniewicz-Sekuła dodała, że kunsztem wykonania ich biżuterii dorównywała podobnym przedmiotom wytwarzanym w czasach Cesarstwa Rzymskiego.
Choć archeolodzy znad Wdy są podekscytowani odkryciem, to jednocześnie ścigają się z czasem, aby zbadać i udokumentować ten teren. Są zdeterminowani, aby działać szybko, aby zachować to, co się da, i nie mogą się doczekać, co jeszcze znajdą w trakcie dalszych dociekań.
„Niestety stan zachowania dużej części otwartej nekropolii powoduje, że konieczne są natychmiastowe badania wykopaliskowe, aby uratować stanowisko” – wyjaśniają w swoim poście na Facebooku osoby odpowiedzialne za park. „Więc to prawdopodobnie dopiero początek naszej przygody z tym miejscem.”
Kto wie, co dalej znajdą na gotyckim cmentarzu? Wydaje się prawdopodobne, że archeolodzy znajdą więcej ludzkich szczątków, biżuterii i być może więcej wskazówek na temat życia Gotów, przerażającego plemienia germańskiego, które haniebnie splądrowało Rzym.
Po przeczytaniu o odnalezionym w Polsce cmentarzu gotyckim pełnym grobowców, zobacz, jak w pobliżu polskiego kościoła odkryto „cmentarz wampirów” z ponad 400 szkieletami. Albo zobacz, jak polski archeolog odkrył zapomniany 5000-letni cmentarz i średniowieczną twierdzę, patrząc na zdjęcia satelitarne.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”