Zabawa
City Life Org – Holocaust Museum LA prezentuje amerykańską premierę potężnej i poruszającej wystawy „Sweet Home Sweet: A Story of Survival, Memory and Return”
Wystawa Muzeum Galicja obejmuje fotografie zakopane w słoiku w obozie koncentracyjnym w Płaszowie, a także artefakty z czasów nagrodzony Oscarem „Lista Schindlera”
Muzeum Holokaustu w Los Angeles prezentuje amerykański debiut Sweet Home Sweet, poruszającą wystawę rzadko pokazywanych fotografii Richarda Oresa, która oferuje niezwykły wgląd w życie przed II wojną światową w Krakowie w Polsce oraz życie w krakowskim getcie podczas II wojny światowej udokumentowanego Holokaustu. Stworzony w Muzeum Galicja w Krakowie Sweet Home Sweet zostanie otwarty w muzeum 21 maja i będzie można go oglądać do 31 grudnia 2023 roku. Te historyczne zdjęcia nigdy wcześniej nie były pokazywane w Stanach Zjednoczonych
Oprócz fotografii zakopanych w słoiku i wydobytych w obozie koncentracyjnym Płaszów (miejsce, w którym znajduje się Lista Schindlera), na wystawie znajdują się wywiady z rodziną Orów, a także rodzinne artefakty, inne historyczne artefakty i filmy. Muzeum Holokaustu w Los Angeles zaprezentuje również wypożyczenia z Academy Museum of Motion Pictures, w tym strony z nagrodzonego Oscarem scenariusza do Listy Schindlera, zdjęcie Liama Neesona (który grał Oskara Schindlera) i reżysera Stevena Spielberga na planie oryginalnego -Plakat filmowy z filmu. Lista Schindlera zdobyła Oscary za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepszą muzykę.
Urodzony w 1923 roku w polsko-żydowskiej rodzinie Richard Ores był nastolatkiem, gdy wybuchła II wojna światowa. Richard, zapalony fotograf-amator, dokumentował otaczający go świat i fotografował rodzinę i przyjaciół cieszących się przedwojennym życiem. Richard przemycił swój aparat i zdjęcia do krakowskiego getta po inwazji nazistów i nadal robił zdjęcia, dowody na istnienie rodziny i przyjaciół, którzy zostali później zabici. Rudy został wywieziony do osławionego obozu koncentracyjnego w Płaszowie, a zdjęcia zakopał w wykopanym po wojnie słoiku. W wielu przypadkach zdjęcia Oresa są jedynymi namacalnymi życiorysami ludzi zamordowanych przez nazistów i przedstawiają Oresa, jego rodzinę i ich związek z Polską.
Rudy przeniósł się po wojnie do Stanów Zjednoczonych, ale nadal czuł się związany z Polską. Odbył wiele podróży powrotnych i przebywał w USA z Fundacją Ronalda Laudera, zbierając pieniądze na wyposażenie szpitala dla kliniki w Krakowie oraz na renowację i konserwację wielu obiektów kultury żydowskiej w Krakowie. Był także konsultantem Listy Schindlera. rudy wymarły w 2011 roku; Jego rodzina nadal jest silnie związana z Polską i odnową życia żydowskiego w tym kraju.
Muzeum Holokaustu w Los Angeles organizuje wydarzenie otwierające w muzeum w niedzielę, 21 maja o godzinie 15:00. Odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem Michelle Ores, córki Richarda; Jakub Nowakowski, dyrektor Muzeum Galicyjskiego; oraz Tomasz Strug, zastępca dyrektora i główny kurator Muzeum Galicja, moderowana przez Jordannę Gessler z Muzeum Holokaustu w Los Angeles, wiceprezes ds. edukacji i wystaw oraz wnuczkę ocalałego z Holokaustu Polaka.
Więcej informacji o inauguracji można znaleźć na stronie https://holocaustmuseumla.org/event-details/exhibit-opening-sweet-home-sweet-a-story-of-survival-memory-and-returns
Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie http:// https://www.holocaustmuseumla.org/shs
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.