Gospodarka
CIT dla spółek komandytowych. Sejm przyjął poprawkę
Spółki komandytowe objęte są CIT – wynika to z nowelizacji uchwalonej przez Sejm. Zdaniem Departamentu Skarbu, głównym celem zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego i uniemożliwienie przelewania pieniędzy do rajów podatkowych. Teraz regulamin trafia do Senatu.
Za przyjęciem głosowało 232 posłów, 215 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Ochrona CIT dla spółek komandytowych obowiązuje od maja 2021 roku. Zmiana okresu obowiązywania – zapowiedział minister finansów Tadeusz Kościński. W większości przypadków pierwotnie nowe rozwiązania powinny wejść w życie na początku przyszłego roku.
Spór
Przedstawiciele opozycji twierdzą, że zmiana doprowadzi do podwójnego opodatkowania spółek komandytowych i likwidacji spółek. Zmiany są również krytykowane przez organizacje zrzeszające przedsiębiorców. „Zastosowanie CIT do spółek komandytowych zaowocuje znacznym wzrostem podatku dla blisko 73 000 polskich przedsiębiorców” – napisali w raporcie CRIDO, Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Pracodawców oraz InfoCredit.
Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że głównym celem tej zmiany jest poprawa stanu sektora małego i średniego biznesu w sytuacji wywołanej pandemią. – Firmy potrzebują trzech rzeczy, które zapewni im to prawo. Po pierwsze, niskie podatki, które firmy mogą wykorzystać na budowę i inwestowanie finansowych poduszek powietrznych, gdy jest to dla nich korzystne. (…) Po drugie, firmy potrzebują bezpieczeństwa i maksymalnej prostoty przetwarzania. Powiedział, że firmy również potrzebują równych szans.
Wiceminister podkreślił, że dzięki pakietowi zmian podatkowych uzgodnionym w środę, również dzięki temu ustawa wprowadzająca estoński CITPrzedsiębiorcy w przyszłym roku będą mieli w kieszeniach 7 mld zł, a na zmianach skorzysta 400 tys. Najmniejszych firm.
Sarnowski powiedział, że według Krajowej Administracji Skarbowej zarejestrowane spółki komandytowe w coraz większym stopniu stają się sposobem na wpadanie pieniędzy do rajów podatkowych.
– Dotyczy to nie tylko 3 proc. Spółek komandytowych spółek zagranicznych, ale także polskich spółek, które przekazują środki za granicę w ramach transakcji z firmami zarejestrowanymi w rajach podatkowych – podkreślił.
Zmiany
Jest to projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.
Projekt nie tylko nadaje spółce komandytowej status podatnika dochodowego i rozszerza zakres szacowania wartości transakcji, ale także przewiduje m.in. ograniczenie dochodów z bieżącego roku podatkowego, którym przysługują obniżone o 9% stawki CIT. 1,2 do 2 milionów euro.
W przypadku ustawy ryczałtowej limit dochodu wzrasta z 250 000 do 250 000 do 2 mln euro – w zależności od wyboru ryczałtu. Niektóre stawki ryczałtowe również mają zostać obniżone.
W środę posłowie przyjęli zmiany w ustawie, w tym: Przedłużenie obowiązywania rozwiązań podatkowych poprzez tzw. Tarcze antykryzysowe. Są to dotacje na badania i rozwój na walkę z COVID-19 czy darowizny od przedsiębiorców na rzecz obiektów, takich jak szpitale, zaangażowanych w walkę z epidemią.
Główne źródło zdjęć: Shutterstock
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”