Zabawa
Ci, którzy zostali – ukraiński miniserial rusza w serwisie Netflix
Rozpoczyna się pierwszy ukraińskojęzyczny cykl Ci, którzy zostali, opowiadający o losach Ukraińców, którzy nie ustępowali w pierwszych dniach wojny Netflixa 1 listopada
Serię zakupiło już 30 dystrybutorów na całym świecie, m.in. Francja, Australia, Polska, Czechy oraz kraje bałtyckie i bałkańskie.
Ci, którzy zostali to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę i ducha oporu narodu ukraińskiego.
W sześciu odcinkach serial łączy szok i zamieszanie związane z inwazją na pełną skalę w 2022 r. z surowymi emocjami strachu, desperacji, determinacji, nieustępliwej odwagi, a nawet akcentami humoru i nadziei – elementami, które stały się integralną częścią każdej narracji Czy . Te historie pokazują, jak humor i samokrytyka stały się narzędziami niezbędnymi do przetrwania, i ilustrują, jak Ukraińcy zachowali zdrowy rozsądek i na nowo odkryli swoją siłę w chaosie wojny.
Zapowiedź miniserialu, którego nie można przegapić:
1. Ci, którzy zostali to serial antologiczny, nietypowy format dla ukraińskiej telewizji, w którym każdy odcinek opowiada własną historię. Jednak wszystkie łączy wspólna sceneria i czas oraz ton, który łączy tragedię z humorem, wiarą i optymizmem.
2. Każdy odcinek to fikcyjny film krótkometrażowy oparty na prawdziwych wydarzeniach z postaciami inspirowanymi prawdziwymi ludźmi. Na przykład, Dom z gwiazdą Odcinek inspirowany jest postacią ukraińskiej legendy popkultury Andrija Danylko, który w lutym i marcu codziennie zamieszczał posty w mediach społecznościowych, stając się symbolem oporu Kijowa i nadziei na przyszłość.
Każdy członek zespołu doświadczył wyzwań związanych z życiem w Kijowie w jego najciemniejszych dniach, co nadało filmom autentyczną i emocjonalną jakość.
3. Jest to pierwszy tego typu projekt na Ukrainie stworzony we współpracy z zagranicznymi studiami i jeden z przełomowych seriali telewizyjnych, których zdjęcia rozpoczną się na Ukrainie w 2023 roku. Jest to wspólne dzieło Grupy FILM.UA i niemieckiego studia Red Arrow Studios International, z koproducentami ze Szwecji (SVT), Norwegii (NRK) i Finlandii (YLE).
4. Filmowa adaptacja projektu była trudna do zaplanowania i zrealizowania nawet w czasie pokoju. Sześć oddzielnych ekip filmowych, 33 dni kręcenia, sceny z udziałem dzieci i zwierząt w prawie każdym odcinku oraz wyzwania związane z kręceniem w czasie wojny, w tym ograniczenia dotyczące ujęć nocnych, lokalizacji mostów, użycia dronów i wyboru lokalizacji. Zdjęcia rozpoczęły się pod koniec marca 2023 roku i trwały 1,5 miesiąca na dwie zmiany po trzy odcinki każdy. To był prawdziwy sprawdzian wytrzymałości.
5. Każdy odcinek został stworzony przez kreatywny zespół uznanych ukraińskich reżyserów, w tym Aleksieja Izaakowa, Artema Litwinienki, Pawła Ostrikowa, Talę Prystajeckiej, Walentina Szpakowa i Katii Tsarik. Showrunnerka Anastasia Lodkina napisała scenariusze do pierwszego i ostatniego odcinka serialu Ci, którzy zostali autentyczne ukraińskie arcydzieło.
6. Popularni aktorzy, którzy pojawili się na ekranie podczas kręcenia to Antonina Khyzhniak, Wiaczesław Dowżenko, Wiktor Żdanow, Wiaczesław Babenkow, Mariia Stopnik i niemiecki aktor Fabian Männel, który pokazał odwagę, gdy pojawił się podczas wojny, którą podróżował po Kijowie.
7. Filmowanie odbyło się w Kijowie i okolicach. Sceny kręcono na słynnych ulicach Podola i Chreszczatyka, w dzielnicach mieszkalnych, na stacjach metra i na parkingach podziemnych, gdzie ludzie szukali schronienia.
8. Nagrywanie odcinka W zoo miało miejsce niemal wyłącznie w 12 miesięcy zoo. Dla ukraińskich filmowców było to pierwsze doświadczenie kręcenia dzikich zwierząt w takim środowisku. Musieli dostosować się do codziennych zajęć Archiego, nosorożców, naczelnych, żyraf i wielbłądów i zaplanować całą produkcję zgodnie z naturalnym rytmem zwierząt – nadal bardzo boją się głośnych dźwięków. Zespół przeprowadził specjalne testy, aby zapewnić zwierzętom komfort i bezpieczeństwo oraz mieć pewność, że żadnemu z nich podczas kręcenia filmu nie stała się krzywda.
9. Znalezienie idealnych lokalizacji było ogromnym wyzwaniem, szczególnie w przypadku odcinka Dom z gwiazdą. Mieszkanie bohatera zostało wybrane spośród aż 24 opcji. Podobnie w przypadku odcinka RodzinaZespół szukał domku zabaw, który mógłby autentycznie odtworzyć następstwa rosyjskiego ataku rakietowego, łącznie z wybitymi oknami oraz stertami kurzu i gruzu.
10. Niemiecki aktor Fabian Männel przyjechał do Kijowa na tydzień, aby nakręcić odcinek Kijów-Berlin. Kiedy zespół początkowo przymierzał się do obsady Niemca, wszyscy byli niemal pewni, że będzie to prawie niemożliwe – Kijów był bombardowany i ciągłe przerwy w dostawie prądu. Pomimo wszystkich przeciwności losu, wielu kandydatów wykazało duże zainteresowanie projektem. Po serii wspólnych testów online z Marią Stopnyk, Fabian okazał się idealnym wyborem. Choć Männel początkowo przybył do Kijowa z pewną dozą ostrożności, szybko zafascynował się miastem i niezłomnym duchem jego mieszkańców. W kolejnych wywiadach z entuzjazmem opowiadał o swoich przeżyciach podczas zdjęć i podróży na Ukrainę.
Zapewnienie wykorzystania uszkodzonych samochodów do produkcji również okazało się trudnym przedsięwzięciem w tym odcinku Kijów-Berlinzałoga dokonała niezwykłego wyczynu, kupując do filmowania prawdziwy transporter opancerzony.
Niesiemy głos Ukrainy światu. Wsparcie Wesprzyj nas jednorazową darowizną lub zostań członkiem patron!
Przeczytaj oryginalny artykuł Nowy głos Ukrainy
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.