Connect with us

Nauka

Chromosomy nie wyglądają tak, jak myślisz. Mamy teraz trójwymiarowy obraz prawdziwej rzeczy

Published

on

Chromosomy nie wyglądają tak, jak myślisz.  Mamy teraz trójwymiarowy obraz prawdziwej rzeczy

Jeśli kiedykolwiek studiowałeś chemię lub biologię, istnieje bardzo duża szansa, że ​​natknąłeś się na powszechne obrazkowe przedstawienie tego, jak powinien wyglądać chromosom.

Jak potwierdzą miliony licealistów i studentów, jest to wysoki, wąski kształt litery X – wizualizujący, jak wyglądają dwie połączone chromatydy po replikacji DNA, ale przed zakończeniem podziału komórek, w którym to momencie rozdzielili się, aby stać się ich własne indywidualne chromosomy.

Niestety, naukowcy twierdzą, że istnieje mały problem z tym wszechobecnym symbolem, przynajmniej jeśli chodzi o dokładność jego przedstawienia.

„Przez 90% czasu chromosomy tak nie istnieją” mówi lekarz-naukowiec Jun-Han Su, były pracownik Uniwersytetu Harvarda.

W opublikowanym w tym roku badaniu Su i jego zespół opracowali nowy sposób obrazowanie trójwymiarowej organizacji chromatyny w ludzkich komórkach, co daje nam znacznie dokładniejsze zrozumienie chemii chromosomów niż kultowy X kiedykolwiek mógł.

(Laboratorium Xiaowei Zhuang)

Powyżej: wielobarwny obraz chromatyny przy użyciu multipleksowej fluorescencji hybrydyzacji in situ i mikroskopii o super rozdzielczości.

„Bardzo ważne jest określenie organizacji 3D”, mówi starszy badacz Xiaowei Zhuang, „aby zrozumieć mechanizmy molekularne leżące u podstaw organizacji, a także zrozumieć, jak ta organizacja reguluje funkcję genomu”.

Korzystanie z nowego systemu obrazowania 3D o wysokiej rozdzielczości – obejmującego łączenie wielu migawek plików loci genomowe wzdłuż łańcuchów DNA – naukowcom udało się zwizualizować chromosomy z bliska w sposób nigdy wcześniej nie widziany, a nawet dostrzec aspekty aktywności transkrypcji.

Szkoła średnia i CHEM101 już nigdy nie będą takie same. Zespół jest udostępnianie swoich danych online aby inni badacze mogli posunąć się dalej w swojej analizie, a my możemy zbadać tę (prawie) niewidzialną część nas jeszcze bardziej w przyszłości.

„Przewidujemy szerokie zastosowanie tej wysokowydajnej, wieloskalowej i multimodalnej technologii obrazowania, która zapewnia zintegrowany obraz organizacji chromatyny w jej natywnym kontekście strukturalnym i funkcjonalnym”, zespół wyjaśnia.

READ  Siedem rzeczy, które warto wiedzieć o Santa Faustyna

Wyniki są zgłaszane w formacie Komórka.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *