Polska to kraj o bogatym dziedzictwie muzycznym. Widać to wyraźnie w chwili, gdy wysiadasz z samolotu na warszawskim Lotnisku Chopina, nazwanym na cześć najsłynniejszego polskiego syna muzycznego.
jego olimpijskie lato było jak 2012, kiedy były też mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Wtedy Mistrzostwa Europy były organizowane jako wspólne przedsięwzięcie Ukrainy i Polski, co oznaczało dla mnie dobre 14 dni w domu wielkiego muzyka.
Choć Fryderyk Franciszek Chopin większość dorosłego życia spędził na emigracji w Paryżu, nigdy nie zapomniał, skąd pochodzi. Kiedy zmarł w 1849 roku, jego szczątki zostały pochowane na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu – miejscu spoczynku wielu kompozytorów, m.in. Bizeta, Dukasa, Lalo, Poulenca i Waldteufela, ale także Oscara Wilde’a. Ale serce Chopina wróciło do Warszawy. Przechowywany jest w alkoholu w urnie stojącej w filarze kościoła św. Krzyża w centrum miasta.
W Rio de Janeiro w Brazylii, ze wszystkich miejsc, znajduje się jego posąg. Chopin nigdy nie odwiedził Ameryki Południowej, ale wielu Polaków uciekło tam w latach czterdziestych, wygnanych z Europy zniszczeniami II wojny światowej.
Jednym z nich był rzeźbiarz, który wykonał brąz w hołdzie swojej ojczyźnie. Do widoku morza jest silna tęsknota, a kompozytor sam tego doświadczył podczas lat wygnania we Francji.
Z powodu ojca, który wyjechał do Polski, aby pracować jako nauczyciel, był właściwie pół-Francuzem. Najmocniej jednak identyfikował się z krajem swojej matki, krajem swego urodzenia. Zabrał go jego geniusz. Ponieważ nie miał możliwości rozwoju w domu, wyjechał na studia do Wiednia. Podczas jego pobytu dynamika polityki środkowoeuropejskiej zamknęła drzwi przed ewentualnym powrotem.
Pojechał do Paryża, żeby zarobić na życie, ale Polska nigdy nie była daleko od jego myśli. Muzycznie znalazło to wyraz w wielu skomponowanych przez niego melodiach opartych na polskich formach ludowych – mazurkach i polonezach.
Każdy utwór, który napisał, zawiera w sobie jakiś kształt lub formę fortepianu, a wśród tych dzieł jedne z najpiękniejszych są przeznaczone na ten instrument.
Na jego cześć nazwany został jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali muzycznych, który odbędzie się ponownie w październiku. Jest to XVIII edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który po raz pierwszy odbył się w 1927 roku i odbywał się co pięć lat w Warszawie – światowej stolicy fortepianu, jak lubią ją nazywać. Niektórzy z najbardziej znanych pianistów koncertowych to byli laureaci nagród: Maurizio Pollini, Martha Argerich, Garrick Ohlsson, Yundi Li.
Nawet jeśli nie możesz zrobić tych warszawskich spektakli, nigdy nie jesteś daleko od muzyki Chopina w tym mieście. Kamienne ławki z małymi wbudowanymi głośnikami można znaleźć w kluczowych miejscach stolicy Polski. Brzmienie najsłynniejszej z jego kompozycji jest dostępne za naciśnięciem przycisku.
George Hamilton prezentuje „The Hamilton Scores” na RTÉ lyric fm w każdą sobotę i niedzielę od 10 rano.