Stosunki między dwoma krajami były złe 2018, kiedy Australia stała się pierwszym krajem w Chinach, który publicznie zakazał Huawei dostępu do swojej sieci 5G i pogorszył się, gdy Australia wezwała w zeszłym roku do zbadania pochodzenia nowego koronawirusa.
W oświadczeniu skierowanym do Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie, Chiny tak twierdziły
Ośrodki zatrzymań „Niewystarczające warunki medyczne, w których duża liczba imigrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl była przetrzymywana przez długi czas lub nawet na czas nieokreślony, a ich prawa człowieka zostały naruszone”.
Nie podano żadnych lokalizacji określonych jako „kraje trzecie”. Osoby ubiegające się o azyl, które zostały przechwycone na morzu w drodze do Australii, są wysyłane do Papui-Nowej Gwinei lub na wyspę na Południowym Pacyfiku w celu „przetworzenia”
Nauru.
Australijski Departament Spraw Zagranicznych i Handlu nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz poza normalnymi godzinami pracy.
Same Chiny od dawna są oskarżane o prowadzenie ośrodków detencyjnych, co doceniają eksperci ONZ i organizacje prawnicze
więcej niż milion osób uwięzionych w jego regionie Xinjiang, głównie Ujgurów i innych mniejszości muzułmańskich, w ogromnym systemie obozów.
Chiny opisały obozy jako profesjonalne centra walki z ekstremizmem.
„Wzywamy Australię do natychmiastowego zamknięcia wszystkich ośrodków zatrzymań na morzu i podjęcia konkretnych kroków w celu ochrony praw imigrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl, zwłaszcza dzieci” – oświadczyły Chiny w oświadczeniu, które złożyły w imieniu nienazwanej grupy Kraje.
Wezwała również Australię do przeprowadzenia „pełnego i uczciwego dochodzenia” w sprawie zgłoszonych przypadków „poważnych zbrodni wojennych” popełnionych przez siły australijskie za granicą.
Australijskie dochodzenie opublikowane w listopadzie wykazało podejrzenie australijskich sił specjalnych
Zginęło 39 nieuzbrojonych więźniów i cywilów w Afganistanie w latach 2005-2016 pod krytyką chińskiego MSZ.