Chiny zaprezentowały w piątek swój pierwszy własny lotniskowiec, statek z zaawansowaną technologią wystrzeliwania samolotów, podobną do swoich amerykańskich odpowiedników, w wydarzeniu mającym symbolizować rosnącą potęgę militarną kraju.
Świat
Chiny uruchamiają swój trzeci lotniskowiec Fujian
Linia lotnicza była przedmiotem intensywnego zainteresowania obserwatorów wojskowych i rywalizujących narodów w związku z rozwojem chińskiej marynarki wojennej. Jest to również kamień milowy w wieloletnich wysiłkach chińskiego prezydenta Xi Jinpinga zmierzających do modernizacji armii i zmniejszenia zależności od zagranicznych dostawców wojskowych.
Pierwsze dwie chińskie linie lotnicze obejmują modernizację starego radzieckiego modelu Liaoning, kupionego przez Ukrainę w 1998 roku, oraz Shandong, który został zbudowany w Chinach, ale oparty na modelu Liaoning i wszedł do służby w 2019 roku.
Według analityków Fujian stanowi duży krok naprzód pod względem technologii i możliwości.
Warto zauważyć, że jest to pierwsza chińska linia lotnicza wyposażona w elektromagnetyczną katapultę do wystrzeliwania samolotów, co oznacza, że chińska armia będzie mogła wystrzelić szerszą gamę cięższych samolotów. Starsze linie lotnicze polegają na konfiguracji „skoczni narciarskiej”, która wykorzystuje niewielkie nachylenie w kabinie, aby zapewnić siłę nośną, ale ogranicza rozmiar i wagę samolotu.
„W tym miejscu pojawia się ta nowa katapulta. Zasadniczo wyrzucasz samolot w powietrze” – powiedział Matthew Funaiole, starszy dyrektor w waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, który dokładnie bada zdjęcia satelitarne góry Fujian od czasu, gdy pojawiły się dowody na jej budowę w 2018 roku.
Powiedział, że może to pozwolić Chinom na uruchomienie „większej, bardziej zróżnicowanej, bardziej odpornej” floty, gdy tylko wypłyną na morze. „Podejrzewamy, że zobaczymy takie rzeczy, jak samoloty obserwacyjne, które wcześniej nie były w stanie wystartować z istniejących wyrzutni. Powiedział, że spodziewa się, że nowa wyrzutnia prawdopodobnie pomoże również w dalszych testach bezzałogowych statków powietrznych odkrytych na istniejących chińskich wyrzutniach.
Amerykańskie lotniskowce używały wcześniej napędzanej parą wersji katapulty opracowanej kilkadziesiąt lat temu, ale w ciągu ostatnich pięciu lat nowsze lotniskowce zastosowały elektromagnetyczny system startowy podobny do tego stosowanego na Fujianie.
„Wielką rzeczą dla Chin jest to, że wydają się całkowicie pominąć parę i przeszły prosto do (elektromagnetycznego) systemu startowego. Jeśli ich system zadziała, co dopiero się okaże, będzie to bardzo znaczący skok technologiczny” – powiedział Funaiole.
Chociaż chińscy analitycy wojskowi i blogerzy okrzyknęli lotniskowiec „chińską odpowiedzią na USS Gerald R. Ford, który wszedł do służby w 2017 roku”, wiele jego możliwości pozostaje nieznanych. Kiedy powstał Ford, był to największy i najnowocześniejszy van na świecie.
„Jest bardzo mało informacji na temat Fujianu i, jeśli o to chodzi, programu lotniskowca PLA Navy. Dokładne możliwości i ich wydajność są ściśle tajne” – powiedział Collin Koh, ekspert ds. Marynarki Wojennej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Szkole Studiów Międzynarodowych im. S. Rajaratnam w Singapurze.
Analitycy twierdzą, że wyrzutnia nie będzie gotowa za co najmniej dwa lata, w zależności od tego, ile czasu zajmie ukończenie pokładu lotniczego i zainstalowanie technologii oraz przeszkolenie personelu i pilotów. Statek prawdopodobnie będzie musiał wtedy przejść miesiące prób morskich, zanim wejdzie do służby.
Odsłonięcie najbardziej zaawansowanej linii lotniczej Chin odbywa się w warunkach rosnących napięć w Cieśninie Tajwańskiej i Morzu Południowochińskim, gdzie Chiny i ich sąsiedzi rywalizują ze sobą w roszczeniach terytorialnych. Niedawne podpisanie i odsłonięcie porozumienia w sprawie bezpieczeństwa między Chinami a Wyspami Salomona obiekt marynarki wojennej w Kambodży wzbudziły dalsze obawy dotyczące dotarcia Pekinu do Zatoki Tajlandzkiej i Południowego Pacyfiku.
Odsłonięcie linii lotniczej jest również kluczowym zwycięstwem Xi w kraju przed Chińskim Narodowym Kongresem Ludowym pod koniec tego roku, kiedy to ma rozpocząć swoją trzecią kadencję.
„Trudno wyrazić, jak ważny jest dla Chin prestiż i wizerunek; To ta narracja o odzyskaniu dawnej chwały Chin, ponownym pojawieniu się na arenie światowej, staniu się potęgą regionalną, a następnie potęgą globalną – powiedział Funaiole.
W Chinach – gdzie kluczowe daty wydarzeń są często wybierane ze względu na ich symbolikę – państwowe media zwróciły uwagę, że start w Fujian zbiegł się z 55. rocznicą pierwszego udanego chińskiego testu bomby wodorowej i pierwszą rocznicą załogowej misji kosmicznej w Shenzhou 12 w Chinach.
Lyric Li w Seulu i Vic Chiang w Taipei przyczynili się do powstania tego raportu.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”