Świat
Chiny uruchamiają gorącą linię do zgłaszania „nielegalnych” komentarzy na temat Komunistycznej Partii Chin
Chiński regulator ds. Cyberprzestrzeni utworzył gorącą linię do zgłaszania krytyki online rządzącej Partii Komunistycznej i jej historii. Obiecuje podjąć działania przeciwko „historycznym nihilistom” przed setną rocznicą powstania partii w lipcu.
Ta wskazówka umożliwia ludziom zgłaszanie innych internautów, którzy „wypaczają” historię partii, atakują jej przywództwo i politykę, zniesławiają bohaterów narodowych i „zaprzeczają doskonałości zaawansowanej kultury socjalistycznej” – głosi wiadomość od części administracji cyberprzestrzeni z Chiny (CAC) w piątek.
„Niektórzy z ukrytych motywów … rozpowszechnili w Internecie historyczne nihilistyczne fałszywe interpretacje, złośliwie zniekształcając, oczerniając i negując historię partii” – głosi oświadczenie.
„Mamy nadzieję, że większość użytkowników Internetu będzie aktywnie uczestniczyć w inwigilacji społeczeństwa… i będzie entuzjastycznie podchodzić do zgłaszania szkodliwych informacji” – powiedział.
„Historyczny nihilizm” to termin używany w Chinach do opisania publicznych wątpliwości i sceptycyzmu co do opisu wydarzeń z przeszłości przez Komunistyczną Partię Chin.
Internet w Chinach podlega ścisłej cenzurze, a większość zagranicznych sieci społecznościowych, wyszukiwarek i agencji informacyjnych jest w tym kraju zakazana.
Władze internetowe często zwiększają cenzurę i inwigilację online przed ważnymi wydarzeniami, takimi jak historyczne rocznice, spotkania polityczne i wydarzenia sportowe.
W zawiadomieniu nie określono, jakie kary zostaną nałożone na osoby zgłoszone na infolinii. Jednak internauci w Chinach są już skazani na kary więzienia i inne sankcje prawne za publikowanie treści, które mają kluczowe znaczenie dla przywództwa, polityki i historii hrabstwa.
Zmiany legislacyjne opublikowane na początku tego roku przewidują, że ci, którzy „obrażają, zniesławiają lub szkodzą” pamięci o narodowych bohaterach i męczennikach Chin, grozi kara do trzech lat więzienia.
W zeszłym tygodniu władze prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach aresztowały 19-letniego mężczyznę, który został oskarżony o wygłaszanie w Internecie „obraźliwych” komentarzy na temat japońskiej okupacji Nanjing w 1937 roku.
Chińskie serwisy społecznościowe, które nie cenzurują krytycznych treści, są również narażone na sankcje finansowe, a także tymczasowe zawieszenie świadczenia usług zgodnie z obowiązującym prawem.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”