Świat
Chiny sadzą chmury, aby uzupełnić kurczącą się rzekę Jangcy
Kilka regionów wzdłuż Jangcy uruchomiło programy modyfikacji pogody, ale ponieważ pokrywa chmur jest zbyt cienka, operacje w niektórych dotkniętych suszą częściach dorzecza pozostają w gotowości.
Ministerstwo Zasobów Wodnych poinformowało w środowym oświadczeniu, że susza w dorzeczu Jangcy „niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo wody pitnej ludności wiejskiej i inwentarza żywego oraz wzrost upraw”.
W środę prowincja Hubei w środkowych Chinach jako ostatnia ogłosiła, że będzie rozsiewać chmury za pomocą sztyftów jodku srebra, aby wywołać deszcz.
Pałeczki jodku srebra – które są zwykle wielkości papierosów – są wystrzeliwane w istniejące chmury, aby pomóc w tworzeniu się kryształków lodu. Kryształy pomagają następnie chmurom wytwarzać więcej deszczu, przez co zawartość wilgoci jest trudniejsza i bardziej podatna na uwolnienie.
Zasiewanie chmur jest praktykowane od lat 40. XX wieku, a Chiny mają największy program na świecie. Został rozstawiony przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w 2008 r., aby zapewnić suchą pogodę podczas imprezy, a technika ta może być również wykorzystana do wywołania opadów śniegu lub złagodzenia gradu.
Co najmniej 4,2 miliona ludzi w Hubei zostało dotkniętych poważną suszą od czerwca, poinformował we wtorek wydział zarządzania kryzysowego prowincji Hubei. Ponad 150 000 ludzi ma problemy z dostępem do wody pitnej, a wysokie temperatury i susza uszkodziły prawie 400 000 hektarów upraw.
Społeczności często są uzależnione od tych wód dla działalności gospodarczej, a rządy muszą interweniować w zakresie dostosowań i pomocy, co kosztuje ogromne sumy pieniędzy.
Chiny wykorzystują takie narzędzia i opracowują nowe źródła dostaw, aby zarządzać wpływem na uprawy i zwierzęta gospodarskie. Niektóre zwierzęta gospodarskie zostały tymczasowo przeniesione do innych regionów, podało ministerstwo finansów na początku tego tygodnia, dodając, że wyda 300 milionów juanów (44,30 miliona dolarów) na pomoc w przypadku katastrof.
Aby zwiększyć dostawy w dół rzeki, zapora Trzech Przełomów, największy chiński projekt hydroenergetyczny, zwiększy zrzuty wody o 500 milionów metrów sześciennych w ciągu najbliższych 10 dni, poinformowało we wtorek Ministerstwo Zasobów Wodnych.
„Najdłuższa” i „najsilniejsza” fala upałów od początku nagrań
W środę Chiny wydały najwyższe ostrzeżenie dotyczące upałów dla co najmniej 138 miast i hrabstw w całym kraju, a kolejne 373 znalazły się pod drugim najwyższym pomarańczowym ostrzeżeniem, podało biuro meteorologiczne.
W poniedziałek fala upałów w Chinach trwała 64 dni, najdłużej od ponad sześciu dekad od rozpoczęcia pełnych danych w 1961 r., podało w oświadczeniu Narodowe Centrum Klimatu. Powiedział również, że był „najsilniejszy”, odkąd zaczęły się nagrania i ostrzegł, że w nadchodzących dniach może się pogorszyć.
„Tym razem fala upałów jest długotrwała, rozległa i niezwykle dotkliwa” – czytamy w oświadczeniu. „Biorąc wszystkie znaki razem, fala upałów w Chinach będzie trwać nadal i będzie zwiększać swoją intensywność”.
Według oświadczenia, fala upałów odnotowała również największą liczbę hrabstw i miast powyżej 40 stopni Celsjusza (104 stopnie Fahrenheita). Liczba stacji pogodowych rejestrujących temperatury 40°C i wyższe również osiągnęła najwyższy poziom 262. Osiem osiągnęło 44C.
Oczekuje się, że wysokie temperatury utrzymają się do 26 sierpnia w dorzeczu Syczuanu i większości środkowych Chin.
„Szczególny przypadek” wysokiego ciśnienia z subtropikalnego wyżu zachodniego Pacyfiku, który rozciąga się na większą część Azji, może być przyczyną ekstremalnych upałów, powiedział Cai Wenju, klimatolog z CSIRO, australijskiego krajowego instytutu badań naukowych.
Larry Register z CNN, Angela Dewan i Laura On przyczynił się do powstania tego raportu.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”