Hongkong
CNN
—
Chiny przedstawiły we wtorek plan pogłębienia integracji między przybrzeżną prowincją Fujian a samorządnym Tajwanem, zachwalając korzyści płynące z bliższej współpracy w cieśninie, wysyłając jednocześnie okręty wojenne wokół wyspy w ramach pokazu potęgi militarnej.
The PolitykaUstawa, wydana wspólnie przez Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin i Radę Państwa, obiecuje uczynić z Fujianu „strefę demonstracyjną” na rzecz zintegrowanego rozwoju z Tajwanem oraz „pierwszy dom” dla mieszkańców Tajwanu i firm rozpoczynających działalność w Chinach.
Dokument został okrzyknięty przez chińskich ekspertów „planem” przyszłego rozwoju Tajwanu cytowany w mediach państwowychpojawia się w delikatnym momencie przygotowań Tajwanu w stosunkach w cieśninie Wybory prezydenckie w styczniu.
Następuje to również w czasie, gdy Chiny w dalszym ciągu zwiększają presję militarną na Tajwan, tętniącą życiem demokrację liczącą 24 miliony ludzi, która rządząca w Pekinie Partia Komunistyczna rości sobie prawa do swojego terytorium – chociaż nigdy go nie kontrolowała.
Według władz Tajwanu w tym tygodniu przed ogłoszeniem przez Pekin planu integracji zauważono, jak chiński lotniskowiec i około dwadzieścia chińskich okrętów wojennych gromadziły się na wodach w pobliżu Tajwanu.
Chiny od dawna prowadzą wobec Tajwanu politykę kija i marchewki, grożąc temu krajowi perspektywą inwazji wojskowej, oferując jednocześnie możliwości wymiany biznesowej i kulturalnej tym, ich zdaniem są bardziej otwarci na punkt widzenia Pekinu.
Biorąc pod uwagę stopień, w jakim w ostatnich latach pogorszyły się stosunki w cieśninie, nie jest jasne, jak otwarta będzie ludność Tajwanu na kompleksową propozycję Chin.
05:31 – Źródło: CNN
Reporterzy CNN wyjaśniają jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w stosunkach USA-Chiny
W środę Wang Ting-yu, tajwański poseł z rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej, stwierdził, że plan integracji jest „śmieszny”.
„Chiny powinny pomyśleć o tym, jak zadbać o swoje nieściągalne długi, a nie o tym, jak prowadzić jednolitą pracę przeciwko Tajwanowi” – powiedział Wang w przesłaniu wideo, odnosząc się do prorządowych wysiłków na rzecz realizacji celów Pekinu za granicą.
Pekin ogłosił ten plan w czwartek na specjalnej konferencji prasowej, podczas której urzędnicy zauważyli, że prezydent Xi Jinping i kierownictwo Komunistycznej Partii Chin „przywiązują wielką wagę do wyjątkowej roli Fujiana w ogólnej strategii dla Tajwanu”.
„Będziemy… wspierać budowę (strefy demonstracyjnej) jako ważną inicjatywę mającą na celu pogłębienie zintegrowanego rozwoju w cieśninie i skonsolidowanie podstaw pokojowego zjednoczenia” – powiedział Pan Xianzhang, zastępca dyrektora Biura ds. Tajwanu Rady Państwa.
Koncepcja przekształcenia Fujianu w zintegrowaną strefę rozwoju z Tajwanem pojawiła się po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie Chin w 2021 roku, ale nie zawierała wówczas szczegółów.
Kiedy w czerwcu wysoki rangą przywódca Chin podniósł na forum plan integracji, Rada do Spraw Kontynentalnych Tajwanu nazwała tę propozycję „bezsensowną” i „bezcelową” oraz stwierdziła, że nie spełnia ona oczekiwań tajwańskiego społeczeństwa i „zmniejsza” Tajwan.
CNN zwróciło się do Rady do Spraw Kontynentalnych Tajwanu z prośbą o komentarz.
W swojej polityce Pekin obiecuje poprawę warunków dla tajwańskich firm do prowadzenia interesów w Fujianie, pogłębienie współpracy przemysłowej i kapitałowej oraz zachęcenie tajwańskich firm do notowania na chińskich giełdach.
Początkowo tajwańskie firmy będą mogły w ramach pilotażu inwestować w Fujianie i zakładać tam spółki zajmujące się produkcją radiowo-telewizyjną.
Polityka ma również na celu zachęcenie tajwańskich pracowników i rodzin do osiedlania się w Fujianie. Obiecuje ulepszenie programów opieki społecznej, aby ułatwić Tajwańczykom życie i pracę w prowincji – w tym zakup nieruchomości – oraz zapewnia równe traktowanie tajwańskich uczniów podczas zapisywania się do szkół publicznych.
Chińscy obserwatorzy zauważyli: „Dokument jest równoznaczny z nakreśleniem przyszłego planu rozwoju wyspy Tajwan, która, jak się oczekuje, zyska szerszą siłę napędową i perspektywy rozwoju dzięki integracji z Fujianem” – podaje państwowy dziennik Global Times.
Fujian, 40-milionowa prowincja po zachodniej stronie Cieśniny Tajwańskiej, jest najbliżej Tajwanu zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym.
Wielu Tajwańczyków to potomkowie imigrantów z Fujianu, którzy przybywali falami na przestrzeni wieków, przywożąc ze sobą dialekt, zwyczaje i religię, które stanowiły podstawę tradycyjnej kultury tajwańskiej populacji składającej się z większości Han.
Rządząca Partia Komunistyczna w Chinach od dawna stara się wykorzystać geograficzną, historyczną i kulturową bliskość Fujianu i Tajwanu jako argument za ściślejszą integracją gospodarczą i społeczną – a także ostatecznym zjednoczeniem – z wyspą.
Wysiłki integracyjne Pekinu skupiają się szczególnie na przybrzeżnych wyspach Kinmen i Matsu, które znajdują się znacznie bliżej Fujianu niż Tajwan i w przeszłości miały najsilniejsze powiązania z kontynentem.
We wtorkowej dyrektywie Pekin zobowiązał się do dalszego przyspieszania integracji między oddalonymi od siebie zaledwie o kilka kilometrów miastami Xiamen i Kinmen.
Obiecuje zbadanie współpracy w zakresie projektów infrastrukturalnych między obydwoma miastami, umożliwiających transport energii elektrycznej i gazu z Xiamen do Kinmen oraz połączenie obu miast mostem. Zgodnie z planem mieszkańcy Kinmen będą mogli cieszyć się takim samym traktowaniem jak mieszkańcy Xiamen.
Podobne działania integracyjne planowane są także dla miast Fuzhou i Matsu.
Dla niektórych mieszkańców Kinmen plany promowania lepszej łączności mogą być atrakcyjne. W tym roku ponadpartyjny sojusz ośmiu samorządów lokalnych w Kinmen zasugerował zbudowanie mostu do Xiamen w celu wzmocnienia więzi gospodarczych w ramach szerszej propozycji przekształcenia Kinmen w strefę zdemilitaryzowaną, czyli tzw. „Wyspę Pokoju”.
Położone na linii frontu między Tajwanem a Chinami miasto Kinmen było przedmiotem licznych ataków desantowych i ostrzału chińskiego wojska w latach następujących po chińskiej wojnie domowej.
Propozycja członków Rady zakładałaby wycofanie wszystkich tajwańskich żołnierzy i obiektów wojskowych z wysp i uczynienie z Kinmen miejsca rozmów między Pekinem a Tajpej mających na celu „deeskalację napięcia”.