Świat
Chiny i Rosja po raz pierwszy od 2006 roku zawetowały nowe sankcje ONZ wobec Korei Północnej
Posunięcie to nastąpiło po kilkunastu testach rakiet północnokoreańskich w tym roku, z których wszystkie naruszały poprzednie rezolucje ONZ i które, jak twierdzili urzędnicy amerykańscy, wymagały dalszej międzynarodowej reakcji.
Rezolucja wymaga dziewięciu głosów „tak” i żadnego weta ze strony stałych członków Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych, aby mogła zostać przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 pozostałych członków Rady Bezpieczeństwa.
Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield odrzuciła weta Rosji i Chin, które od 2006 roku nie zablokowały żadnego z dziewięciu poprzednich głosowań dotyczących sankcji, i stwierdziła, że powaga zagrożenia, jakie stanowi program zbrojeniowy Korei Północnej, nie uległa zmianie.
„Po raz pierwszy od 15 lat członek Rady Bezpieczeństwa ONZ zawetował, aby uniemożliwić Radzie wypełnienie jej obowiązku pociągnięcia KRLD (Korei Północnej) do odpowiedzialności za jej bezprawne rozprzestrzenianie”, powiedział wysłannik USA w oświadczeniu w imieniu USA, Japonii i Korei Południowej.
„Dzisiejsze weta są niebezpieczne. Dziś ci członkowie zajęli stanowisko, które nie tylko podważa wcześniejsze działania Rady Bezpieczeństwa, do których się zobowiązali, ale także podważa nasze zbiorowe bezpieczeństwo”.
Podczas sesji w siedzibie ONZ Thomas-Greenfield dodał: „Ci członkowie Rady zdecydowali, aby proliferator nie poniósł konsekwencji swoich działań i zademonstrowali bezwartościowość swojego słowa, dając KRLD stanowcze skinienie głowy”. „
Ambasador Chin przy ONZ przekonywał, że nowe sankcje wobec Korei Północnej nie powstrzymają jej programu zbrojeniowego, a zamiast tego zwiększą poziom testów.
Wysłannik Rosji podał również sytuację Covid w Korei Północnej jako powód swojego weta.
„Wzrost presji sankcji na Phenian jest nie tylko bezużyteczny, ale i niezwykle niebezpieczny ze względu na humanitarne konsekwencje takich środków” – powiedział ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Aleksiejewicz Nebenzya w przetłumaczonych komentarzach po głosowaniu.
Nebenzya powiedział, że presja sankcji na Koreę Północną w ciągu ostatnich 15 lat nie zadziałała.
„Począwszy od 2006 roku przyjęto wiele restrykcyjnych rezolucji przeciwko Pjongjangu, ale jak pokazała historia, paradygmat sankcji wciąż nie był w stanie zagwarantować bezpieczeństwa w regionie ani rozwiązać problemów związanych z nierozprzestrzenianiem rakiet i broni jądrowej” – powiedział rosyjski wysłannik .
Przed głosowaniem zarówno Chiny, jak i Rosja wezwały Waszyngton do wydania oświadczenia prezydenckiego, zamiast przedkładania projektu rezolucji Rady Bezpieczeństwa.
Jednak ambasador USA Thomas-Greenfield powiedział, że Chiny i Rosja nie są nawet otwarte na dyskusję o nowych sankcjach wobec Pjongjangu.
„Przez dziewięć tygodni rozpowszechnialiśmy projekt tej uchwały. W tym czasie, pomimo naszych zobowiązań do inkluzywności i elastyczności podczas konsultacji, kraje, które zawetowały tę rezolucję, odmówiły przyjęcia tekstu” – powiedziała.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”