Świat
Chiny i Arabia Saudyjska są częścią wielobiegunowego porządku światowego: ministrowie
- Chiny od lat penetrują Arabię Saudyjską jako najważniejszy partner handlowy królestwa i największy nabywca tamtejszej ropy.
- „Nie sądzę, aby nasze stosunki z USA i Chinami wzajemnie się wykluczały” – powiedział saudyjski minister inwestycji Khalid Al-Falih w rozmowie z CNBC.
- Stany Zjednoczone utrzymują bazy wojskowe w Arabii Saudyjskiej, sprzedają tam zaawansowaną broń oraz oferują szkolenia i wspólne operacje z armią saudyjską.
Arabia Saudyjska postrzega Chiny jako kluczowego partnera w wielobiegunowym świecie – i oczekuje się, że oba kraje zbliżą się do siebie dopiero w miarę wzrostu ich wspólnych interesów, saudyjski minister inwestycji Khalid Al-Falih powiedział CNBC.
„Jest to w pewnym sensie wielobiegunowy globalny porządek, który się pojawił – nie powstaje. Chiny są w tym kluczowym graczem”, powiedział Al-Falih Danowi Murphy’emu z CNBC podczas arabsko-chińskiej konferencji gospodarczej w Rijadzie we wtorek, która trwa już 10 lat.
Świat wielobiegunowy w tym kontekście oznacza system globalny, który nie jest zdominowany przez Zachód ani definiowany jako walka dwóch mocarstw, jak to miało miejsce podczas zimnej wojny.
„Lubimy wierzyć i myślę, że istnieją na to dowody, że Królestwo jest znaczącą częścią tego wielobiegunowego świata, który się wyłonił. I my dołożymy swoją cegiełkę nie tylko do rozwoju własnej gospodarki, ale także do rozwoju naszego regionu i poszerzenia naszych możliwości rozwojowych o Afrykę, Azję Środkową i subkontynent indyjski” – powiedział. „Wierzymy, że współpraca gospodarcza między Chinami a Arabia Saudyjska i Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) oraz cały region arabski będą jego zasadniczą częścią”.
W epoce postzimnowojennej Stany Zjednoczone były dominującą potęgą światową, najpotężniejszą siłą na planecie pod względem potęgi gospodarczej, militarnej i geopolitycznej. Rozwój Chin i krajów BRICS (innych gospodarek wschodzących, w tym Brazylii, Rosji, Indii i Republiki Południowej Afryki) oraz gniew w wielu częściach świata na wojny prowadzone przez Stany Zjednoczone i kampanie sankcji doprowadziły do coraz częstszych wezwań do wprowadzenia ładu światowego, w którym Władza była dalej rozdzielana między różne kraje.
Arabia Saudyjska postrzega siebie jako część tego, równoważąc swoje przyjaźnie zarówno z Chinami, jak i Stanami Zjednoczonymi. Królestwo stało się również znacznie bardziej aktywnym globalnym graczem, wykorzystując swoją potęgę finansową opartą na ropie naftowej do pobudzania międzynarodowego handlu i inwestycji oraz zdobywania wpływów na całym świecie.
„Myślę, że najważniejsze dla nas są możliwości dla chińskich i saudyjskich firm do inwestowania na arenie międzynarodowej w krajach trzecich… w sposób, który przynosi rozwój innym krajom rozwijającym się. Myślę, że ten szczyt sygnalizuje rosnącą tendencję w kierunku współpracy i partnerstwa Południe-Południe.”, powiedział, odnosząc się do globalnego Południa, „Ponieważ Południe ma obecnie wiele zaawansowanych technologii i ośrodków kapitałowych, nie jesteśmy już bardziej zależni od rozwiniętej północy. [as] w poprzednim porządku świata”.
Ponad 80-letnie stosunki między Rijadem a Waszyngtonem są często szeroko podsumowywane jako relacje dotyczące bezpieczeństwa ropy naftowej. Stany Zjednoczone utrzymują bazy wojskowe w Arabii Saudyjskiej, sprzedają tam zaawansowaną broń oraz oferują szkolenia i wspólne operacje z armią saudyjską.
Ale stosunki między USA a Arabią Saudyjską są w ostatnich latach napięte, ponieważ administracja Bidena próbowała potępić królestwo za łamanie praw człowieka i wpływać na poziom produkcji ropy, ale bezskutecznie.
Chiński prezydent Xi Jinping (po lewej) witany przez księcia Arabii Saudyjskiej Mohammeda bin Salmana Al Sauda (po prawej) w Pałacu Yamamah w Rijadzie, Arabia Saudyjska, 8 grudnia 2022 r.
Agencja Anadolu | Agencja Anadolu | Obrazy Getty’ego
Z drugiej strony Chiny od lat rosną – zwłaszcza gospodarczo – jako najważniejszy partner handlowy Arabii Saudyjskiej i największy odbiorca jej ropy. Jednak stosunki Rijadu z Pekinem są bardziej funkcjonalne i ekonomiczne niż strategiczne, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie zastąpiły one rolę USA w królestwie.
Jednakże, W ostatnich latach Arabia Saudyjska kupiła więcej chińskiej broni, zwłaszcza tych, których Waszyngton nie chciał sprzedać swojemu sojusznikowi z Zatoki Perskiej, takich jak śmiercionośne drony. Transfery technologii i chińskie projekty infrastrukturalne również rosną w królestwie, ponieważ saudyjski następca tronu, książę Mohammed bin Salman, stara się zdywersyfikować sojusze swojego kraju i uczynić go bardziej niezależnym.
Prezydent Chin Xi Jinping odwiedził Arabię Saudyjską w grudniu i oba kraje podpisały umowę o partnerstwie strategicznym, którą chińskie MSZ określiło wówczas jako „epokowy kamień milowy w historii stosunków chińsko-arabskich”.
„Widzę wyraźne przejście od relacji handlowych do podstawowych relacji inwestycyjnych” – powiedział Al-Falih o związkach swojego kraju z Pekinem.
„Już teraz dużo inwestujemy w Chinach, głównie w rafinację ropy naftowej i petrochemię. Ale były też inne inwestycje w technologię przez PIF (państwowy fundusz majątkowy Arabii Saudyjskiej) i inne firmy z sektora prywatnego. Ale w przyszłości zobaczymy więcej”. Światowi liderzy z Arabii Saudyjskiej podróżują do Chin, aby uzyskać dostęp do rozwijającego się rynku liczącego 1,4 miliarda konsumentów.
Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Faisal bin Farhan (z prawej) eskortuje sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena po jego przybyciu na spotkanie z ministrami GCC w Sekretariacie GCC w Rijadzie 7 czerwca 2023 r.
Fayez Nureldine | AFP | Obrazy Getty’ego
Warto zauważyć, że konferencja arabsko-chińska odbyła się zaledwie kilka dni po wizycie sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Rijadzie. Al-Falih zlekceważył myśl, że jego rosnące powiązania z Chinami stanowią zagrożenie dla USA
„Arabia Saudyjska będzie partnerem wszystkich głównych gospodarek świata. A Chiny są z pewnością doskonałym partnerem w tej dziedzinie” – powiedział.
„Mamy fantastyczne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, były one częścią naszych globalnych relacji od powstania nowoczesnej Arabii Saudyjskiej, jest to dobrze znane i uważam, że jest bardzo silne, jak pokazała wizyta prezydenta Bidena w zeszłym roku. Sekretarz stanu Blinken był tutaj w zeszłym tygodniu, tylko wzmacnia te silne relacje”.
Zauważając, że Stany Zjednoczone pozostają największym inwestorem zagranicznym królestwa, powiedział: „Nie sądzę, aby nasze stosunki z USA i Chinami wzajemnie się wykluczały. Myślę, że właściwie się uzupełniają”.
„Nie widzimy żadnych zakłóceń i tych relacji” – dodał minister. „Ale tym, co napędza naszą strategię, są z pewnością nasze własne interesy, a te z Chinami są silne i rosną”.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”