Najważniejsze wiadomości
Chiny. Chengdu. Amerykańska flaga została usunięta w konsulacie USA
Chiny objęły konsulat USA w Chengdu trzy dni po ogłoszeniu jego zamknięcia – poinformowało chińskie ministerstwo spraw zagranicznych. Wcześniej oficjalna chińska telewizja CCTV pokazywała zdejmowanie amerykańskiej flagi w konsulacie. Pekin nakazał zamknięcie konsulatu w piątek.
Chiny nakazały zamknięcie konsulatu USA w Chengdu w odwecie za zamknięcie chińskiego konsulatu w Houston w Teksasie. To wydarzyło się w zeszłym tygodniu.
Opuszczanie flagi w konsulacie
Zdjęcia przesłane przez CCTV w poniedziałek rano czasu lokalnego przedstawiają wolno opuszczającą się flagę wzdłuż masztu w kompleksie konsulatu. Zagraniczni dziennikarze nie mieli wstępu do tej misji dyplomatycznej. Wcześniej widziano pracowników konsulatu niosących worki, a autobus z zasłoniętymi oknami wyjeżdżał z konsulatu w nieznanym kierunku.
Ostatecznie chińskie MSZ ogłosiło, że o godz. 10:00 czasu lokalnego (3:00 czasu polskiego) Chiny „objęły” konsulat.
Według oświadczenia chińskiego MSZ, niektórzy pracownicy konsulatu USA w Chengdu „przekroczyli swoje uprawnienia, ingerując w wewnętrzne sprawy Chin i zagrozili chińskiemu bezpieczeństwu i interesom”.
Napięte stosunki USA-Chiny
W zeszłym tygodniu amerykańscy agenci weszli do zamkniętego chińskiego konsulatu w Houston. Według doniesień amerykańskich mediów, przedstawiciele serwisu mieli wejść do budynku tylnymi drzwiami z pomocą ślusarza.
Pekin zaprotestował przeciwko wtargnięciu i zapowiedział „odpowiednią i niezbędną reakcję”. W sobotę chińskie MSZ wydało oświadczenie, że budynek konsulatu jest „własnością narodu chińskiego”, a wejście do niego „stanowi naruszenie prawa międzynarodowego”.
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo nakazał zamknięcie zakładu w Teksasie w zeszłym tygodniu, określając je jako „ośrodek szpiegowania i kradzieży własności intelektualnej”. Dzień przed opróżnieniem konsulatu kamery telewizyjne wychwyciły dym z dziedzińca budynku.
Podkreśla się, że ostatnie wydarzenia pogorszyły i tak już napięte stosunki amerykańsko-chińskie. Spory między Waszyngtonem a Pekinem dotyczą przede wszystkim handlu, ale także Hongkongu, źródeł pandemii COVID-19 i rosnącej aktywności militarnej Pekinu.
Główne źródło zdjęć: PAP / EPA / ALEX PLAVEVSKI
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.