Connect with us

Świat

Chiński statek kosmiczny z 3 dokami na pokładzie ze stacją kosmiczną

Published

on

Chiński statek kosmiczny z 3 dokami na pokładzie ze stacją kosmiczną

BEIJING (AP) – Trzej chińscy astronauci zadokowali na stacji kosmicznej w swoim kraju wczesną środę, gdzie przez kilka dni będą nakładać się na trzyosobową załogę już na pokładzie, powiększając obiekt do maksymalnych rozmiarów.

Dokowanie do stacji Tiangong miało miejsce o godzinie 5:42 w środę, około 6,5 godziny po tym, jak statek kosmiczny Shenzhou-15 wystartował z Jiuquan Satellite Launch Center na pojeździe startowym Long March-2F.

Według Chińskiej Agencji Kosmicznej sześciomiesięczna misja, dowodzona przez Fei Junlonga i załoga Deng Qingming i Zhang Lu, będzie ostatnią w fazie budowy stacji. Zadokował trzeci i ostatni moduł stacji Na początku tego miesiąca jeden z ostatnich kroków w staraniach Chin o utrzymanie stałej załogowej obecności na orbicie.

Załoga Shenzhou-15 będzie pracować przez kilka dni obok istniejącej trzyosobowej załogi ze stacji Tiangong, która powróci na Ziemię po sześciomiesięcznej misji.

57-letni Fei jest weteranem czterodniowej misji Shenzhou 6 z 2005 roku, podczas której Chiny po raz drugi wysłały człowieka w kosmos. Deng i Zhang wykonują swoje pierwsze loty kosmiczne.

Stacja osiągnęła teraz maksymalny rozmiar, z trzema modułami i trzema dołączonymi statkami kosmicznymi o łącznej masie prawie 100 ton.

Tiangong może pomieścić jednocześnie sześciu astronautów, a przekazanie zajmie około tygodnia. Oznacza to pierwszy obrót załogi na orbicie.

Chiny nie powiedziały jeszcze, jakie dalsze prace są potrzebne do ukończenia stacji. Planowany start w przyszłym roku to Kosmiczny Teleskop Xuntian, który, choć nie jest częścią Tiangong, może orbitować sekwencyjnie ze stacją i od czasu do czasu dokować do niej w celu konserwacji.

Bez dołączonego statku kosmicznego chińska stacja waży około 66 ton – ułamek Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która wystrzeliła swój pierwszy moduł w 1998 roku i waży około 465 ton.

Z żywotnością od 10 do 15 lat, Tiangong może pewnego dnia być jedyną stacją kosmiczną, która nadal będzie działać, jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przejdzie na emeryturę zgodnie z planem w nadchodzących latach.

Chociaż załogowy program kosmiczny Chin ma w tym roku oficjalnie trzy dekady, tak naprawdę wystartował w 2003 roku, kiedy Chiny stały się trzecim krajem po USA i Rosji, który wysłał człowieka w kosmos własnymi środkami.

Program jest kierowany przez wojskowe skrzydło rządzącej Partii Komunistycznej, Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, i został zrealizowany prawie w całości bez wsparcia z zewnątrz. USA zabroniły Chinom wstępu na Międzynarodową Stację Kosmiczną ze względu na powiązania wojskowe swojego programu, chociaż Chiny mają ograniczoną współpracę z agencjami kosmicznymi innych krajów.

Chiny również odniosły sukcesy w misjach bezzałogowych: ich łazik Yutu 2 jako pierwszy zbadał mało znaną drugą stronę Księżyca.

Chińska sonda Chang’e 5 również zwróciła skały księżycowe na Ziemię w grudniu 2020 r., po raz pierwszy od lat 70. XX wieku, a inny chiński łazik szuka dowodów życia na Marsie.

Urzędnicy twierdzą, że rozważają ewentualną misję załogową na Księżyc, chociaż nie zaproponowano żadnego harmonogramu, nawet gdy NASA rozwija program eksploracji Księżyca Artemis, którego celem jest wysłanie czterech astronautów wokół Księżyca w 2024 r. i wylądowanie tam ludzi już w 2025 r.

Chociaż chiński program kosmiczny przebiega w większości sprawnie, wywołał również kontrowersje. Pekin odrzucił zarzuty, że pozwolił na niekontrolowane spadanie stopni rakiet na Ziemię po tym, jak NASA oskarżyła ich o „niespełnienie odpowiedzialnych standardów dotyczących ich kosmicznych śmieci”. Części chińskiej rakiety wylądowały na Oceanie Indyjskim.

Podobno Chiny opracowują również ściśle tajny samolot kosmiczny, a jego rosnące możliwości kosmiczne są zawarte w najnowszej strategii obronnej Pentagonu, która mówi, że program jest elementem „holistycznego podejścia Chin do wspólnej wojny”.

READ  Alaksandr Łukaszenka: Znajdziemy każdego demonstranta
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *