Świat
Chiński punkt oparcia prezydenta Filipin Duterte nie złagodził napięć na Morzu Południowochińskim
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Pekinie w kwietniu 2019 roku.
Kenzaburo Fukuhara | Aktualności Kyodo | Obrazy Getty
Ponad pięć lat później przyjazna Pekinowi postawa prezydenta Filipin Rodrigo Duterte nie poskromiła asertywności Chin na kontrowersyjnym Morzu Południowochińskim – a kolejny przywódca Filipin powinien rzucić wyzwanie Pekinowi bardziej odważnie, powiedział analityk ds. polityki i ryzyka.
Filipiny wytrzymają Wybory parlamentarne na nowego prezydenta w maju kiedy kończy się sześcioletnia kadencja Duterte. Duterte szukał bliższych więzi z Pekinem i zgodził się odłożyć na bok spór terytorialny między swoim krajem a Chinami na Morzu Południowochińskim.
Chiny i ich sąsiedzi z Azji Południowo-Wschodniej, w tym Filipiny, od dziesięcioleci są uwikłani w spory terytorialne na Morzu Południowochińskim.
Chiny twierdzą, że prawie cała droga wodna. W ostatnich latach Chiny budowały sztuczne wyspy na morzu, podczas gdy chińskie floty rybackie i Statki milicji morskiej Obszary roju, które są uznawane na arenie międzynarodowej jako należące do innych krajów.
„Najlepszym scenariuszem dla Filipin byłaby zmiana sposobu myślenia wybranych głów państw w maju 2022 roku” – powiedziała Peaches Lauren Vergara, dyrektor ds. praktyki strategicznej inteligencji w Amador Research Services, firmie badawczo-doradczej.
Następny prezydent Filipin powinien odejść od „defetystycznej postawy obecnego przywództwa” i mocniej kwestionować roszczenia Chin, napisała Vergara. grudniowy raport opublikowany przez Asia Society Policy Institute.
CNBC zwróciło się do filipińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz chińskich ambasad w Singapurze i na Filipinach o skomentowanie raportu. W momencie publikacji nikt nie odpowiedział.
Napięcia z Chinami
Zaledwie kilka miesięcy po kadencji Duterte obiecane przez Chiny inwestycje infrastrukturalne na Filipinach nie spełniły oczekiwań, podczas gdy napięcia między Manilą a Pekinem na Morzu Południowochińskim ponownie narastają grudniowy raport think tanku International Crisis Group.
„Wielu na Filipinach jest coraz bardziej sceptycznie nastawionych do zbliżenia z Chinami, jeśli wiąże się to z rezygnacją z różnych kontrowersyjnych cech morskich” – czytamy w raporcie.
Morze Południowochińskie, bogata w zasoby droga wodna, stanowi około 27% całkowitej produkcji rybnej Filipin, powiedział Vergara w raporcie Asia Society Policy Institute. Grupa naukowców podobno przed tym ostrzegała Chińska działalność na spornych wodach zagraża rybołówstwu.
Tymczasem napięcia z Chinami utrudniły filipińskie poszukiwania ropy naftowej na morzu.
„Ma to poważny wpływ na zdolność kraju do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego jako podstawowego źródła gazu ziemnego dla dostaw energii elektrycznej – Malampaya – zbliża się do wyczerpania – powiedziała Vergara.
Niektórzy w rządzie Duterte protestowali przeciwko obecności chińskich statków w częściach Morza Południowochińskiego, które zostały uznane przez społeczność międzynarodową za należące do Filipin.
W maju minister spraw zagranicznych Teodoro Locsin Jr. wysłał niezwykle agresywny tweet do Pekinu kiedy oba kraje zderzyły się na Morzu Południowochińskim. Locsin Jr. oskarżył Chiny o nadwyrężenie swojej „przyjaźni” z Filipinami.
Filipiński wyścig prezydencki
Rosnąca asertywność Chin i „uległość” Duterte wobec Pekinu zwróciły uwagę opinii publicznej na kwestie związane z Morzem Południowochińskim na Filipinach, powiedział Vergara.
Niektórzy analitycy twierdzą, że filipińscy kandydaci na prezydenta, którzy wystąpią prochińsko, mogą spotkać się z publicznym sprzeciwem.
Były senator Ferdinand „Bongbong” Marcos Jr., syn zmarłego dyktatora Ferdinanda Marcosa, przemawia do mediów po zgłoszeniu swojej kandydatury w wyborach prezydenckich w 2022 r. w Sofitel Harbor Garden Tent 6 października 2021 r. w Pasay, Metro Manila, Filipiny.
Rouelle Umali | Getty Images Aktualności | Obrazy Getty
Ferdinand „Bongbong” Marcos Jr. – syn i imiennik zmarłego dyktatora Ferdinanda Marcosa – prowadził w najnowszym sondażu opinii o wyścigu prezydenckim. W grudniowym sondażu przeprowadzonym przez niezależną firmę badawczą Pulse Asia, 53% respondentów wybrało Marcosa Jr. jako preferowanego kandydata na prezydenta.
W porównaniu z Duterte, Marcos Jr. będzie dążył do „bardziej zrównoważonych relacji” z USA i Chinami, jeśli zostanie wybrany, powiedział w raporcie z zeszłego miesiąca Peter Mumford, dyrektor ds. praktyki w południowo- i południowo-wschodniej Azji doradczej Eurasia Group.
Poruszaj się po konkurencji między USA a Chinami
Morze Południowochińskie to jedna z kontrowersyjnych kwestii w geopolitycznej rywalizacji między USA a Chinami. Administracja Prezydenta USA Joe Biden ma wezwał do „nielegalnych” roszczeń Chin oraz „Znęcanie się” w morzu.
Filipiny są w trudnej sytuacji w tym konkursie. Kraj Azji Południowo-Wschodniej ma umowa obronna z USA, a Chiny są największym sąsiadem i najważniejszym partnerem gospodarczym.
„Kluczowym pytaniem pozostaje, czy Filipiny mogą nawigować między Chinami a Stanami Zjednoczonymi bez zbrojnej konfrontacji, zmuszającej je do wybrania którejkolwiek ze stron”, powiedziała Międzynarodowa Grupa Kryzysowa.
„Manila w tej chwili dobrze się zabezpiecza. Ale jego balansowanie może wkrótce stać się nie do utrzymania, ponieważ Pekin będzie próbował egzekwować swoje regionalne ambicje i odepchnąć Waszyngton ”- dodał.
Według think tanku Filipiny nie są w stanie samodzielnie rozwiązać sporu o Morze Południowochińskie. Kraj powinien współpracować ze swoimi sąsiadami w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak zarządzanie rybołówstwem i egzekwowanie prawa, aby rozwiązać ich spory terytorialne.
Filipiny powinny również naciskać na „kodeks postępowania” między krajami Azji Południowo-Wschodniej a Chinami, aby zarządzać napięciami na morzu, jednocześnie utrzymując otwarty kanał dyplomatyczny z Pekinem w celu zmniejszenia nieporozumień, powiedziała Międzynarodowa Grupa Kryzysowa.
„Żaden z tych kroków nie rozwiąże pogłębiającego się sporu morskiego, ale może pomóc zminimalizować ryzyko przekształcenia się incydentów na morzu w konflikt”.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”