Connect with us

Gospodarka

Chińczycy nie podrobią polskiej wódki. Umowa między UE a Chinami chroni produkty z oznaczeniem geograficznym

Published

on

Chińczycy nie podrobią polskiej wódki.  Umowa między UE a Chinami chroni produkty z oznaczeniem geograficznym

Unia Europejska podpisała z Chinami porozumienie o wzajemnej ochronie 100 europejskich oznaczeń geograficznych i 100 chińskich oznaczeń przed fałszerstwem i przywłaszczeniem praw – napisał Wiadomościhandlowe.pl. Wśród 100 europejskich produktów znajduje się Polska Vodka – Polish Vodka – informuje Unia Europejska.

Umowa, która została podpisana po raz pierwszy w listopadzie 2019 r., Miała przynieść obopólne korzyści gospodarcze i przybliżyć konsumentom po obu stronach gwarantowane produkty wysokiej jakości. Odzwierciedla deklarację UE-Chiny, że będą przestrzegać zobowiązań podjętych na poprzednich szczytach UE-Chiny i przestrzegać zasad międzynarodowych jako podstawy stosunków handlowych.

– Europejskie oznaczenia geograficzne produktów są znane ze swojej jakości i różnorodności. Ważne jest, aby je chronić na poziomie unijnym i globalnym – powiedział komisarz ds. Rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Wojciechowski. – Jestem dumny, że porozumienie to wkrótce wejdzie w życie i potwierdzi naszą wolę ścisłej współpracy z naszymi globalnymi partnerami handlowymi, takimi jak Chiny. Europejskie oznaczenia geograficzne produktów są znane ze swojej jakości i różnorodności. Ważne jest, aby chronić je na poziomie UE i globalnym, aby zapewnić ich autentyczność i chronić ich reputację. Dodał, że umowa pomoże i wzmocni nasze więzi handlowe, z korzyścią dla naszego sektora rolno-spożywczego i konsumentów po obu stronach.

Jak podkreśla Unia Europejska, rynek chiński ma duży potencjał wzrostu, jeśli chodzi o żywność i napoje z Europy. Chiny były trzecim rynkiem docelowym dla unijnych produktów rolno-spożywczych w 2019 r. O wartości 14,5 mld EUR. Jest to również drugi rynek docelowy (9% całości) dla wywozu z UE produktów chronionych oznaczeniem geograficznym, w tym win, produktów rolno-spożywczych i napojów spirytusowych. Dzięki umowie europejscy konsumenci mogą również odkryć prawdziwe chińskie specjały.

„Unijna lista oznaczeń geograficznych, które mają być chronione w Chinach, obejmuje produkty takie jak cava, szampan, feta, irlandzka whisky, piwo monachijskie, ouzo, polska wódka, przesyłki pocztowe, szynka z Parmy i Queso Manchego. Chińskie produkty na liście obejmują Na przykład: Pixian Dou Ban (Pixian Bean Paste), Anji Bai Cha (Anji White Tea), Panjin Da Mi (Panjin Rice) i Anqiu Da Jiang (Anqiu Ginger). ”- wymienia UE w zawiadomieniu.

READ  bne IntelliNews – Zełenski twierdzi, że pocisk, który uderzył w Polskę, był rosyjski i obawia się, że poparcie Zachodu dla Ukrainy słabnie

Po podpisaniu i zatwierdzeniu umowy przez Parlament Europejski zostanie ona formalnie przyjęta przez Radę. Powinien wejść w życie na początku 2021 roku.

Systemy jakości UE – z 3300 nazwami UE zarejestrowanymi jako oznaczenia geograficzne – chronią nazwy niektórych produktów, aby promować ich wyjątkowe cechy związane z ich pochodzeniem geograficznym i tradycyjnym know-how.

Dzięki dwustronnym umowom podobnym do umów z Chinami ochrona w UE obejmuje również około 1250 oznaczeń geograficznych dla produktów z krajów spoza UE. Umowy te chronią również oznaczenia geograficzne UE w krajach partnerskich: około 40 000 przypadków ochrony oznaczeń geograficznych na całym świecie.

Wartość rynkowa oznaczeń geograficznych UE wynosi około 74,8 mld EUR, z czego 6,8% to żywność i napoje w UE, a ich eksport, szacowany na 16,9 mld EUR, stanowi 15,4%. całkowity eksport żywności i napojów z UE.

Współpraca między UE a Chinami w tej dziedzinie rozpoczęła się w 2006 roku i zaowocowała ochroną 10 nazw oznaczeń geograficznych po obu stronach w 2012 roku. Ta przedwstępna umowa była podstawą dzisiejszej współpracy.

Konrad Kaszuba

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Zaangażuj się i czytaj wiadomości biznesowe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *