Connect with us

Zabawa

„Chasing Zebras” z dr Hamiltonem Margaret Nowaczyk opisuje swoją walkę z chorobą psychiczną

Published

on

„Chasing Zebras” z dr Hamiltonem  Margaret Nowaczyk opisuje swoją walkę z chorobą psychiczną

Stare przysłowie medyczne mówi: „Kiedy słyszysz tętent kopyt, myśl o koniach, a nie o zebrach.” Diagnostycznie oznacza to nie gonienie za egzotyczną chorobą (zebrą), jeśli objawy sugerują coś powszechnego (koń).

DR Małgorzata NowaczykJednak przez całą swoją karierę polowała na zebry. Nowaczyk jest genetykiem klinicznym i profesorem pediatrii oraz profesorem McMaster University i DeGroote School of Medicine w Hamilton.

Jej specjalnością jest diagnostyka, czasem prenatalna i opieka nad dziećmi z zaburzeniami genetycznymi, czasem bardzo rzadkimi, a także doradzanie rodzicom ich pacjentów.

To fascynująca dziedzina medycyny. W pewnym sensie Nowaczyk to prawdziwa wersja dr. House, telewizyjny detektyw medyczny, grany przez aktora Hugh Laurie, który zawsze wydaje się diagnozować niediagnostyczne. (Więcej o opinii Nowaczyka na temat fikcyjnego Dr House’a później).

Nowaczyk jest także bardzo utalentowanym, wielokrotnie nagradzanym pisarzem z tytułem Master of Fine Arts in Creative Writing z University of British Columbia.

Możesz dowiedzieć się, jak dobra jest pisarką, czytając jej nową książkę, Chasing Zebras, A Memoir of Genetics, Mental Health and Writing, niedawno wydaną przez Hamilton Wydawnictwo Wolsak & Wynn.

„Chasing Zebras” opowiada historię niezwykłego życia, które zaczęło się w Polsce. Jej rodzina uciekła z komunistycznego reżimu, gdy Nowaczyk uczęszczał do liceum. Spędzili kilka miesięcy w austriackim obozie dla uchodźców, zanim wyemigrowali do Toronto.

Nowaczyk przyjechała do Kanady w 1981 roku z zaledwie podstawową znajomością języka angielskiego, ale szybko postanowiła zostać idealną Kanadyjką, zmieniając swoje imię na Margaret z polskiego Małgorzata, które niewielu jej kolegów z klasy czy nauczycieli potrafiło wymówić.

Jej dążenie do perfekcji stało się obsesyjne. Musiała być najlepsza we wszystkim, zwłaszcza w szkole, w której się wyróżniała, i została przyjęta na studia licencjackie na Uniwersytecie w Toronto, a potem na uniwersytecką szkołę medyczną, najlepszą w kraju. Jej celem było zostać genetykiem klinicznym w Toronto Hospital for Sick Children.

READ  Odkryj Nieudany napad w serwisie Netflix

Ale zawsze coś ich powstrzymywało. W 13 klasie Nowaczyk przeszła przez kilka tygodni „śmieszną fazę”, w której straciła cały zapał, ambicję i zainteresowanie szkołą. „Zabawna magia” wpłynęła na ich oceny, wystarczająco dobre, by zostać przyjętym na studia, ale nie na tyle dobre, by otrzymać oferty stypendialne.

W ciągu 15 lat jej edukacji pomaturalnej zdarzały się inne „śmieszne napady” depresji, po których czasami następowały okresy nadpobudliwości maniakalnej. Nie dostała stałej pracy w Toronto Sick Children’s Hospital, pracy, której zawsze pragnęła, ale w 1997 roku dostała pracę jako genetyk kliniczny w McMaster, gdzie jej mąż Jimm również pracował jako internista.

Kariera Nowaczyka rozpoczęła się w McMaster. Jako genetyk zdobyła międzynarodową renomę, jest autorką 120 recenzowanych artykułów do publikacji genetycznych i została mianowana profesorem w 2014 roku.

Nowaczyk wraz z mężem i dwoma synami zamieszkała w domu w West Hamilton, niedaleko kampusu McMaster. Dorastała, by pokochać miasto, ale jej walka z chorobami psychicznymi trwała i czasami zakłócała ​​jej życie rodzinne. Nastąpił kryzys i u Nowaczyka ostatecznie zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową. Były leki i wreszcie pięciotygodniowy pobyt w szpitalu.

„Nigdy się tego nie wstydziłem” – mówi Nowaczyk w wywiadzie. „To tylko część mnie. Myślę, że to całkowicie biologiczna sprawa. W rzeczywistości diagnoza sprawiła, że ​​poczułem się lepiej.”

W szpitalu doradzono jej, aby przetworzyła swoje myśli i uczucia w dzienniku. Zawsze kochała drukowane słowo i teraz używała go jako terapii refleksyjnej. Zapisała się na kurs kreatywnego pisania w McMaster i zainteresowała się sztuką opowiadania historii.

„Możesz sobie pomóc, stając się bezbronnym z boku, a kiedy zaakceptujesz swoją bezbronność, o wiele łatwiej jest poprosić o pomoc w sprawie tego, co mi się przydarzyło”, mówi.

Kontynuując pracę w McMaster, napisała dwa przewodniki po genealogii i analizie rodowodów medycznych. W swoim rodzinnym kraju, w Polsce, stali się bestsellerami. Jej prace ukazywały się również w czasopismach literackich, takich jak Geist, The New Quarterly Review, Prairie Fire i The Antigonish Review, a także w kilku medycznych czasopismach literackich w Stanach Zjednoczonych i Polsce.

READ  Festiwal Filmów Unii Europejskiej, który odbędzie się od 4 do 13 listopada, pokaże 27 filmów w 23 językach

Nowaczyk stał się także orędownikiem medycyny narracyjnej, praktyki, która zachęca lekarzy do pisania notatek w języku potocznym, aby lepiej zrozumieć pacjentów i ich choroby.

W jakiś sposób Nowaczyk znalazła czas na studia magisterskie z kreatywnego pisania na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Rozważała napisanie beletrystyki do swojej pracy magisterskiej, ale stwierdziła, że ​​jej wykładowcy i koledzy z pracy uznali jej historie o swojej pracy za fascynujące. Postanowiła zamiast tego napisać pamiętniki.

Rezultatem jest „Chasing Zebras”, termin używany również przez fikcyjnego dr. Dom używany w popularnym programie telewizyjnym.

A co robi prawdziwy dr. Nowaczyka przez fikcyjnego dr. Dom?

„Nienawidziłam tego programu” – mówi. „To było takie nierealne. Takiej osobie nigdy nie pozwolono na praktykę medyczną, nawet 15 lat temu, kiedy leciał ten program. Był brutalny, niestosowny i nieprofesjonalny, poza tym, że był narkomanem.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *