Connect with us

Gospodarka

Ceny gazu w Europie znów rosną w związku z nowym okresem chłodu

Published

on

Ceny gazu w Europie znów rosną w związku z nowym okresem chłodu



Europejskie referencyjne ceny gazu ziemnego wzrosły w środę trzeci dzień z rzędu, ponieważ dostawy gazu z Rosji przez Ukrainę i Polskę utrzymują się na niskim poziomie, ponieważ do Europy napływa kolejny zimny okres.

W środę ceny gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF, będącym punktem odniesienia dla europejskiego gazu, wzrosły do ​​południa o 6 procent, po wzroście o 30 procent we wtorek.

Europejskie ceny gazu odzwierciedlają rosnące obawy, że rosyjski gaz ziemny przepływający do Europy przez Ukrainę i Polskę był w ostatnich dniach wyjątkowo niski.

Dostawy rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę na początku tego tygodnia spadły do ​​najniższego dziennego wolumenu od stycznia 2020 r. Codzienny tranzyt gazu z Rosji na zachód przez Ukrainę do Europy w poniedziałek był o połowę mniejszy niż zarezerwowany na ten dzień przez Rosję – napisał we wtorek na Facebooku Sergiy Makogon, dyrektor generalny ukraińskiego operatora systemu przesyłowego Gazowy OSP, dodając, że oczekuje się kontynuacji spadku wolumenu gazu tranzytowego. To najniższy wolumen gazu w tranzycie, jaki Rosja wysłała przez Ukrainę od stycznia 2020 r., powiedział Makogon.

Ukraina oskarżyła Rosję o celowe wstrzymywanie dostaw gazu do Europy w miesiącach zimowych w celu wymuszenia zgody na kontrowersyjny projekt gazociągu Nord Stream 2, kierowany przez Gazprom.

Pod koniec grudnia ukraiński operator systemu przesyłowego wysłał pismo do Federalnego Ministerstwa Gospodarki, w którym stwierdza: „Jesteśmy głęboko przekonani, że Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu do Unii Europejskiej”.

Nord Stream 2 czeka na zatwierdzenie w Niemczech, a następnie na przegląd ze strony UE, który prawdopodobnie przesunie datę uruchomienia gazociągu znacznie poza obecny zimowy sezon grzewczy w Europie.

READ  Codzienna aktualizacja: 28 września 2022 r.

Ze względu na mniejszy wolumen tranzytu przez Ukrainę oraz 16. dzień z rzędu, w którym gaz płynie gazociągiem Jamał-Europa przez Białoruś do Polski i Niemcy w przeciwnym kierunku z Niemiec do Polski, w środę ceny gazu ziemnego w Europie nadal rosły.

„Nerwowość na europejskim rynku gazu znów rośnie… Wynika to głównie z zastoju dostaw rurociągów z Rosji przez Ukrainę” – pisze analityk Commerzbanku Barbara Lambrecht w komunikacie cytowanym przez Reuters.

„Gaz w UE jest o trzeci dzień wyższy w przypadku słabych dostaw z rosyjskiego Gazpromu przez Polskę i Ukrainę, gdy temperatury zaczynają ponownie spadać. Obserwuj rozprzestrzenianie się TTF od marca do kwietnia pod kątem oznak stresu związanego z przechowywaniem” – powiedział Ole Hansen, szef strategii surowcowej. w Saxo Banku.

Tsvetana Paraskova dla Genealogii olejów

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *