technologia
Centrum badań i rozwoju (B+R)
Strategia polega na wyborze. Jakość myślenia podczas podejmowania decyzji jest czynnikiem decydującym o sukcesie firmy. Dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w branży, aby mieć pewność, że trafisz w sedno.
Zrównoważony rozwój strategii stał się niezbędny do osiągnięcia większego sukcesu i przezwyciężenia nieprzewidzianych sytuacji. Aby osiągnąć antykruchość, liderzy branży zwiększają swoje wydatki na badania i rozwój inżynieryjny (ER&D), aby przyspieszyć innowacje i ulepszyć rozwiązania w zakresie rozwoju produktów. Jednym z kluczowych obszarów decyzji dla kadry kierowniczej z różnych branż jest eksploracja lokalizacji offshore z dużymi dostępnymi pulami talentów w zakresie umiejętności cyfrowych, silną infrastrukturą technologiczną i przepisami przyjaznymi dla biznesu. Lokalizacje te są potencjalnymi globalnymi hotspotami talentów, które można wykorzystać do rozszerzenia możliwości Przedstawiamy technologie nowej generacji, Twórz dowody koncepcji (POC).I Popraw jakość obsługi klientaaby wymienić tylko kilka.
Najnowszy raport Zinnova identyfikuje hotspoty Globalnego Centrum Doskonałości (COE). Polska jako wschodzący ośrodek innowacji technologicznych na którym działają już duże międzynarodowe firmy, takie jak IBM, Samsung, Intel itp., które korzystają z dynamicznego ekosystemu, jaki ma do zaoferowania ten kraj.
Dlaczego Polska uznawana jest za centrum rozwoju oprogramowania?
1. Talent
Polska jest siódmym co do wielkości krajem w Europie i dysponuje pulą talentów w sektorze technologii 170 tys.+, przy czym Warszawa i Kraków posiadają 55% puli talentów IT. Wśród krajów Europy Wschodniej Polska to ma największa pula talentów zarówno jeśli chodzi o uznane talenty, jak i talenty z zagranicy (talenty przybywające do pracy i na studia wyższe), zwłaszcza z takich krajów jak Ukraina, które w ostatnich latach doświadczyły narastających niepokojów geopolitycznych.
Ten niszowy talent obejmuje obszary tworzenia oprogramowania, zarządzania bazami danych, przetwarzania w chmurze, analityki dużych zbiorów danych/wywiadu biznesowego, cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji (AI), uczenia maszynowego (ML), nauki o danych, Internetu rzeczy (IoT) i blockchain. Również Obecność 600 COE w Polsce, świadczących usługi tworzenia oprogramowania i wsparcia IT dla firm na całym świecie, podkreśla polską wiedzę specjalistyczną w dziedzinie IT. Ponadto 35% centrów obsługuje procesy w więcej niż pięciu językach. Dlatego też talent tutaj jest dobrze wyszkolony, wysoko wykwalifikowany, wielojęzyczny i obecny wszędzie Sektory Oprogramowanie i Internet, Bankowość, Usługi finansowe i ubezpieczenia (BFSI), Telekomunikacja, Motoryzacja i Opieka zdrowotna. Średnia roczna pensja jest również przystępna: inżynierowie oprogramowania zarabiają 48 000 dolarów, podczas gdy waha się ona od 37 000 dolarów na stanowiskach zajmujących się pisaniem tekstów technicznych do około 60 000 dolarów w przypadku menedżerów produktu.
Co ciekawe, średnia kształtuje się w Polsce ze względu na ogromne zapotrzebowanie na talenty i ostrą konkurencję Wskaźnik wahań w kraju wynosi około 20%. Jednakże ten wskaźnik rotacji może wahać się od 10 do 30%, przy zadowalającym wskaźniku rotacji wynoszącym 10% w przypadku firm, które koncentrują się na rozwijaniu oferty produktów lub mają silną strategię zarządzania talentami, oraz wysokim 30% w przypadku firm, które koncentrują się na utrzymaniu usług lub te, którym brakuje silnej strategii zaangażowania i rozwoju pracowników.
2. Dojrzałość ekosystemu
Uniwersytety
Polska jest czołowym kierunkiem edukacyjnym w Europie i posiada blisko 428 szkół wyższych. Tak naprawdę to kraj jest za to odpowiedzialny 50% (94 000) absolwentów kierunków STEM co roku przez Europę Środkowo-Wschodnią. Na polskich uczelniach czołowymi studentami zagranicznymi są studenci z Ukrainy i Białorusi, na trzecim i czwartym miejscu plasują się Hindusi i Hiszpanie.
Spośród 428 uniwersytetów są 25 polskich uczelni znajduje się w gronie 350 najlepszych uczelni EECA (Europa Wschodnia i Azja Centralna)., a Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski zajęły odpowiednio 6. i 7. miejsce. Te dwie i inne duże instytucje technologiczne rozszerzyły swoje centra badawcze, aby stać się bardziej widocznymi w takich obszarach, jak sztuczna inteligencja, inżynieria oprogramowania, uczenie maszynowe, bioinformatyka, złożoność obliczeniowa itp. Poza tym są takie kilka programów dla studentów gościnnych, takich jak program Erasmuswe współpracy z innymi europejskimi uniwersytetami w celu dalszego doskonalenia młodych umysłów.
B. Ekosystem start-upowy
Polska jest w domu Ponad 400 start-upów technologicznych, przy czym najlepiej rozwiniętymi węzłami są Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk i Poznań. Miasta te kładą duży nacisk na Big Data, IOT, FinTech i EdTech, a także inne nowoczesne technologie.
Kraj w rankingach 4. miejsce w całej Europie pod względem przyjazności dla start-upów i jest liderem w finansowaniu venture capital (VC) (zarówno w Europie Środkowej, jak i Wschodniej) z łączną liczbą 722 miliony dolarów inwestowane od 2013 roku.
C. Dostawcy usług IT (SP)
Obsługa informatyczna (Wdrożenia, integracja, obsługa techniczna, doradztwo i outsourcing) odpowiadają za 29% obrotów branży IT w Polscez około 25% siły roboczej IT jest zatrudnionych w spółkach SP. Znajduje to odzwierciedlenie w obecności w Polsce wiodących firm SP, takich jak między innymi EPAM, GlobalLogic, IBM i Hewlett Packard, czyniąc z Polski centrum outsourcingu technologii informatycznych (ITO).
W dodatku jest duży Obecność firm globalnych Działamy w różnych sektorach. Na przykład Microsoft, Intel, Motorola, Procter & Gamble itp. mają tu swoje centra ER&D i mogą potencjalnie wykorzystać talenty w regionie.
3. Wskaźnik łatwości prowadzenia działalności gospodarczej
Łączność
Polska leży blisko Europy Środkowej i należy do strefy Schengen, w której 26 krajów europejskich zniosło swoje granice wewnętrzne nieograniczonego ruchu pasażerskiego. Pomogło to potencjalnym kandydatom w znalezieniu pracy w krajach sąsiadujących, takich jak Łotwa, Litwa i Dania.
B. Ochrona danych i IP
Jako część Unii Europejskiej Polska jest integralną częścią zgodności z RODO Zapewnia to rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony danych i ochrony danych IP. Firmy mogą korzystać z RODO, aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę danych podczas budowania swojej infrastruktury cyfrowej w kraju.
C. język
Najczęściej używanymi językami w Polsce są polerowanie, Niemiecki, i angielskiktóre pomagają zaangażowanym osobom komunikować się skutecznie i bez barier językowych.
D. Różnorodność płci
Tam jest 32% Różnorodność płci obserwowana w firmach zajmujących się tworzeniem oprogramowania pokazuje zróżnicowany i włączający ekosystem miejsca pracy.
mi. opodatkowanie
Nowa Ustawa o promocji inwestycji wprowadzona w 2018 rpomaga firmom uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego – 19% w przypadku podatku dochodowego od osób prawnych i 17 do 32% w przypadku podatku od osób fizycznych, po spełnieniu określonych warunków zależnych od lokalizacji.
F. Prawa pracownicze
Obywatele UE nie potrzebują pozwolenia na pracę, aby zostać zatrudnieni lokalnie. Mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy (można się o nie ubiegać w Urzędzie Wojewódzkim), które jest ważne przez trzy lata i podczas którego jest objęte także ubezpieczeniem zdrowotnym i społecznym. Jednak perspektywy się skończyły Kraje spoza UE zazwyczaj wymagają oficjalnej oferty pracy od polskiej firmy w celu uzyskania pozwolenia na pracę. Firmy SP, takie jak Accenture, IBM, HP itp., są przede wszystkim sponsorami tych pozwoleń na pracę.
30% pracowników IT jest zaangażowanych w modelu B2BZasadniczo jest to bezpośrednia relacja biznesowa pomiędzy specjalistą a firmą, z uzgodnionym okresem wypowiedzenia wynoszącym zwykle jeden miesiąc. W tym modelu CTC (Cost to Company) to ustalona miesięczna kwota oparta na fakturze, podatku VAT (23%), podatku dochodowym (19%) i ZUS. Okres wypowiedzenia dzieli się na 3 kategorie:
- 2 tygodnie, jeśli okres zatrudnienia wynosi < 6 miesięcy
- 1 miesiąc, jeżeli okres zatrudnienia wynosi > 6 miesięcy i < 3 lata
- 3 miesiące, jeżeli staż pracy przekracza 3 lata
Polskie prawo jest umiarkowanie skoncentrowane na pracowniku. Wysokość odprawy zależy od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi od jednego do trzech miesięcy wynagrodzenia. Ponadto w przypadku zwolnienia pracodawca w Polsce ma obowiązek poinformować związek o zamiarze zwolnienia pracownika i podać ważne przyczyny zwolnienia.
Polska: poszukiwane miejsce spotkań talentów technologicznych
Wyjątkowa kultura pracy zdalnej w Polsce oraz dostępność talentów charakteryzujących się wszechstronnością techniczną, umiejętnością rozwiązywania problemów i znajomością oprogramowania przyciągają firmy ze wszystkich regionów do zakładania tutaj swoich centrów. Ponadto bliskość geograficzna do innych bogatych w zasoby krajów w całej Europie uczyniła z niego wiodący globalny hotspot offshore, z którego zarówno firmy, MŚP, jak i spółki SP mogą skorzystać, aby uzyskać dostęp do zróżnicowanej puli talentów technicznych.
Deweloperzy w Polsce uchodzą za niezwykle entuzjastycznych i zaangażowanych. Tak naprawdę ranking HackerRank umieścił polskich programistów na 3. miejscu na świecie pod względem ich umiejętności technicznych, podkreślając potencjał, jaki talenty z Polski oferują globalnym firmom technologicznym.
Jednakże, chociaż kraj ten dysponuje ogromną pulą talentów lokalnych i zagranicznych, uzupełnioną dojrzałym ekosystemem, inicjatywami rządowymi, takimi jak zwolnienia podatkowe, koncentrują się na różnorodności płci, łatwej łączności itp., kraj boryka się z problemami ze skalowalnością ze względu na mniejszą siłę roboczą. Firmy planujące otwarcie swoich centrów w Polsce muszą być tego świadome, chcąc wykorzystać potencjał tego powstającego centrum talentów technologicznych w Europie Wschodniej.
Dzięki czynnikom X Polska zajmuje czołową pozycję jako hotspot talentów technologicznych o dużym potencjale. Dowiedz się, jak możesz zbudować swój COE w tym hotspocie talentów w Europie Wschodniej, rozmawiając z naszymi konsultantami pod adresem [email protected]