Nauka
Celem nowego centrum badawczego AI w Warszawie jest wypełnienie luki pomiędzy środowiskiem akademickim a biznesem
Europejskie Laboratorium Systemów Uczenia się i Inteligentnych (ELLIS) rozbudowuje swoją sieć o nowy oddział z siedzibą w Warszawie.
Chociaż rozwój sztucznej inteligencji (AI) jest często przedstawiany w uproszczony sposób i często określany jako „wyścig zbrojeń” między USA i Chinami, na całym świecie trwają prace nad rozwojem sztucznej inteligencji, a Europa odgrywa ważną rolę rolę w tym rozwoju, zwłaszcza w dziedzinie badań naukowych.
Siła Europy leży w jej zdolności do tworzenia zespołów badaczy o bardzo różnym pochodzeniu i tradycjach akademickich.
Gromadzenie tych wyjątkowych naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją jest misją Europejskiego Towarzystwa Laboratorium Kształcenia i Inteligentnych Systemów (ELLIS) od jego powstania w 2018 roku. Towarzystwo ELLIS stawia sobie za cel budowanie światowej klasy instytutów badawczych, które będą stanowić trzon lokalnego środowiska ekosystem sztucznej inteligencji.
W tym tygodniu ELLIS ogłosił, że rozwija swoją sieć w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie posiada już oddziały w Bułgarii i Czechach, otwierając nowy oddział w stolicy Polski, Warszawie.
Jednostka powstanie w ramach IDEAS NCBR, centrum badawczo-rozwojowego działającego w obszarze sztucznej inteligencji, którego misją jest wspieranie rozwoju tych technologii w Polsce poprzez stworzenie platformy łączącej środowiska akademickie i biznesowe. Będzie to 41. oddział sieci ELLIS Society, obecnej już w takich lokalizacjach, jak uniwersytety w Cambridge i Oksfordzie, ETH Zurich czy Instytut Maxa Plancka.
„Jednostka ELLIS w Warszawie będzie punktem odniesienia dla doskonałości naukowej w badaniach i innowacjach w zakresie uczenia maszynowego w Europie, wypełniając lukę pomiędzy środowiskiem akademickim a biznesem w Polsce” – mówi Tomasz Trzciński, profesor Politechniki Warszawskiej i dyrektor Uczelni Jagielloński. z warszawskiej jednostki ELLIS i lider grupy badawczej IDEAS NCBR.
„Odegra kluczową rolę w szkoleniu przyszłych pokoleń innowatorów AI poprzez specjalistyczne szkolenia i inicjatywy edukacyjne. Strategiczna pozycja w sieci ELLIS czyni z niej także kluczowe ogniwo wspierające współpracę i wymianę pomiędzy społecznością badawczą AI z Europy Zachodniej i Wschodniej” – dodaje Trzciński.
Różne podejścia
Zdaniem Piotra Sankowskiego, dyrektora generalnego IDEAS NCBR, ostatnie miesiące wzmożonego zainteresowania sztuczną inteligencją pokazały odmienne podejście do jej wykorzystania, np. pomiędzy Ameryką a Europą w kontekście prywatności i pozyskiwania danych.
„Dlatego warto, aby Polska wypracowała własne rozwiązania z zakresu uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, a nie była skazana na importowanie narzędzi, które nie do końca są zgodne z naszym systemem prawnym i wartościami” – mówi.
„Od kilku lat wysiłek ten prowadzony jest pod nadzorem Towarzystwa ELLIS, a teraz Polska może być częścią tego procesu” – dodaje Piotr Sankowski, także adiunkt w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Centrum
Działalność badawcza nowego oddziału Towarzystwa ELLIS w Polsce będzie koncentrować się na sześciu obszarach.
Inteligentne algorytmy i wyuczone struktury danych będą skupiać się na możliwych do wyjaśnienia narzędziach algorytmicznych, uczących się strukturach danych i narzędziach algorytmicznych do nauki o danych i uczeniu maszynowym, natomiast obszar wydajnego i zrównoważonego uczenia maszynowego ze szczególnym uwzględnieniem widzenia komputerowego skupia się na wydajnych algorytmach uczenia maszynowego do celów widzenia komputerowego , w szczególności w kondycjonowaniu obliczeń sieciowych, wykorzystywaniu częściowych informacji do szybszego wnioskowania i gromadzeniu wiedzy w stale szkolonych modelach.
W obszarze uczenia maszynowego i sekwencyjnego podejmowania decyzji opracowywane są metody, które można zastosować w kontroli w celu uzyskania szeroko inteligentnych agentów, które można wdrożyć w świecie rzeczywistym, natomiast w obszarze teorii gier algorytmicznych w obszarze bezpieczeństwa opracowuje się wielopoziomowe systemy zarządzania w celu ochrony infrastruktury, a także systemy ochrony kluczowych służb państwa przed zagrożeniami kinetycznymi i cybernetycznymi.
Piąty obszar tematyczny to Interpretowalna sztuczna inteligencja, skupiający się na opracowywaniu modeli uczenia maszynowego, które dostarczają wiarygodnych i zrozumiałych wyjaśnień, jak działają złożone modele sztucznej inteligencji, natomiast obszar Autonomicznych agentów i wyrównanie modelu językowego ma na celu opracowanie protokołów szkoleniowych, które umożliwiają sztucznym agentom gromadzenie danych najbardziej pouczające dane dotyczące uczenia się i zastosuj te protokoły do ujednolicenia modeli językowych.
„Możemy osiągnąć jeszcze większe rzeczy”
Duża część tych badań jest już opracowywana w IDEAS NCBR w grupach zajmujących się inteligentnymi algorytmami i strukturami danych, uczeniem maszynowym o zerowej ilości odpadów w zakresie wizji komputerowej, bezpieczeństwem systemów i prywatnością danych.
„Dwa lata od powstania IDEAS NCBR nasze zespoły naukowców już kilkukrotnie odnosiły międzynarodowe sukcesy” – dodaje Trzciński.
„Jego prace badawcze kwalifikowały się do najważniejszych konferencji naukowych poświęconych sztucznej inteligencji i kryptografii. To pokazuje, że w postępie prac nad rozwojem AI nie pozostajemy już w tyle za światowymi liderami, a dzięki ułatwionej integracji z zespołami naukowców z całego kontynentu możemy osiągnąć jeszcze większe rzeczy.”
W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych, Wschodząca Europa Czytanie jest bezpłatne i zawsze tak będzie. Nie ma tu żadnego paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji biznesowej. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Wasze wsparcie pomoże nam w dalszym promowaniu tego niesamowitego regionu.
Możesz przyczynić się Tutaj. Dzięki.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”