Gospodarka
CEE: Inny profil inflacji, inne podejście banku centralnego | Artykuł
Od czasu naszej ostatniej comiesięcznej aktualizacji otrzymaliśmy dobre, złe i brzydkie wiadomości z perspektywy makroekonomicznej i rynkowej. Zacznijmy od dobrej wiadomości: na Węgrzech trwała dezinflacja, a inflacja zasadnicza po raz pierwszy od marca 2021 r. spadła w przedziale tolerancji Węgierskiego Banku Narodowego wynoszącym 2–4%. Ogłoszenie zwycięstwa byłoby jednak bardzo przedwczesne, ponieważ korzystne efekty bazowe w zasadzie minęły. Oczekujemy zatem, że w nadchodzących miesiącach inflacja ustabilizuje się (lub nieznacznie złagodzi), a następnie ponownie wzrośnie, szczególnie w drugiej połowie roku. Do końca 2024 roku spodziewamy się, że inflacja będzie kształtować się w przedziale 5,5-6,0% r/r. Zła wiadomość jest trojaka: ożywienie gospodarcze zostało gwałtownie zatrzymane w czwartym kwartale 2023 r., co nie wróży dobrze perspektywom na 2024 r. ze względu na znacznie słabszą niż oczekiwano pozytywną transmisję i utratę pozytywnej dynamiki. Obniżamy zatem naszą prognozę PKB na ten rok z 3,1% do 2,1%.
Musimy także zrewidować nasze perspektywy dla rynku pracy, w szczególności oczekiwania dotyczące bezrobocia. Chociaż ostatnie dane dotyczące wzrostu wynagrodzeń były bardzo dobre, częściowo ze względu na czynnik jednorazowy, stopa bezrobocia ponownie wzrosła i nadal powoli spada. Oczekujemy, że tendencja ta utrzyma się w nadchodzących miesiącach, przy czym siła przetargowa w zakresie wynagrodzeń pracowników będzie spadać w miarę dalszej racjonalizacji popytu na pracę. Zmniejsza to wprawdzie ryzyko reflacji, ale znacząco ogranicza nadzieje na silną aktywność gospodarczą w krótkim okresie. Kontynuując złe wieści, szczegóły dotyczące styczniowych wyników fiskalnych pokazały, że napływ funduszy UE zwiększył miesięczną nadwyżkę, choć dalszy rozwój sytuacji pozostaje niepewny, zwłaszcza biorąc pod uwagę dalsze zawężanie kwoty podatku VAT. Złe wieści dotyczą rozwoju sytuacji na rynku, gdyż od początku lutego forint spadł o około 2% w związku z budowaniem oczekiwań na obniżki stóp procentowych, wzmocnionych niedawnym tymczasowym przyspieszeniem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej przez węgierski bank centralny. Uważamy jednak, że oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych są przesadzone i wymagają stopy procentowej na koniec cyklu na poziomie 6,5% w lecie, po której nastąpi długa przerwa.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”